Zróbmy pokój z Polską Akcją Humanitarną

18.11.2016

Polska Akcja Humanitarna zaprasza szkoły wszystkich typów do udziału w akcji „Zróbmy Pokój”. Przedsięwzięci to daje okazję do poszerzenia wiedzy na temat globalnych problemów współczesnego świata oraz nauczenia się podejmowania świadomych decyzji poprawiających sytuację innych ludzi. PAH przygotowała propozycję scenariuszy ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży, poradniki metodyczne i organizacyjne.  

W tej akcji dowiecie się, jaki wpływ na rozwój człowieka i społeczeństw ma pokój oraz poznacie południowosudańską inicjatywę promującą postawę porozumienia między ludźmi. Organizatorzy zapraszają do organizacji debat lub zawodów sportowych i wspierania inicjatywy utworzenia biblioteki dla dzieci w Sudanie Południowym.
By wziąć udział w akcji, należy:
1.  Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line. (Zgłoszenia mogą dokonać w dowolnym momencie obecnego roku szkolnego pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do na adre[email protected]
2. Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne o znaczeniu pokoju (scenariusze lekcji i warsztatów dostosowane do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych). 
3. Wykorzystajcie wiedzę w działaniu. Podejmijcie wyzwanie i zrealizujcie inicjatywę szkolną!

●    Szkoły podstawowe: zorganizujcie pokojowe zawody sportowe w Waszej szkole 
i promujcie postawę fair play, współpracę i dążenie do konsensusów. Będziecie mieli także okazję poczuć się reprezentantami i reprezentantkami krajów globalnego Południa (poradnik organizacyjny 
dostępny tutaj). 
●    Szkoły ponadpodstawowe: pomyślcie o pytaniach, które najbardziej nurtują Was w temacie pokoju i konfliktów zbrojnych. Zaproście szkolnych kolegów i koleżanki na debatę. W zaplanowaniu wydarzenia pomoże Wam poradnik o organizacji debat
Sprawdźcie, o czym pamiętać w czasie realizacji działań, by wziąć udział w kampanijnej grywalizacji i zdobyć tytuł Szkoły, która Niesie Pomoc. A może szkoła to dla Was za mało? Jeśli tak, przenieście swoje działania na teren miejscowości lub gminy i powalczcie o odznakę specjalną! 

4. Przeprowadźcie zbiórkę, która wesprze organizację biblioteczki dla dzieci w Sudanie Południowym. W Sudanie Południowym od długiego czasu toczy się wojna domowa. Cierpią na tym wszyscy, w szczególnie trudnej sytuacji są jednak dzieci. Dlatego PAH chce  stworzyć miejsce, w którym będą mogły poczuć się bezpiecznie i zapomnieć o konflikcie wokół nich. Możecie mieć swój wkład w powstanie tego ważnego miejsca - zorganizujcie zbiórkę lub sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH w Waszej szkole lub miejscowości. Pomysły na formę zbiórki oraz wskazówki organizacyjne znajdziecie w krótkim poradniku.

Każde, nawet najmniejsze wsparcie jest bardzo ważne! Im więcej szkół zaangażuje się w zbiórkę tym większej pomocy będziemy mogli udzielić. Nawet kilkunastozłotowe zbiórki przełożyły się na sukces akcji w poprzednich latach: w roku 2015/2016 szkoły zebrały razem 164 000 zł!
Uwaga: organizacja zbiórek nie jest obowiązkowa. Jeśli nie zdecydujecie się na to działanie, nadal możecie brać udział w akcji. 

5. Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji! Na podstawie raportów PAH będzie wysyłała podziękowania  oraz przyznawała odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”. Najciekawsze relacje będą promowane w mediach. 
Formularz raportu jest
 tutaj
Więcej informacji na stronie PAH
Kontakt:  [email protected], tel.  (22) 828 88 82 wew. 238.