Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Witryna biblioteki szkolnej czyli kilka praktycznych porad dla bibliotekarzy - webmasterów

Biblioteka szkolna - centrum multimedialne i informacyjne szko³y - je¶li chce siê dostosowaæ do stawianych jej wymogów, powinna zatroszczyæ siê o stworzenie witryny WWW. Nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywaæ o korzy¶ciach p³yn±cych z posiadania w³asnej strony w sieci Internet i nowocze¶ni bibliotekarze powinni mieæ tego ¶wiadomo¶æ. Gdzie zatem nale¿y upatrywaæ przyczyny ma³ej ilo¶ci stron bibliotek szkolnych w Internecie?

Pierwsz± i zapewne podstawow± barier± jest brak odpowiednich umiejêtno¶ci bibliotekarzy w zakresie znajomo¶ci podstaw jêzyka HTML, brak dostêpu do komputera. Te przeszkody mo¿na jednak usun±æ w bardzo prosty sposób. Je¿eli bibliotekarz nie posiada wy¿ej wymienionych umiejêtno¶ci, nie powinien zapominaæ, ¿e jego bibliotekê odwiedzaj± uczniowie bardzo zainteresowani informatyk±. Odpowiednie zachêcenie i aktywizacja kilku uczniów z pewno¶ci± spowoduje podjêcie przez nich prac nad stworzeniem strony WWW. My, bibliotekarze mo¿emy wcze¶niej ustaliæ z uczniami, jak wyobra¿amy sobie tak± witrynê i jakie tre¶ci chcieliby¶my tam umie¶ciæ, wykonanie strony zostawiaj±c uczniom.

Drug± barier± jest czêsto niezbyt jasne wyobra¿enie bibliotekarza, co witryna powinna zawieraæ. Pierwszym krokiem w takim wypadku powinna byæ "wêdrówka" po sieci Internet w poszukiwaniu stron bibliotek szkolnych i podpatrzenie, jak zrobili to inni. Mo¿na wykorzystaæ do tego celu adresy stron bibliotek szkolnych zgromadzone w dziale "Biblioteki szkolne w Internecie" na Serwisie Informacyjnym dla Nauczycieli Bibliotekarzy (http://www.oeiizk.waw.pl/~magister/bib_szkol.html ) W ten sposób - po odwiedzeniu kilku lub kilkunastu witryn - zaczniemy mieæ wyobra¿enie, jakie elementy i tre¶ci strona powinna zawieraæ.

Kolejny krok to stworzenie w³asnego projektu. Nale¿y siê jednak wcze¶niej zastanowiæ, co mo¿emy i co chcemy umie¶ciæ na stronie naszej biblioteki. Poniewa¿ czêsto sprawia to trudno¶æ, spróbujê zaproponowaæ pewne elementy witryny WWW biblioteki szkolnej, które mo¿na wykorzystaæ.

Zacznijmy wiêc od strony g³ównej. Jest ona najwa¿niejszym elementem witryny i powinna byæ skonstruowana tak, aby potencjalny u¿ytkownik sieci zainteresowa³ siê na tyle mocno, aby siê w ni± wg³êbiæ. Elementami niezbêdnymi strony g³ównej s± dane oficjalne - nazwa i adres biblioteki, telefon lub inny kontakt. Mo¿na do tego do³±czyæ logo lub exlibris - je¶li biblioteka taki posiada. Te informacje umieszczane s± zwykle w nag³ówku strony.

Centraln± czê¶æ mo¿emy przeznaczyæ np. na informacje dotycz±ce godzin pracy biblioteki i kontaktu z bibliotekê. Mo¿na te¿ umie¶ciæ fotografiê biblioteki lub inny element graficzny, tematycznie zwi±zany z czytelnictwem, ksi±¿kami. Nale¿y przy tym pamiêtaæ o unikaniu zbytniego prze³adowania strony elementami graficznymi. Zawsze powinny byæ zachowane w³a¶ciwe proporcje miêdzy tre¶ci± i grafik±.

Innymi elementami, które mog± siê znale¼æ na stronie g³ównej s±: rozdzielczo¶æ zalecana do ogl±dania tej strony, kontakt z webmasterem i data ostatniej aktualizacji. Warto tu wykorzystaæ mo¿liwo¶ci jakie daje nam JavaScript, aby data ostatniej aktualizacji by³a generowana automatycznie. Poni¿ej znajduje siê skrypt odpowiadaj±cy za wy¶wietlanie daty ostatniej aktualizacji. Nale¿y umie¶ciæ go w ¼ródle strony g³ównej.

