Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Potrzeby osób wymagaj±cych szczególnej pomocy i mo¿liwo¶ci ich realizacji w bibliotece szkolnej

Renata Aleksandrowicz
adiunkt
Instytut Bibliotekoznawstwa
Uniwersytet Wroc³awski

Biblioteka szkolna umo¿liwia czêsto pierwszy, a niekiedy jedyny, kontakt z ksi±¿k± i bibliotek± w ¿yciu. Wa¿ne jest wiêc, aby to pierwsze spotkanie pozostawi³o po sobie przyjemne wra¿enia, aby kojarzy³o siê z poczuciem bezpieczeñstwa, ¿yczliw± i pomocn± osob± bibliotekarza oraz mo¿liwo¶ci± realizacji swoich potrzeb.

Anna Nowak s³usznie zauwa¿a, ¿e "biblioteka szkolna jest jedyn± bibliotek±, z któr± cz³owiek w ci±gu swego ¿ycia musi siê zetkn±æ. (...) Nie wolno przy tym lekcewa¿yæ najbardziej b³ahej nawet przyczyny obecno¶ci ucznia w bibliotece, gdy¿ ka¿de, choæby minimalne zainteresowanie mo¿na wykorzystaæ."[1]

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, ¿e do szkó³ masowych coraz czê¶ciej, obok uczniów sprawnych uczêszczaj± dzieci z ró¿nymi schorzeniami fizycznymi b±d¼ problemami emocjonalnymi. W naszych rozwa¿aniach zajmiemy siê czytelnikami, którzy z ró¿nych powodów potrzebuj± szczególnej pomocy bibliotekarza, zwi±zanej bardziej lub mniej bezpo¶rednio z postêpowaniem biblioterapeutycznym. Uwagi te dotyczyæ bêd± uczniów w szko³ach masowych, pominêli¶my tu ogromn± grupê dzieci i ich problemów wystêpuj±cych w szko³ach specjalnych.

Jadwiga Andrzejewska[2] wyró¿nia uczniów-czytelników, którzy w bibliotece szkolnej wymagaj± specjalnego podej¶cia i pomocy w rozwoju, lub przezwyciê¿aniu trudno¶ci szkolnych i ¿yciowych. S± to:

  1. Uczniowie zdolni i wybitnie zdolni.
  2. Uczniowie nadmiernie wiele czytaj±cy tzw. po¿eracze ksi±¿ek.
  3. Uczniowie bez zdecydowanych zainteresowañ poznawczych i czytelniczych.
  4. Uczniowie maj±cy trudno¶ci w nauce.
  5. Uczniowie maj±cy k³opoty z opanowaniem umiejêtno¶ci czytania, dyslektycy.
  6. Uczniowie niedostosowani spo³ecznie.
  7. Uczniowie niepe³nosprawni.

Uczniów zdolnych cechuje ró¿norodno¶æ potrzeb czytelniczych zwi±zanych z charakterystyczn± dla tej grupy ciekawo¶ci± ¶wiata, inicjatyw±, posiadaniem jednej lub wielu pasji w ró¿nych dziedzinach. Mimo, i¿ pozornie czytelnicy ci nie potrzebuj± szczególnej uwagi, odznaczaj± siê bowiem najczê¶ciej umiejêtno¶ciami samodzielnej pracy oraz wyszukiwania i u¿ytkowania informacji, nie nale¿y jednak pozostawiaæ ich samych sobie. Ci wybitni i oryginalni uczniowie s± czasem odrzucani przez swoj± grupê rówie¶nicz±, czuj± siê w niej wyobcowani. Warto, aby w bibliotece szkolnej czuli siê w pe³ni akceptowani i docenieni. Sposobem na to mo¿e byæ mo¿liwo¶æ rozmowy o ich zainteresowaniach a nawet emocjach, udostêpnienie swobodnego dostêpu do ca³o¶ci zbiorów oraz wypo¿yczania nieograniczonej liczby ksi±¿ek, a nawet mo¿liwo¶æ wspólnych zakupów w ksiêgarni i uwzglêdnianie propozycji nowo¶ci. Tego typu dzia³ania wzmacniaj± poczucie przydatno¶ci i uznania. Sposobem na radzenie sobie z w³asn± indywidualno¶ci± i tym samym odmienno¶ci±, mo¿e byæ lektura biografii wybitnych osobowo¶ci np. Vincenta van Gogha, Thomasa Edisona lub Alberta Einsteina, którzy równie¿ borykali siê z brakiem akceptacji w swoim otoczeniu.

