Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Total Commander 5.50 - program do publikowania stron WWW<

Jest to nowa wersja programu znanego do tej pory pod nazw± Windows Commander. Program umo¿liwia kompleksow± (totaln±) kontrolê nad plikami przechowywanymi na twardych dyskach. Posiada szereg mo¿liwo¶ci, spo¶ród których nale¿y wspomnieæ o wbudowanym kliencie FTP, ³atwym w obs³udze interfejsie w jêzyku polskim, skrótach klawiaturowych, oraz mo¿liwo¶ci bezpo¶redniej kompresji, dekompresji i podgl±dania zawarto¶ci archiwów. Aplikacjê wyposa¿ono te¿ w przegl±darkê dokumentów w formacie RTF. Za darmo dostêpna jest 30-dniowa wersja shareware Total Commandera 5.50. Za pe³n± edycjê trzeba zap³aciæ - oko³o 120 z³. Pozosta³e nowo¶ci w Total Commander 5.50 to mo¿liwo¶ci dodawania opisów do plików (bêd± one "przywi±zane" do pliku i przenoszone wraz z nim przy kopiowaniu), otwieranie czê¶ciowo pobranych plików ZIP oraz szereg drobnych udoskonaleñ klienta FTP. Total Commander 5.50 jest zgodny z Windows 95, 98, Me, NT, 2000 oraz XP.

Program jest dostêpny w sieci do pobrania na stronie PC World Komputer (http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?sys=&id=95). Po za³adowaniu siê tej strony otrzymujemy krótk± informacjê o programie i jego mo¿liwo¶ciach. Wystarczy nacisn±æ przycisk Pobierz i uruchamia siê okienko, w którym mamy mo¿liwo¶æ wybraæ bezp³atne pobieranie pliku w opcji Basic FTP. Limit prêdko¶ci pobierania 1 Mbps z gwarantowanym pasmem 256 Kbps dla wszystkich pobieraj±cych. W tym samym czasie mo¿na pobieraæ tylko jeden plik. Je¿eli jest inaczej program wspomagaj±cy pobieranie zg³osi komunikat o przeci±¿eniu serwera czy przekroczeniu limitu jednoczesnych sesji. W takim wypadku nale¿y odczekaæ chwilê i spróbowaæ ponownie. ¦ci±gniêty plik instalacyjny najlepiej zapisaæ jest na Pulpicie naszego komputera i przyst±piæ do jego instalacji. W tym celu nale¿y odnale¼æ na Pulpicie ikonê o nazwie tcmd550.exe i dwukrotnie w ni± klikn±æ. W otworzonym oknie instalacyjnym pojawia siê pro¶ba o wybór jêzyka instalacji. Z rozwiniêtego spisu wybieramy jêzyk polski i naciskamy Next.

W nastêpnych okienkach kolejno: potwierdzamy wybór jêzyka instalacji, akceptujemy miejsce zapisu programu na naszym dysku (c:\totalcmd), decydujemy o umieszczeniu b±d¼ nie skrótu do programu w Start menu i na Pulpicie. Proces instalacji przebiega b³yskawicznie. Po uruchomieniu pojawia siê okno programu z dodatkowym okienkiem.

Widniej± w nim informacje, ¿e jest to program Shareware, w zwi±zku z tym mo¿na testowaæ przez miesi±c wersjê demonstracyjn±. Po tym okresie nale¿y program zarejestrowaæ lub usun±æ z naszego dysku. Program mo¿na rozpowszechniaæ bezp³atnie. Poni¿ej widnieje napis "Proszê wcisn±æ klawisz X (numer klawisza), aby uruchomiæ program. Postêpujemy zgodnie z zaleceniami. Po klikniêciu w inny klawisz ni¿ wskazany, okno programu po prostu zamyka siê. Pojawianie siê okienka wyboru jest spowodowane tym, i¿ wersja programu nie jest zarejestrowana.

