Wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych – kursy e-learningowe

30.01.2018

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach zaprasza na  bezpłatne szkolenia e-learningowe z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Kursy są adresowane do nauczycieli, bibliotekarzy, wychowawców oraz innych osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą.

Na początek zaproponowano uczestnikom trzy tematy: Voki – awatarowe szaleństwo, ToonyTool – tworzymy mini komiks oraz PhotoColage.com – upiększamy zdjęcia. Obsługa każdego z tych narzędzi jest intuicyjna i nie wymaga znajomości języka angielskiego.

Tworzenie animowanych, mówiących postaci, które można opracować na potrzeby zajęć bibliotecznych, wysyłać do znajomych oraz publikować w serwisach społecznościowych oferuje usługa Voki. Korzystanie z jej podstawowego wariantu jest darmowe. W ramach planu bezpłatnego przewidziano zarówno możliwość zakładania kont, jak i pracę bez rejestracji.

W ToonyTool opracujemy mini komiksy i memy online. Podstawą historyjek są zdjęcia, do których dodajemy tekst, postacie i komentarze w chmurkach. Możemy korzystać z fotografii dostępnych w galerii usługi lub pobierać własne. Gotowe prace zapisujemy w formacie JPG, drukujemy lub dzielimy się nimi w Internecie. W aplikacji ToonyTool przygotujemy pomoce dydaktyczne oraz materiały na stronę internetową i Facebooka. Dzięki jej prostocie własne komiksy opracują także młodsi uczniowie w ramach zajęć bibliotecznych, odrabiania zadań domowych czy szkolnych konkursów.

PhotoCollage.com to darmowa aplikacja do łączenia zdjęć, która nie wymaga rejestracji. Za jej pośrednictwem stworzymy efektowną kartkę, ilustrację do posta w serwisie społecznościowym oraz materiały na biblioteczną gazetkę i stronę www. Z jej obsługą poradzą sobie zarówno dorośli, jak i dzieci, przygotowując prace na różne tematy. Gotowe kolaże można zapisywać w różnych formatach, drukować lub podzielić się nimi za pośrednictwem Sieci.

W szkoleniach e-learningowych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, które są realizowane na platformie bytomskiej filii PBW (http://www.bytom.pbw.katowice.pl/moodle/), mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani, także spoza województwa śląskiego. Aktywni uczestnicy otrzymują potwierdzenia udziału w kursach w formie elektronicznej.

Informacje o naborze na kolejne edycje kursów będą publikowane na stronie internetowej biblioteki: http://pbw.katowice.pl/.