Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Jadwiga Konarzewska, Ewa Konopińska - W świecie książek Małgorzaty Musierowicz

Scenariusz finału szkolnego konkursu czytelniczego


Konkurs pod hasłem "W świecie książek Małgorzaty Musierowicz " został opracowany dla uczniów klas V i VI. Przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści trzech wybranych przez siebie książek M.Musierowicz. W wyniku tego spośród 25 uczestników wyłoniono 11, którzy przeszli do drugiego etapu. Ich zadaniem było napisać list do Małgorzaty Musierowicz lub bohatera wybranej pozycji "Jeżycjady" na temat refleksji dotyczących ulubionej książki. Komisja konkursowa wybrała pięć najciekawszych prac, których autorzy znaleźli się w finale.

Finał konkursu odbył się w bibliotece szkolnej. Wnętrze pomieszczenia zdobiły fotografie pochodzące ze spotkania (w księgarni "Literackiej" w Łodzi) członków Koła Miłośników Książki, działającego przy bibliotece naszej szkoły, z Małgorzatą Musierowicz. Podczas tego spotkania autorka złożyła na swoich książkach miłe dedykacje i autografy. W bibliotece znajdowały się także wszystkie książki pisarki oraz tablica z drzewem genealogicznym rodziny Borejków, przygotowana przez uczniów. Dopełnienie wystroju wnętrza stanowiła wystawa prac rysunkowych uczniów klas V i VI. Był to plon konkursu plastycznego pt. "Moje wyobrażenie o bohaterach Jeżycjady’’, który odbył się w naszej szkole równolegle z pierwszym etapem konkursu czytelniczego.

Konkurs ten miał na celu:

 • spopularyzowanie utworów Małgorzaty Musierowicz
 • zachęcanie uczniów do czytelnictwa książek o tematyce dorastającej młodzieży
 • kształtowanie postawy koleżeńskiej rywalizacji

Na finał konkursu zostali zaproszeni reprezentanci klas V i VI, a także nauczyciele bibliotekarze z Łodzi i okolic.

Przebieg finału konkursu

 1. Powitanie
  Prowadząca wita finalistów konkursu i przybyłych gości. Przedstawia jury. Następnie prosi uczestników konkursu o przedstawienie się w oryginalny sposób i o przypięcie do ubrania chmurek ze swoimi imionami.
 2. Konkurencja nr 1
  Prowadząca zaprasza uczestników do pierwszej konkurencji. Dotyczy ona wiadomości z życia i twórczości M. Musierowicz. Uczestnicy losują po dwa pytania, od 1 do 10. Za każdą prawidłową odpowiedź mogą uzyskać po dwa punkty.
  Zestaw pytań do konkurencji nr 1
  1. Która książka była debiutem Małgorzaty Musierowicz?
  2. W jakim mieście mieszka obecnie pisarka?
  3. Z ilu osób składa się jej najbliższa rodzina?
  4. Jakie studia ukończyła Małgorzata Musierowicz?
  5. Podaj imię i nazwisko słynnego brata autorki. Powiedz, czym się zajmuje?
  6. Kto jest autorem projektów okładek i ilustracji do książek Małgorzaty Musierowicz?
  7. Wymień tytuły powieści Małgorzaty Musierowicz, które zostały sfilmowane.
  8. Podaj tytuły dwóch książek o tematyce kulinarnej, które napisała Małgorzata Musierowicz.
  9. Która powieść Małgorzaty Musierowicz została wpisana na Listę Honorową imienia H. Ch. Andersena przez jury IBBY przy UNESCO?
  10. Jaką nazwę nosi cykl powieści Małgorzaty Musierowicz, których akcja toczy się w  Poznaniu i od czego pochodzi ta nazwa?
  Odpowiedzi do pytań: 1. "Małomówny i rodzina". 2. Poznań. 3. Mąż Bolesław, synowie Andrzej i Bolek oraz dwie córki: Zofia i Emilia. 4. Wydział Grafiki Książkowej PWSSP w Poznaniu. 5. Stanisław Barańczak, poeta, krytyk literacki i tłumacz. 6. Sama pisarka. 7. "Kwiat kalafiora", "Ida sierpniowa", "Kłamczucha". 8. "Łasuch literacki czyli ulubione potrawy moich bohaterów - przepisy kulinarne i wnikliwe komentarze" oraz "Całuski pani Darling". 9. "Kwiat kalafiora". 10. "Jeżycjada", od jednej z dzielnic Poznania.
 3. Konkurencja nr 2
  Prowadząca proponuje zabawę w skojarzenia. Każdy z uczestników losuje kopertę, w której znajduje się rozsypanka wyrazowa. Zadaniem uczestnika jest skojarzyć rozsypankę wyrazową z tytułem książki Małgorzaty Musierowicz i jej głównymi bohaterami. Jeden z wyrazów w rozsypance nie pasuje do pozostałych. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź uczestnik może otrzymać dwa punkty.
  Zestawy rozsypanek wyrazowych:
  1. klepka, cyfra, rosół, "li i jedynie".
  2. kwiat, brulion, grupa ESD, choroba ślinianek.
  3. miesiąc, żółte pelerynki, Lucyper, Nerwus.
  4. kalafior, zupa, Opera, suterena.
  5. bursztynowa róża, piątek, drukarnia, "bić krasnala".
  Odpowiedzi do zadania w konkurencji nr 2: 1. "Szósta klepka", Cesia, Julia. 2. "Kwiat kalafiora", Janusz Pyziak. 3. "Ida sierpniowa", Ida, Marek, Jarek. 4. "Opium w rosole", Genowefa Sztompke vel Zombke vel Lompke, Maciek, Kreska. 5. "Córka Robrojka", Arabella - Bella Rojek.
 4. Moment relaksujący
  Prowadząca zaprasza wszystkich na krótki występ szkolnego zespołu wokalno-tanecznego "Wesołe Nutki". W tym czasie trwają przygotowania do kolejnej konkurencji i uaktualniana jest punktacja na tablicy wyników.
 5. Konkurencja nr 3
  Kolejne zadanie związane jest z fabułą filmu "Kłamczucha", opartego na powieści M .Musierowicz o tym samym tytule. Prowadząca objaśnia, że każdy z uczestników losuje numer fragmentu filmu, następnie ogląda go i odpowiada na związane z nim pytanie. Prawidłowo udzielona odpowiedź zostaje nagrodzona dwoma punktami.
 6. Podsumowanie
  Jury konkursu ogłasza wyniki. Zwycięzca otrzymuje nagrodę, a pozostali uczestnicy - upominki. Prowadząca gratuluje uczniom wiadomości z biografii i treści książek Małgorzaty Musierowicz. Dziękuje wszystkim za przybycie. Zachęca do zwiedzenia wystawki i obejrzenia galerii prac plastycznych.

Bibliografia:

Małgorzata Musierowicz :
 "Tym razem serio", "Kłamczucha", "Kwiat kalafiora", "Szósta klepka", "Ida sierpniowa", "Opium w rosole", "Noelka", "Pulpecja","Brulion Bebe B.", "Dziecko piątku", "Nutria i Nerwus" , "Córka Robrojka".

Jadwiga Konarzewska
Ewa Konopińska

Łódź
Szkoła Podstawowa nr 65