Szczególn± uwagê nale¿y po¶wiêciæ uczniom zdolnym, którzy ¿yj± pod presj± "bycia najlepszym" (mo¿e to byæ stan spowodowany nastawieniem rodziców lub nauczycieli, b±d¼ narzucony sobie samemu) i odczuwaj± ró¿nego rodzaju stany lêkowe. Warto wówczas podsun±æ im lektury wzmacniaj±ce poczucie w³asnej warto¶ci, a jeszcze lepiej umo¿liwiæ uczestnictwo w zajêciach kszta³tuj±cych umiejêtno¶æ zachowañ asertywnych.

Drug± grupê stanow± tzw. po¿eracze ksi±¿ek, czyli pozornie bardzo aktywni czytelnicy regularnie odwiedzaj±cy bibliotekê, traktuj±cy jednak czytanie ksi±¿ek jako ucieczkê od rzeczywisto¶ci. Lektury, wybierane czêsto pobie¿nie, bez zastanowienia, nie pomagaj± rozwi±zywaæ ¿yciowych problemów lecz stanowi± wy³±cznie pretekst by od³o¿yæ je na potem, tworz± swego rodzaju "¿ycie zastêpcze". W tego rodzaju przypadkach, nale¿a³oby rozpoznaæ zainteresowania i umiejêtno¶ci czytelnika, a nastêpnie wskazaæ mu w tych dziedzinach, lektury o charakterze utylitarnym, maj±ce bezpo¶redni zwi±zek z praktyk± np. poradniki. Dobrze jest wykorzystaæ pasjê czytania np. do aktywno¶ci bibliotecznej. Mo¿na wiêc poprosiæ ucznia o przeprowadzenie prezentacji literackich, pogadanek zwi±zanych z "poch³anianymi" ksi±¿kami. Wa¿ne jest aby dziecko bierne, uciekaj±ce przed ¿yciem pobudziæ do aktywnych i twórczych dzia³añ, a przede wszystkim pokazaæ mu, ¿e mo¿e w nich znajdowaæ satysfakcjê i uznanie.

Uczniowie bez zdecydowanych zainteresowañ poznawczych i czytelniczych, stanowi± czêsto przeciwieñstwo grupy poprzedniej. Du¿o chêtniej bior± oni udzia³ we wszelkiego typu zajêciach praktycznych lub sportowych ni¿ skupiaj± siê na lekturze b±d¼ na nauce. Zadanie biblioterapeuty polega na rozmowie z nauczycielem i rozpoznaniu przedmiotu, z którego uczeñ ma lepsze oceny, a nastêpnie wskazaniu lektury pog³êbiaj±cej te zainteresowania. Niekiedy tacy "oporni" czytelnicy potrzebuj± "lekkiego popchniêcia w kierunku trafnie wytypowanego gatunku, lub autora. Je¿eli m³ody cz³owiek zasmakuje w pierwszej z przygód Pana Samochodzika, ³atwo go bêdzie namówiæ na nastêpne.[3]"

Czasami sposobem na pokonanie oporu przed ksi±¿k± i bibliotek± mo¿e byæ zaproponowanie materia³ów nieksi±¿kowych np. czasopism, materia³ów audiowizualnych lub multimedialnych, które postrzegane s± przez m³odzie¿ jako atrakcyjniejsze.

