Nastolatki i książki – najnowsze wyniki badania czytelnictwa

07.05.2018

Już po raz czwarty obserwowano postawy czytelnicze uczniów w wieku 15-16 lat. Kolejna edycja badania czytelnictwa polskiej młodzieży śledząca trendy w jej czytelniczych preferencjach, aktywności i motywacjach została zrealizowana w listopadzie 2017 roku w 104 szkołach.

Wśród najważniejszych zmian w postawach czytelniczych nastolatków należy wymienić wzrost aktywności czytelniczej w czasie wolnym wśród dziewcząt oraz osłabienie różnic w postawach czytelniczych między młodzieżą miejską i wiejską. Cenną zmianą jest także poszerzenie księgozbiorów bibliotek szkolnych o literaturę najpoczytniejszą wśród młodych czytelników, zwłaszcza nowe jej odmiany, a także - co szczególnie cieszy - wzrost znaczenia biblioteki szkolnej.

Pełna analiza wyników badania znajduje się w najnowszym numerze „Biblioteki w Szkole”.