Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wciąż bez bibliotek szkolnych. Minister Kluzik-Rostkowska nie ma żadnych konkretów

20.05.2014

15 maja 2014 przedstawiciele Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich byli na długo oczekiwanym spotkaniu z minister Joanną Kluzik-Rostkowską. Przedstawono najważniejsze problemy środowiska bibliotekarzy szkolnych. W sprawie udziału bibliotek szkolnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa nie ma żadnych konkretów.

 

W spotkaniu uczestniczyła także wiceminister Joanną Berdzik i inni przedstawiciele MEN. W imieniu nauczycieli bibliotekarzy mówiła prezes Towarzystwa, Danuta Brzezińska, zwracając uwagę na temat braku spójnej koncepcji pracy bibliotek szkolnych i procedur ich jakościowego rozwoju oraz braku standardów określających najważniejsze obszary działalności bibliotecznej. Poruszano problem różnorodności ustaw i rozporządzeń dotyczących bibliotek szkolnych, które należałoby ujednolicić. Mówiono także o statusie nauczyciela bibliotekarza i czynnikach destabilizujących jego pracę.
Pani minister po wysłuchaniu przedstawionych argumentów ustosunkowała się do nich obiecując uporządkowanie aktów prawnych dotyczących bibliotek szkolnych (m. in. skontrum) oraz zapowiedziała wspólne spotkanie z nauczycielami bibliotekarzami w sprawie darmowych podręczników dla klas I szkoły podstawowej.

W sprawie udziału bibliotek szkolnych w Narodowym Programi Czytelnictwa nie padły żadne konkretne informacje

W spotkaniu brali udział przedstawiciele bibliotek pedagogicznych, którzy także borykaja się w swojej pracy z podobnymi problemami. 

O pominięciu bibliotek szkolnych w Narodowym Programe Rozwoju Czytelnictwa, a także na profilu "Stop likwidacji bibliotek" na facebooku