KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018 - krótkie podsumowanie

08.05.2018

Dobiegają do końca działania związane z ogólnopolską akcją Kwietniowi Antypiraci. Zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przedsięwzięcie ma na celu promowanie legalnego i etycznego korzystania z utworów objętych prawem autorskim oraz z ochroną i publikowaniem własnej twórczości.

Nasze działania zostały wsparte patronatami medialnymi czterech szacownych instytucji ( w porządku alfabetycznym): czasopisma dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteka w Szkole, regionalnej telewizji CW24, portalu e-pedagogiczna, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ogólnopolskie działania prowadzone były na biblioblogu BiT-Biblioteka i Technologia, na którym na potrzeby akcji została utworzona strona Kwietniowi Antypiraci. Uczestnicy akcji zgłaszali swój akces wypełniając formularz zawierający ich podstawowe dane. Na tej podstawie zaznaczali swoją obecność w akcji na ogólnopolskiej mapie na stronie Kwietniowych Antypiratów.

Przygotowując działania Uczestnicy mogli zainspirować się materiałami edukacyjnymi zamieszczonymi w formie wykazu bibliograficznego na stronie Kwietniowych Antypiratów. Przed finałem akcji mającym miejsce 23 kwietnia w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich na stronie został także zamieszczony plakat towarzyszący akcji, który można było pobrać i wydrukować.

Do akcji przyłączyło się 69 szkół i placówek z całej Polski, zarówno z większych jak zupełnie małych miejscowości. Uczestnicy przeprowadzili bardzo różnorodne działania od tradycyjnych ekspozycji bibliotecznych począwszy, poprzez zajęcia edukacyjne, quizy, konkursy, spotkania na korowodach idących przez miasto skończywszy. Przesyłając nam relacje z przeprowadzonych działań lokalni koordynatorzy akcji podkreślali, że dużą wartością była dla nich  możliwość wspólnego uczestnictwa w akcji.

Poniżej przedstawiamy fragment sprawozdania z akcji „Kwietniowi Antypiraci 2018”w Szkole Podstawowej w Służewie:

W pierwszym dniu zaplanowany ch działań na szkolnym holu zaprezentowano wystawkę na temat o bchodzonego Dnia Książki, ze szczególnym zwróceniem uwagina zagadnienia z zakresu prawa autorskiego. Można było także obejrzeć materiały edukacyjnezwiązane z historią książki.

W drugim dniu akcji odbyła się projekcja filmów edukacyjnych związanych z książką. Uczniowie obejrzeli między innymi film pt. „Narodziny pisma” oraz „Jak dawniej robiło się książki?”. Zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi legalnego korzystaniaz utworów. Tego dnia odbyły się również zajęcia w plenerze podczas, których dzieci
z klasy drugiej szkoły podstawowej rysowały po chodniku kolorową kredą postaci z różnych
bajek. W nagrodę każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki.

Do ogólnopolskiej akcji „Kwietniowi Antypiraci” włączyli się nauczyciele różnych przedmiotów. Na godzinach wychowawczych odbyły się krótkie pogadanki na temat Dnia Książki i Praw Autorskich. Tego samego dnia odbyła się akcja „Cała szkoła czyta dzieciom”, która polegała na głośnym czytaniu przez nauczycieli uczniom fragmentów
wybranych książek.

Nauczyciele języka polskiego przeprowadzili lekcje pt. „Od glinianych tabliczek do e-booka”. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych.

Punktem kulminacyjnym „Kwietniowych Antypiratów „ był przemarsz po Służewie dzieci przebranych za różne postaci z bajek. Wśród kolorowych strojów można było dostrzec uczniów przebranych za piratów. W ten sposób zwrócono uwagę na główny cel tegorocznej akcji. Rozstrzygnięty został także konkurs na najciekawszy strój postaci z bajki, a na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Na terenie szkoły koordynatorem akcji „Kwietniowi Antypiraci” był nauczyciel p. Paweł Stachurski.

Mapa uczestników: https://utn.pl/I9Zn1

Relacje z akcji: https://utn.pl/eytqd

Fotorelacja z akcji w Służewie.