Nasza Mała Biblioteka - projekt kulturalno-edukacyjny

22.04.2015

Zapraszamy do udziału w projekcie kulturalno-edukacyjnym przeznaczonym dla dzieci w wieku 6-9 lat, którego autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International. W ramach projektu dla uczestników organizowane będą konkursy, wystawy, zabawy i spotkania autorskie. Całość ma na celu promocję czytelnictwa.

 

Najważniejszym celem projektu jest pokazanie dzieciom, że czytanie książek to wspaniała przygoda, która z nudą ma niewiele wspólnego. Chcielibyśmy także, by młodzi czytelnicy mieli okazję spotkać się z twórcami książek, a także odkryć kulturę krajów, z których pochodzą publikacje. Aby te cele osiągnąć, na Słowenii, Litwie i w Polsce ukaże się sześć wartościowych pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim książek (po dwie z każdego wydawnictwa). Na ich podstawie zostaną opracowane „Łamigłówki Literackie”, które poprzez niebanalne zadania rozwijające kreatywność takie jak rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne, przybliżą dzieciom fabułę książek i ich bohaterów oraz przedstawią różne ciekawostki dotyczące trzech europejskich partnerów. Dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców dostępne będą przykładowe scenariusze zajęć z dziećmi.

Oprócz pięknych książek i materiałów edukacyjnych „Nasza Mała Biblioteka" to również niepowtarzalne wydarzenia kulturalno-literackie. W ramach projektu dla uczestników organizowane będą konkursy, wystawy, zabawy i spotkania autorskie. Wyjątkową atrakcją będzie przygotowany we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka cykl imprez pt. „Raz, dwa, trzy, wymyśl Ty! Ćwiczenia z wyobraźni" (warsztaty i widowiska teatralne), zaś w Muzeum Książki Dziecięcej zostanie zorganizowana „Ruchoma Wystawa Walizek”, której autorami będą wszyscy ilustratorzy książek z projektu.

Zgłoszenia udziału w projekcie przyjmowane są do 30 czerwca 2015 r. Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://ezop.com.pl/nasza-mala-biblioteka

Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura.

Patronat nad projektem objęli: Fundacja Kultury Dwukropek i Qlturka.pl

Przyjaciele projektu: Teatr Lalka i Muzeum Książki Dziecięcej

Partnerzy: KUD Sodobnost International i Nieko Rimto