Najwa¿niejsz± zasad± powinno jednak pozostaæ traktowanie tych "niechêtnych" czytelników z pe³nym szacunkiem i ogromn± delikatno¶ci±. Warto oficjalnie przyznaæ czytelnikom "opornym" prawo do nieczytania poprzez sporz±dzenie np. w³asnej listy "uprawnieñ" dla "niechêtnych". D.Pennac proponuje nastêpuj±cy wykaz praw:

  1. prawo do nieczytania
  2. prawo do pobie¿nego kartkowania ksi±¿ek
  3. prawo do przerywania lektury ksi±¿ki i pozostawiania jej na zawsze,
  4. prawo do ponownego czytania tych samych ksi±¿ek,
  5. prawo do czytania tego, co siê chce,
  6. prawo do eskapizmu, odrywania siê od rzeczywisto¶ci poprzez ucieczkê w lekturê,
  7. prawo do czytania w dowolnym miejscu,
  8. prawo do g³o¶nego czytania,
  9. prawo do przerzucania ksi±¿ek,
  10. prawo do nieuzasadniania w³asnych gustów i wyborów czytelniczych.[4]

¦wiadomo¶æ aprobaty odmiennego zachowania czytelnika i przyznanie siê do tego, mo¿e zdecydowanie bardziej zachêciæ ucznia do rozmowy i wspó³pracy z bibliotekarzem - przyjacielem.

Grupê zró¿nicowan± pod wzglêdem kompetencji czytelniczych stanowi± uczniowie maj±cy trudno¶ci w nauce. S± w¶ród nich zarówno czytelnicy aktywni jak i "niechêtni". Najwa¿niejszym celem bibliotekarza powinna byæ obserwacja i zakwalifikowanie uczniów wg ich zainteresowañ czytelniczych, co pozwoli na postêpowanie wg wcze¶niej przedstawionych zasad. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e uczniowie "gorsi" - mimo pozornej nonszalancji lub du¿ej pewno¶ci siebie - maj± czêsto problemy z nisk± samoocen±. Bibliotekarz - biblioterapeuta ma ¶wiadomo¶æ takiego stanu rzeczy i stara siê przedsiêwzi±æ dzia³ania przeciwdzia³aj±ce poczuciu ni¿szej warto¶ci np. udzia³ w zajêciach wspieraj±cych, poprawiaj±cych w³asn± samoocenê (dla "opornych") lub wskazanie w³a¶ciwej lektury pobudzaj±cej kreatywne dzia³ania (dla "chêtnych").

W przypadku grupy pi±tej, uczniów - dyslektyków, niezbêdna jest bardzo ¶cis³a wspó³praca bibliotekarza z wychowawc± klasy, w celu zorganizowania dla tych dzieci zajêæ reedukacyjnych. Niezwykle istotne jest, aby od samego pocz±tku dostarczaæ dzieciom materia³y, które pozwala³yby na przyjemno¶æ kojarzon± z czytaniem. Mo¿e to polegaæ na uczestnictwie dzieci w zbiorowych formach pracy z czytelnikiem np. g³o¶ne czytanie i opowiadanie, wy¶wietlanie przezroczy, zabawy i quizy. Mog± to byæ te¿ indywidualne rozmowy i sugestie bibliotekarza, który poleca ksi±¿ki "³atwe w czytaniu" (du¿a ilo¶æ ilustracji, ma³o tekstu i wyra¼ny druk) lub ksi±¿kê mówion± równocze¶nie z ksi±¿k± drukowan±. Z punktu widzenia zachowañ emocjonalnych, dzieci dyslektyczne bywaj± znerwicowane, czasem onie¶mielone, dlatego pozytywne efekty mog± przynie¶æ zajêcia relaksacyjne np. po³±czone z muzykoterapi± i jak zwykle wszelkie dzia³ania wzmacniaj±ce poczucie w³asnej warto¶ci. Istotne jest upewnianie dziecka w jego ¶rodowisku wewnêtrznym i zewnêtrznym, polegaj±ce na stwarzaniu sytuacji pomagaj±cych mu w przezwyciê¿aniu ró¿nych trudno¶ci, a tym samym wzmacniaj±cych wiarê w siebie.

