Znamy Książki Roku 2018 PS IBBY

13.12.2018

Jury 31. konkursu „Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY” wybrało najlepsze książki dla dzieci i młodzieży wydane w 2018 roku. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: dwóch graficznych i dwóch literackich.

• Tytuł „Książka Roku 2018”  w kategorii książka obrazkowa otrzymała książka Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

• Tytuł „Książka Roku 2018”  w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna otrzymała książka Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, Wydawnictwo Wytwórnia.

• Tytuł „Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla dzieci otrzymała ksiażka Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości Michała Rusinka, Wydawnictwo Znak Emotikon.

• Tytuł „Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymała książka Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Dodatkowo nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Małgorzata Narożna, właścicielka szczecińskiej kluboksięgarni FiKa.

Pełna lista nominowanych:

Nominacje graficzne

• Jan Bajtlik za autorską książkę Nić Ariadny – Dwie Siostry
  • Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra – Wytwórnia
  • Robert Czajka za ilustracje i projekt graficzny książki Wszystko widzę jako sztukę –Wytwórnia
  • Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror – Gereon
  • Krzysztof Gawronkiewicz za książkę obrazkową Beneficio ze scenariuszem Michała Kalickiego – Timof i cisi wspólnicy
  • Joanna Gębal za ilustracje do książki Alfabet niepodległości – Muchomor
  • Gosia Herba za ilustracje do książek Alikwoty, Ostinato, Glissando – Polskie Wydawnictwo Muzyczne
  • Piotr Młodożeniec za ilustracje do książki Wiosenne obrazki oraz Grupy Projektor za opracowanie graficzne – Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy
  • Paweł Pawlak za ilustracje i projekt graficzny do książki Mały Książę – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  • Idalia Smyczyńska, Paweł Szarzyński, Robert Zając (kolektyw kilku.com) za ilustracje i projekt graficzny książki Bajki od rzeczy – Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

Nominacje literackie

• Justyna Bednarek Babcocha – Poradnia K
  • Paweł Beręsewicz Szeptane – Nasza Księgarnia
  • Cezary Harasimowicz Mirabelka – Zielona Sowa
  • Joanna Jagiełło Jak ziarnka piasku – Nasza Księgarnia
  • Grzegorz Majchrowski Nieustraszony Strach na Wróble – Zielona Sowa
  • Michał Rusinek Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości  – Znak Emotikon
  • Katarzyna Ryrych Złociejowo – Adamada
  • Dorota Suwalska Tabletki na dorosłość – Adamada
  • Marcin Szczygielski Leo i czerwony automat – Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
  • Agnieszka Taborska Włóczykij – Prószyński Media.

Nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa

• Anna Bany (Fundacja Serdecznik), arteterapeutka, absolwentka filozofii i socjoterapii.
  • Małgorzata Janina Berwid, „Ciotka Książkula” z Radia dla Ciebie, opiekunka, przewodniczka, towarzyszka i przyjaciółka „Molików Książkowych”. Dziennikarka i animatorka kultury.
  • Agnieszka Błażewicz, z wykształcenia historyczka i bibliotekoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. marketingu on-line i PR,  zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne.
  • Magda Kłos-Podsiadło, wydawczyni, założycielka Wydawnictwa Wytwórnia.
  • Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie.
  • Katarzyna Wyskocka, nauczycielka i bibliotekarka szkolna w SP nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie.