Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skrĂłty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerĂłw archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorĂłw
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Tworzenie witryny biblioteki szkolnej - krok po kroku

Powrót do strony głównej poradnika Lekcja 1>>

Wstęp.

Celem tego cyklu lekcji jest umożliwienie nauczycielom-bibliotekarzom, którzy do tej pory nie wiedzieli nic na temat tworzenia stron internetowych, utworzenie strony WWW swojej biblioteki. Aby móc przystąpić do nauki wystarczy mieć opanowane podstawowe umiejętności pracy z systemem Windows.

Podczas kolejnych lekcji będziemy tworzyć krok po kroku konkretny model strony. Jednocześnie będziemy poznawać podstawy języka HTML, który umożliwia przygotowanie publikacji sieciowych. Nie można jednak powiedzieć, że po przerobieniu wszystkich lekcji będziemy już znali język HTML. Poznamy tylko te zagadnienia HTML-a, które będą nam potrzebne, zapoznamy się także z podstawami stosowania kaskadowego arkusza styli (CSS), czyli nieco bardziej zaawansowanej techniki webmasterskiej. Osobom chcącym poszerzyć swoją wiedzę polecamy obszerny kurs Pawła Wimmera - guru polskich webmasterów (http://webmaster.helion.pl/kurshtml).

Po zakończeniu wszystkich lekcji będziemy mieli gotowy szablon strony, który po niezbędnych modyfikacjach treści możne być pełnowartościową stroną naszej biblioteki. Nie będzie to może strona oryginalna i zbyt piękna, ale z pewnością będzie miała czytelny układ, będzie dobrze zoptymalizowana pod względem szybkości działania i poprawna pod względem technicznym. Od tego, co na niej umieścimy będzie zależeć czy będzie wartościowa czy nie.

Zobacz stronę, którą będziemy tworzyć.

Należy jeszcze wspomnieć o problemie kodowania polskich znaków. Domyślnym kodowaniem dla polskich liter w większości aplikacji działających w systemie Windows jest standard Windows-1250. Nie jest to kodowanie zalecane, nie jest też zgodne z Polską Normą. Będziemy stosować zalecane kodowanie w standardzie ISO-8859-2. W tym celu tworząc stronę będziemy musieli wykonywać pewne dodatkowe czynności.

Aby nie rozbudowywać zanadto zawartości naszego cyklu pominęliśmy kilka ważnych, ale nie niezbędnych (na tym etapie) zagadnień. Nie mówimy nic na temat przygotowywania grafiki na potrzeby sieci WWW. Zagadnienie to samo w sobie mogłoby być treścią kilku znacznie obszerniejszych niż nasz cykl publikacji. Tworzenie grafiki wymaga także zastosowania dodatkowego oprogramowania. W naszej pracy wykorzystamy grafiki już przygotowane. Mimo, że nie jest to zbyt skomplikowane pomijamy zagadnienie publikacji przygotowanej strony na serwerze WWW, czyli w Internecie (potrzebne jest do tego oprogramowanie FTP), a także przygotowania strony pod katem jej rejestracji w wyszukiwarkach.


Powrót do strony głównej poradnika Lekcja 1>>