Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skrĂłty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerĂłw archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorĂłw
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Pożytki z programu MOL i odpowiedź producenta programu

Otrzymaliśmy z Łodzi uwagi na temat programu MOL. Publikujemy je wraz z nadesłanymi z Gdańska odpowiedziami Jacka Gajkiewicza z firmy MOL. Mamy nadzieję, że ta wymiana informacji i opinii będzie interesująca dla wielu użytkowników programu. (redakcja)

Przeczytałyśmy w internecie artykuł p. Janiny Nowak (02.04.2003) na temat "pożytków" z programu MOL 2000+. Bardzo nam się spodobał, zwłaszcza jego ironiczna lekkość. Miałyśmy podobne podejście, kiedy 1,5 roku temu zaczęłyśmy użytkować nową wersję MOL-a. Niestety, dzisiaj lekkości nam już brak. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowolone z nowych możliwości i udogodnień, jakie daje nowy program (wcześniej, przez kilka lat miałyśmy wersję DOS-ową), ale pojawiło również się kilka pytań i postulatów. Od czerwca 2002 roku wysłałyśmy 3 listy z konkretnymi pytaniami. Na żaden z nich (nawet pomimo deklaracji telefonicznych) nie doczekałyśmy się choćby najkrótszej odpowiedzi. Bez komentarza. W związku z tym chciałybyśmy wreszcie "wychylić się", jak sugeruje p. Janina Nowak i uzupełnić listę jej spostrzeżeń o sprawy może bardziej techniczne. Tym samym zwracamy się z prośbą do innych użytkowników programu o pomoc, bo może niektóre pytania wynikają tylko z naszej niekompetencji?

  1. Krok do tyłu - zniknęła (?) możliwość podglądu pełnego opisu książki z poziomu konta czytelnika i w księdze inwentarzowej = nie ma możliwości szybkiej, pełnej identyfikacji książki poprzez numer inwentarzowy.

    Jacek Gajkiewicz: Podgląd karty katalogowej w księdze inwentarzowej zostanie wprowadzony w najbliższej aktualizacji programu.

  2. Nadal nie ma zapowiadanej wcześniej (w 1999) większej ilości ksiąg inwentarzowych oraz możliwości wyszukiwania w inwentarzu za pomocą kodów kreskowych.

    J.G.: Jest możliwość zdefiniowania dowolnej liczby ksiąg inwentarzowych, poprzez wykonanie dodatkowego wpisu w zakładce "Księgi inwentarzowe" zawartej w ustawieniach programu. Ta możliwość istnieje od pierwszej wersji programu MOL 2000+.

    Może być wprowadzone sortowanie w księdze inwentarzowej według dowolnej kolumny (nie tylko według numeru inwentarzowego), ale nie możemy zadeklarować terminu wprowadzenia tej możliwości.

  3. Bardzo cieszy nas nowy sposób akcesji czasopism. Mamy pokaźny zbiór i często go udostępniamy. Kłopotliwe jest jedynie wypożyczanie kilku numerów tego samego czasopisma, bo za każdym razem trzeba od nowa wybierać jego tytuł.

    J.G.: Łatwiejsze rejestrowanie jednoczesnych wypożyczeń wielu zeszytów tego samego tytułu czasopisma można wprowadzić na kilka sposobów. Proponujemy rozwiązanie polegające na automatycznym powrocie na kartę akcesji po rejestracji wypożyczenia, ze wskazaniem na kolejny zeszyt na liście. Taką modyfikację wprowadzimy w najbliższej aktualizacji programu.

  4. Czy istnieje jakiś sposób na ułatwienie sobie archiwizacji (inny niż zainstalowanie nagrywarki CD i używanie płyt CD-RW): teraz codziennie "ręcznie" czyścimy dyskietki (w tej chwili 10) przed kolejnym użyciem. W wersji DOS-owej program robił to sam.