Bardzo z³o¿on± i wymagaj±c± ró¿nokierunkowych dzia³añ jest grupa uczniów niedostosowanych spo³ecznie. Mog± to byæ osoby ujawniaj±ce swoje zaburzenia w relacjach z doros³ymi (arogancja, lekcewa¿enie poleceñ, brak zdyscyplinowania), w stosunku do rówie¶ników (chêæ dominacji, agresja, przynale¿no¶æ do grup przestêpczych) lub w zachowaniu podstawowych norm ¿ycia spo³ecznego (wagary, kradzie¿e, rozboje). S± to czêsto dzieci ze zbyt wysok± lub zbyt nisk± samoocen±, stosuj±ce rozmaite u¿ywki dla podniesienia w³asnej warto¶ci w oczach samego siebie lub grupy rówie¶niczej. D.H.Scott[5] podkre¶la, ¿e u dziecka nieprzystosowanego wystêpuje brak poczucia sukcesu i samozadowolenia.

El¿bieta B. Zybert wyró¿ni³a kilka barier ograniczaj±cych kontakt dzieci trudnych z ksi±¿k± i bibliotek±:

  1. ¦rodowiskowe:
    1. rodzinne
    2. szkolne
    3. rówie¶nicze
  2. Psychologiczne
    1. atmosfera pracy
  3. Intelektualne
    1. brak umiejêtno¶ci czytania i pisania, ograniczone formy wypowiedzi s³ownej,
    2. obni¿enie ogólnego poziomu inteligencji,
    3. nie¶wiadomo¶æ istnienia ciekawych ksi±¿ek[6]

Ludmi³a Pêska, w swoich badaniach nad czytelnictwem dzieci tzw. trudnych, stwierdza, ¿e czytaj± one du¿o lub bardzo ma³o. S± to zwykle ksi±¿ki beletrystyczne, niejednokrotnie przeznaczone dla m³odszych czytelników. Dzieci te s± du¿o bardziej sk³onne do identyfikacji z bohaterem literackim. Ich ulubiony bohater to taki, który by³by "w ich wieku lub nieco starszy, ¿eby by³ skromny, nie dokucza³ s³abszym, mia³ poczucie humoru i (co szczególnie godne uwagi - przyp. R.A.) ¿eby mu nie zawsze wszystko udawa³o siê w ¿yciu".[7] Potwierdza to u badanych dzieci siln± potrzebê znalezienia bohatera, z którym mog³yby siê uto¿samiaæ, a jednocze¶nie dziêki któremu znalaz³yby w literaturze rozwi±zania nurtuj±cych je problemów, wskazówki postêpowania w trudnych sytuacjach ¿yciowych.

E.B.Zybert[8] podkre¶la g³ównie cztery funkcje, jakie pe³ni± ksi±¿ki w ¿yciu niedostosowanych spo³ecznie. S± to:

