Zabierz uczniów na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni - To niezwykłe połączenie edukacji z zabawą 250m pod ziemią

03.04.2019

W województwie małopolskim a dokładnie w Bochni (ok. 40km od Krakowa) znajduje się najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce, działająca nieprzerwanie od 1248r.
Ten niezwykły obiekt znajduje się na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa – UNESCO.

Oferta zwiedzania bocheńskiej kopalni została przystosowana do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów- od przedszkola do szkoły średniej. Do wyboru mamy:

  • Trzy trasy turystyczne
  • Nocleg w kopalni
  • Pięć scenariuszy pobytów edukacyjnych dla najmłodszych uczniów oraz grę integracyjną dla starszych uczniów.

Na turystów, którzy przyjeżdżają do kopalni Soli Bochnia pod ziemią czeka olbrzymia liczba atrakcji. Już sam zjazd do  kopalni prawdziwą windą górniczą budzi spore emocje a co dopiero przejazd podziemną kolejką, zjazd 140-metrową zjeżdżalnią czy podziemna przeprawa łodzią.

Zjeżdżalnia

 

Z pośród trzech tras turystycznych wyróżniamy:

 

Trasa podstawowa - PODZIEMNA EKSPOZYCJA MULTIMEDIALNA

Sprawia wrażenie, że zwiedzanie ma charakter podróży w czasie, prowadząc przez historię górnictwa solnego. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowią niecodzienną lekcję historii. Napotkane na trasie słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazują rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, dostarczając wiele informacji, które stanowią wyjątkowe uzupełnienie wiedzy zdobytej w szkolnych ławach. Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania jest: PODZIEMNA PRZEPRAWA ŁODZIĄ: rejs 226m pod ziemią korytarzem o długości 120m, to właśnie tam bocheńscy flisacy organizują niezwykłą przeprawę łodzią.

Trasa średniozaawansowana - TRASA PRZYRODNICZA

Trasa wiedzie wzdłuż „surowych” wnętrz bocheńskiej kopalni. Minimalny wiek uczestników, którzy mogą skorzystać ze zwiedzania to 10 lat. Podczas wycieczki można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie.

Trasa Ekstremalna - TRASA HISTORYCZNA WYPRAWA W STARE GÓRY

Ekstremalna trasa prowadzi szlakiem najstarszych, średniowiecznych, nigdy wcześniej nieudostępnianych turystom wyrobisk bocheńskiej kopalni. Trasa przeznaczona jest dla, młodzieży szkolnej od 16 lat, Uczestnicy podczas zwiedzania muszą być pod opieką osoby dorosłej. Wejście na trasę wymaga wcześniejszej rezerwacji i odpowiedniego przygotowania.  W podziemnych górach i labiryncie korytarzy uczniom nie będzie trudno wyobrazić sobie jak wiele pracy i ile niebezpieczeństw czekało na średniowiecznych gwarków poza tym jej surowy charakter zapewni grupie niezapomniane przeżycie i wielką przygodę!

Kopalnia soli

 

NOCLEG W KOPALNI SOLI łączy integrację, edukację i wypoczynek w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

Tym, co z pewnością ucieszy uczniów, jest olbrzymia liczba atrakcji, które czekają na uczniów podczas pobytu nocnego:

  • Zwiedzanie trasy turystycznej z podziemną ekspozycją multimedialną

  • Zjazd 140-metrową zjeżdżalnią

  • Zabawa na podziemnym boisku sportowym

  • Dyskoteka 250m pod ziemi

 

Pięć scenariuszy pobytów edukacyjnych dla najmłodszych uczniów:

 

Zagadkowa kopalnia

PROGRAM DLA ZERÓWKI I KLAS I-III
Pobytu w możliwie najprostszy i najciekawszy sposób przekazuje wiedzę na temat historii kopalni. Pomocnym narzędziem jest "Wielka Księga Podziemnych Zagadek". Każda poprawnie odgadnięta zagadka zamienia się w magiczny przedmiot.

Śladami pracy górnika

PROGRAM DLA KLAS I-III
Uczestnicy wycieczki poznają historię spotykają na trasie postać średniowiecznego górnika, który opowiada o trudach górniczego fachu. Uczniowie poznają dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Uczestnicy wycieczki biorą także udział w zajęciach plastycznych i sportowo-rekreacyjnych.

Królestwo Skarbnika

PROGRAM DLA KLAS I-III
Tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadzi młodych turystów wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni.

Dar Księżnej Kingi

PROGRAM DLA KLAS IV-VI
Mieszkańcy Bochni otrzymali od księżnej Kingi niezwykły dar, który zmienił historię miasta i całego królestwa, dał początek wspaniałej historii wielu pokoleń górniczej pracy. Wiedzę zdobytą podczas spotkania ze świętą Kingą uczniowie będą mieli okazję sprawdzić rozwiązując quizy i zagadki.

Królewska kopalnia

PROGRAM DLA KLAS IV-VI
Spotkanie z królem Kazimierzem Wielkim to niezwykła lekcja historii, geografii a zarazem ekonomii. Zwiedzając kopalnię uczniowie zapoznają się z prawami, które regulowały funkcjonowanie kopalni, a także rolą władcy, jako osoby tworzącej prawa dla ludzi i dla ich dobra.


Gra integracyjna dla starszych uczniów

 

Przygoda w Solnych Górach

PROGRAM DLA KLAS IV-VI I GIMNAZJUM
Proponujemy udział w zajęciach wzorowanych na dawnych pracach górniczych. Aby pokonać trasę i zdobyć punkty gwarantujące zwycięstwo trzeba nie tylko wykazać się sprawnością i sprytem ale również umieć współpracować i wyciągać pomocną dłoń.

 

Należy mieć na uwadze to, iż pod ziemią panuje stała temperatura ok. 14 - 16 ºC, a więc warto, zabrać cieplejszą odzież.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

Tel: 14 692 67 52, 14 692 67 54

biuro@kopalnia-bochnia.pl

www.kopalnia-bochnia.pl

 

Kopalnia soli