<script language="JavaScript">
function initArray() {
	this.length = initArray.arguments.length
	for (var i=0;i<this.length;i++)
	this[i+1] = initArray.arguments[i]}
var MOYArray = new initArray("stycznia", "lutego", "marca", "kwietnia",

"maja", "czerwca", "lipca", "sierpnia","wrze¶nia", "pa¼dziernika",
"listopada", "grudnia");
var LastModDate = new Date(document.lastModified);
document.write("Aktualizacja strony:<br>");
document.write(LastModDate.getDate()," ");
document.write(MOYArray[(LastModDate.getMonth()+1)]," ");
document.write((LastModDate.getYear()),"r.");

</script>

Menu, czyli spis tre¶ci ca³ej witryny umieszczony na stronie g³ównej (zwykle z lewej strony, ale to kwestia dowolna) powinien byæ przemy¶lany, skonstruowany przejrzy¶cie i jednoznacznie. Warto przed wykonaniem tej czynno¶ci pos³u¿yæ siê o³ówkiem i kartk± papieru i narysowaæ jego plan. Menu witryny biblioteki szkolnej mo¿e zawieraæ nastêpuj±ce elementy:

  • Informacje ogólne (godziny pracy, informacje o pracownikach).
  • Ksiêgozbiór (struktura i stan ilo¶ciowy ksiêgozbioru - mo¿na podzieliæ i omówiæ kolejno poszczególne czê¶ci ksiêgozbioru, np. ksi±¿ki, czasopisma, zbiory multimedialne, kasety video, p³yty CD).
  • Czytelnictwo lub Statystyka (mo¿na dokonaæ podzia³u na archiwum statystyki (je¶li posiadamy dane statystyczne z poprzednich lat) i statystykê bie¿±c± /miesiêczn±, semestraln±, roczn±/).
  • Aktualno¶ci (og³oszenia o konkursach, apelach, spotkaniach z ciekawymi lud¼mi, imprezach czytelniczych organizowanych przez bibliotekê).
  • Trochê teorii (rodzaje katalogów, rodzaje dokumentów, budowa ksi±¿ki, rodzaje ¼róde³ informacji, opis bibliograficzny itp.).
  • Lektury on - line (fragmenty lub pe³ne teksty lektur szkolnych).
  • Download (pe³ne teksty lektur szkolnych w formie spakowanych plików do pobrania na komputer w domu).
  • Pomoce dla bibliotekarzy lub Publikacje (scenariusze zajêæ z edukacji czytelniczej i medialnej, konspekty konkursów, imprez czytelniczych, apeli, scenariusze rocznicowe itp.).
  • Kalendarz rocznicowy
  • Dobre rady (porady dla uczniów, np. jak pisaæ wypracowania, jak ¶ci±gaæ, jak siê uczyæ, jak sporz±dzaæ notatki, jak organizowaæ przyjêcia itp.).
  • Historia biblioteki (warto wykorzystaæ fotografie do uzupe³nienia tekstu).
  • Aktyw biblioteczny (informacje o grupach dzia³aj±cych w ramach aktywu bibliotecznego, realizowanych zadaniach).
  • Wydarzenia (opisy wszelkiego rodzaju imprez, konkursów itp. które biblioteka organizowa³a lub by³a uczestnikiem /galeria zdjêæ/).
  • Twórczo¶æ czytelników (miejsce do publikowania utworów literackich dzieci i m³odzie¿y).
  • Prace uczniów (wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne opracowane przez uczniów, np. opracowania tematów z jêzyka polskiego, historii, geografii, referaty, albumy itp.).
  • Historia ksi±¿ki.
  • Historia bibliotek.

Przedstawione powy¿ej propozycje nie wyczerpuj± mo¿liwo¶ci czê¶ci sk³adowych menu. Ka¿da biblioteka prowadzi z pewno¶ci± inny rodzaj dzia³alno¶ci bibliotecznej czy wychowawczej i menu nale¿y dostosowaæ do specyfiki pracy w ka¿dej placówce.