    J.G.: Począwszy od wersji 5.07 istnieje funkcja archiwizowania danych na dysku twardym (nazwana "szybką archiwizacją"). Wykonanie archiwizacji tą metodą jest bardzo szybkie, a wykonane kopie mogą być umieszczane w dowolnym folderze, może to być np. folder sieciowy umiejscowiony na innym komputerze.

    Wykonane w ten sposób kopie muszą być regularnie przenoszone na inny, trwały nośnik danych. Zdecydowanie odradzam posługiwanie się nadal dyskietkami. Tym trwałym nośnikiem powinien być CD-ROM. Przede wszystkim ten nośnik jest bardzo trwały i tani. Jeden egzemplarz nagrywalnego dysku, na którym zamieścimy dziesiątki kopii archiwalnych kosztuje tyle samo, co jedna dyskietka. Barierą nie powinno już być wyposażenie komputera w nagrywarkę dysków. Obecnie w takie urządzenie można zaopatrzyć się już za kwotę ok. 200 zł. Nie jest to duża kwota za możliwość zapewnienia bezpieczeństwa bazy danych. Wyposażanie nowych komputerów w urządzenie nagrywające dyski CD powinno być regułą. Posługiwanie się dyskietkami jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia błędów zapisu. Z uwagi na to wykonaliśmy w programie MOL 2000+ zaawansowany mechanizm korekty niewielkiej liczby błędów, jakie mogą i pojawiają się dość często na dyskietkach. Ten mechanizm uratował już wiele baz danych, ale ryzyko powierzenia naszych danych tak niepewnemu nośnikowi, jakim jest dyskietka, jest nadal bardzo duże.

  5. Nie potrafimy zastosować tablicy znaków (strona 43 w "Podręczniku użytkownika"). Za każdym razem na miejscu potrzebnej litery pojawia nam się znak zapytania.

    J.G.: Ten mechanizm funkcjonuje prawidłowo. Po wprowadzeniu znaku do pola "Znaki do kopiowania" i kliknięciu klawisza "Kopiuj" znak trafia do schowka i może być sprowadzony do formularza funkcją "Wklej". Można w tym celu kliknąć prawy klawisz myszki i wybrać funkcję "Wklej" z menu podręcznego, lub skorzystać ze skrótu klawiszowego: "Ctrl + V".

  6. Skoro jest taka wspaniała możliwość różnorodnego sortowania na karcie wypożyczeń, to czy nie udałoby się wprowadzić jeszcze jednego - według numerów inwentarzowych? Dotyczy to również kart analitycznych.

    J.G.: Na tej liście istnieje sortowanie według tytułu, hasła, daty wypożyczenia i terminu zwrotu. Nie istnieje sortowanie według numeru inwentarzowego ze względu na problem z szybkością działania komputera w tym trybie sortowania. Można wprowadzić ten sposób sortowania na karcie wypożyczeń, ale trzeba liczyć się z wolniejszą reakcją komputera w momencie wyboru tego trybu (dotyczy komputerów kilkuletnich).

  7. Kolejność wypożyczonych pozycji na wydrukach jest w dalszym ciągu chaotyczna. Ideałem byłoby, gdyby pokrywała się z kolejnością wyświetlaną na monitorze, ale zadowolimy się jakąkolwiek logiczną.

    J.G.: Do najbliższej aktualizacji programu wprowadzimy sortowanie zapisów wypożyczeń na wydruku według daty wypożyczenia (czyli według domyślnego trybu sortowania).

  8. W dalszym ciągu postulujemy podział listy czytelników na aktualną i archiwalną. Nowy program miał to umożliwiać.

    J.G.: Rozumiem że istnieje czasami potrzeba sięgnięcia do archiwalnych zapisów dotyczących czytelników już usuniętych z listy. Ponieważ nie jest to potrzeba codzienna, proponujemy wprowadzenie możliwości wyprowadzenie informacji o tych czytelnikach do pliku tekstowego. Taką funkcję możemy wprowadzić w najbliższej aktualizacji.