  1. Funkcja kompensacyjna - umo¿liwiaj±ca wyrównanie poczucia ni¿szej warto¶ci. W fikcyjnym ¶wiecie przygód dziecko czuje siê bezpiecznie, odizolowane od zagro¿eñ i trudno¶ci ¶wiata realnego. Prze¿ycia podczas lektury rekompensuj± braki emocjonalne np. brak mi³o¶ci rodziców, przyja¼ni etc.
  2. Funkcja psychoterapeutyczna - pozwala na poprawê samopoczucia i akceptacjê w³asnej odmienno¶ci, wykszta³ca umiejêtno¶æ oceny siebie samego i postêpowania innych. Warto pamiêtaæ, ¿e dzieci w tej grupie, pochodz±ce z tzw. ¶rodowisk trudnych, czêsto têskni± za samotno¶ci±, a ksi±¿ka stwarza mo¿liwo¶æ indywidualnego spêdzania czasu, wyobcowania siê z grupy, przebywania ze sob± samym i my¶lenia na w³asny rachunek.
  3. Funkcja wychowawcza, dziêki której ksi±¿ka daje wzory do na¶ladowania, zmuszaj±c tym samym do refleksji nad w³asnym postêpowaniem i próby zmian negatywnych zachowañ. Znajomo¶æ problemów i zainteresowañ dziecka u³atwia dobranie mu odpowiedniej lektury, pozwalaj±cej wprowadzaæ po¿±dan± hierarchiê warto¶ci.
  4. Funkcja poznawcza - odgrywaj±ca w tym ¶rodowisku mniejsz± rolê, ale na pewno pomagaj±ca wzbogaciæ s³ownictwo, zdobyæ nowe wiadomo¶ci o ¶wiecie i ¿yciu, nade wszystko rozwin±æ w³asne zainteresowania, dziêki którym mo¿na sensownie spêdziæ wolny czas.

Wspomniane badania E.B. Zybert[9] wykazuj±, ¿e postêpowanie biblioterapeutyczne wobec badanej grupy, jest zwi±zane z niemal¿e wszystkimi formami pracy bibliotecznej, których efektem jest roz³adowanie napiêæ emocjonalnych, zmniejszenie stresu, wyt³umianie niepo¿±danych reakcji etc. Mog± to byæ zarówno zajêcia zwi±zane z gromadzeniem, opracowaniem i udostêpnianiem zbiorów w bibliotece, sugerowanie lektury zwi±zanej z problemami aktualnie prze¿ywanymi przez ucznia, jak równie¿ formy zbiorowe takie jak: wspólne czytanie ksi±¿ek i omawianie poruszanych problemów, organizowanie quizów konkursów wraz z ró¿nymi formami ekspresji plastycznej i teatralnej, pe³ni±cymi funkcjê arteterapii.

Ostatni±, aczkolwiek niezwykle wa¿n±, bo coraz liczniej wystêpuj±c± w szko³ach grup±, s± dzieci niepe³nosprawne fizycznie, jak równie¿ uczniowie o obni¿onej sprawno¶ci umys³owej. Czytelnicy ci s± otoczeni szczególn± opiek± biblioterapeutów i to im po¶wiêcona jest wiêkszo¶æ badañ oraz opracowañ[10], dlatego nie bêd± oni przedmiotem naszych obecnych rozwa¿añ. Elementem ³±cz±cym ich z pozosta³ymi grupami - wzmocnionym jeszcze przez bardziej lub mniej widoczn± u³omno¶æ - jest poczucie bycia gorszym a czêsto odtr±conym. Dlatego tak bardzo wa¿ne w postêpowaniu biblioterapeutycznym bêd± dzia³ania przeciwdzia³aj±ce poczuciu mniejszej warto¶ci oraz wspomagaj±ce proces akceptacji w grupie.

W odniesieniu do wszystkich uczniów wymagaj±cych naszej pomocy nale¿y pamiêtaæ o tym, aby wszelkie ¶rodki biblioterapeutyczne by³y zastosowane pod k±tem ich indywidualnych potrzeb. Pamiêtaj±c o przyjêtej w biblioterapii klasyfikacji D.Gostyñskiej i W.Kozakiewicz na ¶rodki: sedativa, stimulativa, problematica i sacrum, warto zadaæ sobie pytanie: jaki charakter bêdzie mia³a prowadzona przez nas terapia czytelnicza. J. Andrzejewska[11] proponuje dwa kierunki:

1) Terapia niweluj±ca napiêcie psychiczne spowodowane trudn± sytuacj± ¿yciow± polegaj±ca m.in. na: wyciszaniu agresji, gniewu i z³o¶ci; przeciwdzia³aniu zaburzeniom nerwicowym; odwracaniu uwagi od w³asnych problemów, choroby; kszta³towaniu postawy aprobaty wobec w³asnego ¿ycia; wype³nianiu nadmiaru wolnego czasu.