Kiedy tworzymy serwis WWW zastanawiamy siê nad tym, jak sprawdziæ, czy serwis ten cieszy siê popularno¶ci±. Liczniki s± do¶æ prymitywnym sposobem okre¶lania popularno¶ci serwisu WWW; daj± tylko ogóln± wiedzê na temat ilo¶ci odwiedzin strony wliczaj±c w to tak¿e prze³adowania strony, testy webmasterskie itp. informacja o osobie, która odwiedzi³a strony serwisu ograniczy siê do tego, ¿e warto¶æ licznika zwiêkszy siê o jeden punkt. Z uwagi na ma³± ilo¶æ informacji o odwiedzaj±cych, liczniki s± wskazane do zastosowañ nieprofesjonalnych.

Statystyka odwiedzin stron WWW jest zaawansowana form± 'licznika', który nie tylko pokazuje ile osób odwiedzi³o stronê, a tak¿e udostêpnia szereg innych, ciekawych informacji o ka¿dym odwiedzaj±cym. Bezp³atn± us³ugê tego typu oferuje serwis webmedia.pl (http://wwww.webmedia.pl). STAT4U jest programem do generowania statystyk odwo³añ do stron WWW. Po wype³nieniu odpowiedniego formularza w naszym systemie i wklejeniu otrzymanego poczt± kodu HTML na stronê, dla której ma byæ naliczana statystyka odwiedzin (z regu³y umieszcza siê ten kod na stronie g³ównej) uzyskuje siê mo¿liwo¶æ dok³adnego ¶ledzenia ogl±dalno¶ci prowadzonego przez nas serwisu.

Mo¿na przyj±æ, ¿e przedstawione powy¿ej elementy s± wystarczaj±ce, aby stworzyæ w miarê funkcjonaln± stronê g³ówn± witryny i przyst±piæ do budowy kolejnych stron. Oczywi¶cie nale¿y dodaæ do tego odpowiedni± oprawê graficzn± (t³o, styl czcionki, kolor czcionki itp.).

Bibliotekarze nie powinni te¿ zapomnieæ o bardzo wa¿nej czynno¶ci, jak± jest umieszczenie odpowiednio sformu³owanych s³ów kluczowych. Meta element KEYWORDS jest usytuowany zazwyczaj po tagach TITLE i DESCRIPTION w nag³ówku dokumentu HTML:

<HEAD>
<TITLE>Tytu³ dokumentu</TITLE>
<META NAME="DESCRIPTION" CONTENT="Opis dokumentu HTML">
<META NAME="KEYWORDS" CONTENT="Twoje s³owa kluczowe lub frazy, oddzielone przecinkami">

</HEAD>

Obecne wyszukiwarki zaczê³y przywi±zywaæ coraz mniejsz± wagê do elementu KEYWORDS, a skupi³y siê na tre¶ci serwisów, nadal jednak indeksuj± s³owa kluczowe. Przy ustalaniu rankingu znalezionych stron element KEYWORDS jest ma³o znacz±cym czynnikiem, jednak w dobie olbrzymiej konkurencji w Internecie warto wykorzystywaæ ten element - mo¿e on podnie¶æ pozycjê serwisu w wyszukiwarkach.

Przed publikacj± stron WWW w Internecie nale¿y te¿ sprawdziæ, czy polskie litery u¿yte na stronach s± zakodowane wed³ug standardu ISO-8859-2. Programy do Windows zazwyczaj ustawiaj± kodowanie Windows-1250, które mo¿e sprawiæ k³opoty przegl±darkom pracuj±cym pod kontrol± innych systemów operacyjnych. Do konwersji "polskich ogonków" z Win-1250 na ISO-8859-2 s³u¿± specjalne programy, np. Ogonki 97.

Wreszcie nadchodzi pora na opublikowanie strony w Internecie. Wcze¶niej nale¿y siê upewniæ, czy pliki stworzone przez nas s± gotowe do wys³ania. Nale¿y je umie¶ciæ w jednym folderze. Plik przeznaczony na stronê g³ówn± nale¿y nazwaæ index.html, poniewa¿ jest on domy¶lnie uznawany za stronê startow± przez wiêkszo¶æ serwerów WWW.

Najprostszym sposobem publikacji stron WWW jest skorzystanie z us³ug bezp³atnych serwisów. W wielu przypadkach wraz z za³o¿eniem konta e - mail automatycznie zostaje przydzielona przestrzeñ na WWW. Aby za³o¿yæ takie konto, wystarczy wej¶æ na stronê serwisu i wybraæ opcjê zak³adania konta WWW. Po za³o¿eniu konta nale¿y siê dowiedzieæ o adres serwera FTP, za pomoc± którego mo¿na opublikowaæ stronê - informacje te znajduj± siê na stronie serwisu.