  9. Przy wprowadzaniu pozycji współwydanych nie ma możliwości pobierania haseł.

    J.G.: W aktualnej wersji programu jest taka możliwość. Do opisu każdej pracy współwydanej można pobierać dowolną liczbę haseł ze słownika haseł formalnych. Każde z tych haseł trafi do katalogu alfabetycznego.

  10. Podczas modyfikacji haseł przedmiotowych w słowniku, po każdej operacji następuje powrót na początek listy (co ciekawe nie ma tego w przypadku haseł formalnych). Podobne utrudnienie występuje w przypadku modyfikowania opisu egzemplarza poprzez księgę inwentarzową.

    J.G.: W aktualnej wersji programu po modyfikacji hasła przedmiotowego nie następuje już przesunięcie na początek listy haseł. Analogiczną modyfikację w odniesieniu do księgi inwentarzowej wprowadzimy w następnej aktualizacji.

  11. W katalogach, po wpisaniu poszukiwanego hasła, program wskazuje pozycję znajdującą się bezpośrednio po nim = poszukiwane hasło jest poza obszarem widocznym na monitorze.

    J.G.: Wyszukiwanie indeksowe funkcjonuje prawidłowo. Dopiero po wpisaniu treści hasła, które leksykograficznie jest umiejscowione dalej, następuje odpowiednie przesunięcie indeksu. Dopóki treść wpisywanego hasła zgadza się z treścią hasła wyszukiwanego, kursor nie zostanie przesunięty do następnej pozycji. Być może opisane zjawisko występuje tylko w szczególnych przypadkach - aby je zanalizować potrzebnych jest więcej szczegółów.

  12. Drobiazg: pasek pionowego przewijania skacze, co nie daje oczekiwanej po nim możliwości ustawienia go w wybranym miejscu.

    J.G.: Tak funkcjonuje lista obsługiwana przez serwer MS SQL. Nie ma możliwości technicznych wprowadzenia suwaka "proporcjonalnego".

Zdajemy sobie sprawę, że wiele powyższych punktów wynika ze specyfiki naszej biblioteki oraz długotrwałego i wszechstronnego wykorzystywania dotychczasowych możliwości programu. Może inni użytkownicy pomogą nam rozwiązać nasze problemy? A może "robią" to już kolejne wersje MOLA 2000+ (my mamy 5.06)? Ale skąd mamy to wiedzieć, skoro autorzy informują jedynie o ukazaniu się następnej, nie podając czy wprowadza istotne zmiany.

Dorota Bretes, Monika Karbowska, Katarzyna Figiel
Szkoła Europejska w Łodzi

J.G.: Ostatnio wprowadziliśmy zmiany, mające na celu udostępnienie pełnej informacji o ulepszeniach dokonywanych w naszym oprogramowaniu. Począwszy od szóstej wersji programu MOL 2000+, wydanej w czerwcu 2003 r., w witrynie www.vulcan.edu.pl publikujemy szczegółowe informacje o nowościach zawartych w programie. Można też pobierać aktualizacje oprogramowania wprost z witryny WWW, a do każdej aktualizacji dołączamy szczegółową listę zmian. Obecnie dostępny jest opis nowości zawartych w wersji 6.0 wraz z możliwością pobrania aktualizacji 6.01.

Niezależnie od informacji dostępnych poprzez Internet, wszystkim bibliotekom szkolnym używającym nasze oprogramowanie wysłaliśmy pocztą ofertę informującą o szóstej wersji programu. Zdecydowaliśmy się na taką formę komunikacji ponieważ szósta wersja programu posiada nową funkcję o bardzo istotnym znaczeniu: możliwość pobieranie opisów bibliograficznych z bazy danych Biblioteki Narodowej poprzez protokół Z39.50. Jest to nowość, która w zasadniczy sposób polepsza warunki komputeryzacji polskich bibliotek szkolnych.


Powrót