2) Terapia aktywizuj±ca si³y wewnêtrzne i zewnêtrzne polegaj±ca na: budzeniu wiary we w³asne mo¿liwo¶ci; umacnianiu prze¿yæ pozytywnych; dostarczaniu prze¿yæ zastêpczych np. przygód, ruchu, podró¿y; przeciwstawianiu siê bezczynno¶ci; pobudzaniu i rozwijaniu zainteresowañ; inspiracji do podnoszenia sprawno¶ci fizycznej; przysposobieniu do ¿ycia w spo³eczeñstwie.

Opracowuj±c ró¿norodne programy biblioterapeutyczne nie nale¿y zapominaæ o przestrzeganiu podstawowych zasad, wyró¿nionych przez Irenê Boreck±:

  • swoboda uczestnictwa,
  • uwzglêdnianie potrzeb, problemów i preferencji cz³onków grupy,
  • dostosowanie ¶rodków terapeutycznych do mo¿liwo¶ci percepcyjnych i fizycznych poszczególnych uczestników grupy,
  • uwzglêdnianie i akceptowanie poziomu "gotowo¶ci uczestnictwa" poszczególnych cz³onków grupy,
  • dostosowanie poziomu i tempa zajêæ terapeutycznych do psychicznych i fizycznych mo¿liwo¶ci uczestników,
  • w³±czenie do programów biblioterapeutycznych zajêæ muzykoterapeutycznych i arteterapeutycznych oraz elementów innych terapii wspomagaj±cych proces powrotu do zdrowia,
  • korzystanie z do¶wiadczeñ innych biblioterapeutów i wymienienie siê programami i materia³ami biblioterapeutycznymi.[12]

Jak widaæ kierowanie procesem biblioterapii wymaga od bibliotekarza dobrego przygotowania fachowego oraz pewnych wrodzonych predyspozycji[13]. Wa¿ne jest równie¿ przystosowanie pomieszczenia biblioteki tak, aby sta³a siê ona miejscem przyjaznym, daj±cym poczucie bezpieczeñstwa i poprawiaj±cym nastrój. Obok wypracowania, niezbêdnych w wiêkszo¶ci przypadków programów biblioterapeutycznych, warto równie¿ pamiêtaæ, ¿e wszystko mo¿e byæ terapi±, najdrobniejszy gest: podanie rêki, u¶miech, rozmowa, okazanie szacunku i zaufania. Nigdy nie mamy bowiem pewno¶ci co zadzia³a najsilniej, co oka¿e siê kluczem do drugiego cz³owieka.

