W NSZZ „Solidarność” o problemach bibliotekarzy szkolnych

17.02.2020

Gdańska Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zorganizowała 11 lutego 2020 konferencję na temat problemów bibliotek szkolnych. W konferencji oprócz licznej grupy nauczycieli bibliotekarzy udział wzięli m.in. przedstawiciele MEN oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Katarzyna Urbaniec (przewodnicząca Oddziału TNBSP w Bielsku-Białej) przedstawiła stanowisko Rady Głównej TNBSP. Obecni na konferencji przedstawiciele MEN otrzymali przygotowany przez członków TNBSP z Wielkopolski projekt rozporządzenia w sprawie norma zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy proporcjonalnie do liczby uczniów/wychowanków w szkole/placówce oraz opinię pracowników naukowych Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Za główne źródło problemów bibliotek szkolnych uznano brak ogólnopolskich standardów dla bibliotek szkolnych oraz norm zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy. Efekt jest taki, że panuje zupełna dowolność i przypadkowość. W jednej bibliotece etat nauczyciela bibliotekarza może przypadać na 800 uczniów, a w innej na np. 400 uczniów.

Podczas konferencji zwracano uwagę także m.in. na:

  • Obciążenie pracą fizyczną, związaną z „obsługą” bezpłatnych podręczników. Jedna z nauczycielek obliczyła, że w jej szkole dystrybucja podręczników w ubiegłym roku szkolnym wymagała ręcznego przetransportowania ok. 22 ton książek. W związku z tym nauczyciele bibliotekarze domagają się, by Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole warunków pracy w bibliotekach szkolnych.
  • Niedostosowanie obowiązujących w edukacji zasad i formularzy związanych z oceną pracy nauczycieli. Kategorie i kryteria wg których dokonywana jest ocena, opracowane są dla nauczycieli przedmiotów i wychowawców. Nauczyciele bibliotekarze się w nich „nie mieszczą”, więc ich praca nie ma szans na właściwą ocenę.
  • Przerost biurokracji, szczególnie w przypadku wymogów dotyczących podręczników – przepisy nakazują ich pełną ewidencję, jak w przypadku książek należących do zbiorów bibliotecznych.
  • Wykorzystywanie biblioteki szkolnej jako świetlicy lub przechowalni dla uczniów, do czego najczęściej nie ma warunków lokalowych oraz kadrowych i co odbija się negatywnie na realizacji faktycznych zadań bibliotek.
  • Dyskryminację nauczycieli bibliotekarzy przy wynagrodzeniach za zastępstwa.

Wojciech Książek – przewodniczący gdańskiej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" poinformował, że wnioski z konferencji zostaną – po opracowaniu - przekazane do ministra edukcji narodowej. Będziemy się starali o tym informować.