Posiadanie witryny na bezp³atnym serwerze przewa¿nie wi±¿e siê z pewnymi ograniczeniami. Zazwyczaj oferowana u¿ytkownikom przestrzeñ dyskowa jest limitowana, a umieszczenie strony wymaga przestrzegania regulaminu. Nale¿y wiêc sprawdziæ, ile miejsca mo¿emy przeznaczyæ na nasz± stronê w ramach swojego konta.! Je¿eli oka¿e siê, ¿e ³±czny rozmiar wszystkich zbiorów jest za du¿y, nale¿y zmniejszyæ rozmiary wybranych grafik.

Warto pamiêtaæ, ¿e strony WWW u¿ytkowników nie s± archiwizowane - operatorzy bezp³atnych serwisów nie wykonuj± ich kopii bezpieczeñstwa. Zalecane jest zatem zachowanie kopii zapasowej strony we w³asnym komputerze.

Rozpoczynaj±c przesy³anie plików, nale¿y mieæ dowolnego klienta FTP (File Transfer Protocol, czyli protokó³ transmisji plików). Przy u¿yciu programów tego typu mo¿na pliki wysy³aæ na odleg³y serwer i pobieraæ na lokalny dysk. Procedura logowania siê na serwerze FTP w ka¿dym przypadku wygl±da podobnie i obejmuje kolejno: zdefiniowanie adresu serwera, podanie identyfikatora i has³a u¿ytkownika, a nastêpnie nawi±zanie po³±czenia. Popularnymi klientami FTP s± CuteFTP, WS_FTP czy te¿ program Windows Commander, który posiada wbudowanego klienta FTP. Do przesy³ania plików mo¿na te¿ wykorzystaæ fakt, ¿e popularne przegl±darki internetowe tak¿e wyposa¿ono w narzêdzia do publikowania stron na serwerze. Do Internet Explorera do³±czony jest Kreator publikacji w sieci Web i publikacja stron za jego pomoc± przebiega bardzo prosto. Kiedy nasza strona jest ju¿ opublikowana, mo¿na zarejestrowaæ j± w popularnych wyszukiwarkach, na przyk³ad pod adresem http://www.start.net.pl/rejestrator.htm znajdziemy Turbo Rejestrator, który umo¿liwia rejestracjê strony internetowej w 34 najwa¿niejszych wyszukiwarkach polskich i zagranicznych;

Teoretycznie jeste¶my ju¿ przygotowani do stworzenia naszej witryny. Pozosta³ jeszcze dobór odpowiedniego narzêdzia i samo wykonanie strony. Jak stworzyæ stronê? Wybraæ pisanie w Notatniku, czy jeden z wielu dostêpnych programów generuj±cych strony WWW? Nie podam gotowej recepty, nie podpowiem, który program jest najlepszy, wychodz±c z za³o¿enia, ¿e dobre dla nas jest to narzêdzie, które znamy i dziêki któremu osi±gniemy zamierzony cel - stworzenie strony WWW w³asnej biblioteki. Wybór edytorów tekstowych jest ogromny. Pocz±tkuj±cym polecam programy polskiej produkcji, które nie ustêpuj± mo¿liwo¶ciami uznanym produktom zagranicznym. Ich podstawow± zalet± jest to, ¿e s± po polsku, a ponadto rozwi±zuj± polski problem ogonkowy. Warto tak¿e zajrzeæ na stronê http://www.pckurier.pl/html, gdzie znajduje siê Kurs HTML Paw³a Wimmera. Polecam tak¿e stronê http://www.cnl.pl/Webmasterstwo/, gdzie znale¼æ mo¿na bardzo du¿o linków do miejsc, mówi±cych o zagadnieniach zwi±zanych z tworzeniem stron WWW.

Wszystkim bibliotekarzom - webmasterom  przypominam: Pamiêtajcie - nie ma skoñczonej strony - nie zapominajcie o aktualizacji witryny. ¯yczê cierpliwo¶ci w pracy nad witrynami w³asnych bibliotek, maj±c nadziejê, ¿e podane wskazówki i porady oka¿± siê przydatne.

Bo¿ena Boryczka
nauczyciel konsultant
O¶rodek Edukacji Informatycznej
i Zastosowañ Komputerów
w Warszawie

Poradnik dla twórców stron www bibliotek szkolnych