Okno programu sk³ada siê z menu rozwijalnego, palety z ikonami, listy dostêpnych napêdów, okien widokowych, paska stanu i paska klawiszy funkcyjnych.

Aby mo¿liwe by³o wykorzystanie programu Total Commander do przes³ania plików tworz±cych nasz± stronê WWW na jaki¶ serwer, konieczne jest skonfigurowanie po³±czenia z tym serwerem. Poniewa¿ za³o¿yli¶my przyk³adowe konto pocztowe biblioteka_ped@wp.pl na portalu Wirtualnej Polski, otrzymali¶my tak¿e adres naszej strony WWW - http://strony.wp.pl/wp/biblioteka_ped. Adres serwera FTP: ftp.strony.wp.pl. Zak³adaj±c, ¿e pliki sk³adaj±ce siê na nasz± stronê WWW znajduj± siê w folderze www na Pulpicie naszego komputera, musimy po³±czyæ siê z serwerem ftp Wirtualnej Polski i przenie¶æ tam zawarto¶æ naszego foldera. W tym celu uruchamiamy program Total Commander.

Na palecie z ikonami naciskamy przycisk URL czyli FTP Nowe po³±czenie.

Na ekranie pojawia siê okienko

w którym wpisujemy adres serwera ftp.strony.wp.pl i zdejmujemy zaznaczenie (je¶li jest) obok napisu po³±czenie anonymous. Naciskamy przycisk OK.

Za chwilê pojawia siê okienko

w którym wpisujemy nazwê u¿ytkownika - w naszym przypadku jest to biblioteka_ped i naciskamy OK. W kolejnym okienku podajemy has³o i naciskamy OK. Po wykonaniu tych czynno¶ci program nawi±zuje po³±czenie z serwerem ftp Wirtualnej Polski. W jednym z okien widokowych programu widzimy nasze miejsce na serwerze ftp.strony.wp.pl, za¶ drugie okno widokowe wy¶wietla nam zawarto¶æ naszego dysku.

Kolejny krok, to odszukanie w oknie widokowym naszego dysku foldera www na Pulpicie i wy¶wietlenie jego zawarto¶ci.

W tym momencie mamy nastêpuj±c± sytuacjê - w lewym oknie widokowym jest nawi±zane po³±czenie z serwerem ftp.strony.wp.pl i przygotowane miejsce na skopiowanie plików tworz±cych nasz± stronê www, w prawym oknie widokowym wy¶wietlone s± te pliki z naszego foldera www. Zaznaczamy wszystkie pliki w sposób nastêpuj±cy: zaznaczamy pierwszy element na li¶cie, wciskamy klawisz Shift i zaznaczamy ostatni element na li¶cie. Zaznaczony blok elementów ( zabarwiaj± siê one na czerwony kolor) i na pasku klawiszy funkcyjnych naciskamy przycisk F5 Kopiowanie. Na ekranie pojawia siê okienko wysy³ania pliku. W okienku Wy¶lij jako W nim mo¿emy zaznaczyæ przesy³anie w tle jako oddzieln± sesjê i zadecydowaæ o zmianie nazw przesy³anych plików na ma³e litery. Naciskamy OK. Rozpoczyna siê proces przesy³ania plików z naszego foldera www na serwer ftp Wirtualnej Polski. W czasie tej operacji na ekranie widoczne jest okienko, w którym mo¿emy obserwowaæ postêp przesy³ania poszczególnych plików. Po jego zakoñczeniu okienko to znika. Okno Total Commandera wygl±da nastêpuj±co:

W obu okienkach widokowych znajduj± siê te same pliki. Oznacza to, ¿e proces przesy³ania zakoñczy³ siê sukcesem. Ostatnim etapem pracy z programem jest roz³±czenie sesji. Do tego celu s³u¿y przycisk Roz³±cz, znajduj±cy siê nad oknami widokowymi.

Poradnik dla twórców stron www bibliotek szkolnych