Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skrĂłty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerĂłw archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorĂłw
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Tworzenie witryny biblioteki szkolnej - krok po kroku

<<Lekcja 1 Powrót do strony głównej poradnika Lekcja 3>>

Lekcja 2 - podstawowe elementy składowe strony WWW.

W tej lekcji zaczniemy już tworzyć pierwszą stronę naszej witryny. W tym celu musimy dokonać edycji przygotowanego w poprzedniej lekcji pliku index.html. Uruchamiany Notatnik+ i z menu wybieramy PLIK-OTWÓRZ, zmieniamy opcję PLIKI TYPU na WSZYSTKIE PLIKI. (*.*) wskazujemy interesujący nas plik i wciskamy przycisk OTWÓRZ.

Każdy plik, który ma stać się stroną internetową powinien zawierać trzy odpowiednio rozmieszczone pary znaczników:

<HTML>...</HTML> - odpowiednio na początku i na końcu dokumentu;
<HEAD>...</HEAD> - część nagłówkowa dokumentu zawierające informacje istotne m. in. dla przeglądarki wyświetlającej stronę, informacje te nie są bezpośrednio widoczne na stronie, ale mogą wpływać na sposób jej wyświetlania;
<BODY>...</BODY> - część główna dokumentu, wewnątrz tych znaczników umieszcza się odpowiednio zakodowaną właściwą treść dokumentu, będzie ona widoczna na stronie.

Nie ma znaczenia czy znaczniki będą wpisywane małymi czy wielkimi literami i tak będą działać poprawnie. Jednak dla wprowadzenia pewnego porządku i zwiększenia czytelności kodu w naszych lekcjach będą one zapisywane wielkimi literami.

Opisane wyżej znaczniki należy wpisać wg przedstawionego schematu:

 <HTML>
 <HEAD>
 
 </HEAD>
 <BODY>
 </BODY>
 </HTML>
Zobacz

Zapisujemy dokonane zmiany (PLIK - ZAPISZ). Teraz spróbujemy obejrzeć nasze dzieło. Przy pomocy Exploratora Windows odnajdujemy nasz plik index.html i klikamy na niego dwukrotnie. Jeśli dokument został prawidłowo nazwany efektem powinno być uruchomienie się przeglądarki internetowej wyświetlającej naszą stronę. Strona ta oczywiście będzie na razie pusta.

Przedstawione powyżej znaczniki to tzw. "pojemniki", aby działy prawidłowo powinny występować parami. Na parę składają się znacznik otwierający, np. <BODY> i znacznik zamykający z dodanym znakiem slash "/" np. </BODY>. Jak za chwilę się przekonamy nie wszystkie znaczniki to pojemniki.

Uzupełnimy teraz szkielet naszej strony o kolejne znaczniki oraz wpiszemy pierwszy tekst:

<TITLE>...</TITLE> - tekst wpisany pomiędzy te znaczniki będzie wyświetlany na pasku tytułowym przeglądarki;
<META > - ten znacznik nie jest pojemnikiem, wewnątrz jego nawiasów wpisujemy informacje istotne dla przeglądarki i innego oprogramowania internetowego np.: znacznik
<META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT=" text/html; charset=iso-8859-2"> informuje przeglądarkę o standardzie kodowania polskich liter.

Wpisujemy:

 <HTML>
 <HEAD>
 <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">
 <TITLE>Biblioteka XVI L.O. w Kozłowej Górze</TITLE>
 </HEAD>
 <BODY>
 Tu będzie treść naszej strony
 </BODY>
 </HTML>

W tym miejscu musimy znowu wrócić do problemu kodowania polskich liter. W znaczniku META zdeklarowaliśmy standard ISO podczas gdy w rzeczywistość tekst: "Tu będzie..." zapisaliśmy w standardzie Windows (w takim standardzie kodowania pracuje nasz Notatnik). Polskie litery na stronie mogą być wyświetlane nieprawidłowo.

Aby zmienić kodowanie na prawidłowe z menu Notatnika wybieramy: EDYCJA-KONWERSJA TEKSTU-WIN-->ISO lub wciskając klawisz F11. Teraz z kolei niektóre litery będą dziwnie wyglądać w naszym kodzie źródłowym, ale na stronie wszystko będzie w porządku. Zapisujemy zmiany, przełączamy się do przeglądarki i odświeżamy widok wciskając przycisk ODŚWIEŻ lub F5 (ewentualnie Ctrl+R). Po tej operacji na stronie powinien pojawić się tekst: "Tu będzie treść naszej strony", a na pasku tytułowym przeglądarki pojawi się napis "Biblioteka XVI L.O. w Kozłowej Górze". Właśnie utworzyliśmy naszą pierwszą stronę internetową.

Zobacz

Wiele znaczników pozwala na dopisywanie parametrów precyzujących sposób ich działania. Parametry takie wpisujemy zawsze wewnątrz nawiasów danego znacznika i oddzielamy je spacjami.

W dalszej części lekcji zajmiemy się ustaleniem wybranych parametrów znacznika <BODY> będą to ustalenia niezbędne dla zbudowania prawidłowej struktury naszej strony.

BGCOLOR="white"- ustalenie koloru tła strony na biały; ten sam efekt można uzyskać wpisując oznaczenie koloru podając wartość koloru w trybie szesnastkowym BGCOLOR="#FFFFFF" (standard RGB). Liczba kolorów, które można wpisać przy pomocy słów jest ograniczona, zapis szesnastkowy daje większe możliwości wyboru odcienia interesującego nas koloru.
TEXT="black" lub TEXT="#000000" - ustalenie koloru tekstu wyświetlanego na stronie na czarny,
LEFTMARGIN="0" - ustalenie lewego marginesu strony na wartość "0" - znacznik interpretowany przez Internet Explorera,
TOPMARGIN="0" - ustalenie prawego marginesu strony na wartość "0" - znacznik interpretowany przez Internet Explorera,
MARGINWIDTH="0" - ustalenie szerokości marginesu strony (prawego i lewego równocześnie) na wartość "0" - znacznik interpretowany przez przeglądarki Netscape,
MARGINHEIGHT="0" - ustalenie wysokości marginesu strony (górnego i dolnego równocześnie) na wartość "0" - znacznik interpretowany przez przeglądarki Netscape.

Wpisujemy:

 <BODY BGCOLOR="#FFFFFF" TEXT="#000000" LEFTMARGIN="0" TOPMARGIN="0" 
 MARGINWIDTH="0" MARGINHEIGHT="0">

Efektem wprowadzonych zmian będzie przesunięcie tekstu do lewego górnego rogu. Czarny tekst oraz białe tło strony prawdopodobnie było już wyświetlane jako domyślne, tak więc nie zobaczymy żadnego dodatkowego efektu.

Ćwiczenia:
W ramach ćwiczeń można poeksperymentować z kolorami tekstu i tła. Np. TEXT="yellow" BGCOLOR="green".


<<Lekcja 1 Powrót do strony głównej poradnika Lekcja 3>>