Bibliografia

  1. Andrzejewska J., Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka. T.2: Praca pedagogiczna biblioteki. Warszawa 1996
  2. Borecka I., Biblioterapia - nowa szansa ksi±¿ki. Olsztyn 1992
  3. Borecka I., Biblioterapia w szkole. Legnica 1998
  4. Borecka I., Ippold L., Co czytaæ aby ³atwiej radziæ sobie w ¿yciu czyli wprowadzenie do biblioterapii. (b.m.w.) (b.r.w.)
  5. Borecka I., Metodyka pracy z czytelnikiem chorym i niepe³nosprawnym. Olsztyn 1991
  6. Borecka I., Piotrowska L., Zastosowanie biblioterapii i muzykoterapii w procesie dydaktyczno-wychowawczym i terapii pedagogicznej. Wa³brzych 1992
  7. Borecka I., Terapia czytelnicza w procesie dydaktyczno-wychowawczym w szko³ach masowych i specjalnych. Wa³brzych 1994
  8. Ksi±¿ka w dzia³alno¶ci terapeutycznej. Pod red. E.B.Zybert. Warszawa 1997
  9. Kurs z zakresu terapii przez sztukê. Wroc³aw 1999
  10. Muzyka w pracy bibliotekarza i biblioterapeuty. Poradnik oprac. przez M.Kiery³a i M. Skar¿yñsk±. Warszawa, Toruñ 1990
  11. Pêska L., Dziecko trudne a ksi±¿ka. Warszawa 1975
  12. Skorny Z., Szocki J., Zawistowski S., Korekcyjna funkcja biblioterapii. Wroc³aw 1989
  13. Tomasik E., Czytelnictwo i biblioterapia w pedagogice specjalnej. Warszawa 1994
  14. Zybert E.B., Bariery w dostêpie do ksi±¿ki i biblioteki w ¶rodowisku niedostosowanych spo³ecznie. Poradnik Bibliotekarza 1992 nr 7-8 s.10-15
  15. Zybert E.B.,Biblioterapia w pracy z dzieæmi niedostosowanymi spo³ecznie. Bibliotekarz 1992 nr 1 s.16-19

[1] A. Nowak, Rola biblioteki w pracy z uczniem zdolnym i trudnym. "Biblioteka w szkole" 1992 nr 9 s.1
powrót
[2] J. Andrzejewska, Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka. T. 2 Praca pedagogiczna biblioteki. Warszawa 1996, s.43-51
powrót
[3] M. Zaj±c, Czytelnicy "oporni", "niechêtni", "nieczytelnicy". W: Ksi±¿ka w dzia³alno¶ci terapeutycznej. Warszawa 1997 s.92.
powrót
[4] D. Pennac, Better than life. Toronto 1994.
powrót
[5] Za L. Pêska, Dziecko trudne a ksi±¿ka. Warszawa 1975 s.12
powrót
[6] E.B. Zybert, Bariery w dostêpie do ksi±¿ki i biblioteki w ¶rodowisku niedostosowanych spo³ecznie. Poradnik Bibliotekarza 1992 nr 7-8 s.11
powrót
[7] L. Pêska, op. cit. s.143-145
powrót
[8] E.B. Zybert, Biblioterapia w pracy z dzieæmi niedostosowanymi spo³ecznie. Bibliotekarz 1992 nr 1 s. 16-17
powrót
[9] Tam¿e, s. 17-18
powrót
[10] m.in. I. Borecka, Biblioterapia w szkole. Legnica 1998; I. Borecka, Terapia czytelnicza w procesie dydaktyczno-wychowawczym w szko³ach masowych i specjalnych. Wa³brzych, 1994; I. Borecka, Metodyka pracy z czytelnikiem chorym i niepe³nosprawnym. Olsztyn 1991; E. Tomasik, Czytelnictwo i biblioterapia w pedagogice specjalnej. Warszawa 1994
powrót
[11] J. Andrzejewska, op. cit. s.48-49
powrót
[12] I. Borecka, Biblioterapia w szkole. op. cit. s.36
powrót
[13] Badania dzia³alno¶ci bibliotek szkolnych wskazuj± na znikomy udzia³ prowadzonych w nich zajêæ biblioterapeutycznych. W¶ród 15 prac magisterskich napisanych w Instytucie Bibliotekoznawstwa UWr w latach 1990-2003 na temat dzia³alno¶ci i form pracy ró¿nych bibliotek szkolnych Dolnego Sl±ska, ¿adna nie uwzglêdnia, a nawet nie wymienia zajêæ o charakterze biblioterapeutycznym. Mo¿e to wskazywaæ zarówno na brak przygotowania fachowego bibliotekarzy, jak i na ich coraz wiêksze obci±¿enia obowi±zkami zawodowymi.
powrót

Referat wyg³oszony na konferencji "Diagnostyczna i terapeutyczna funkcja biblioteki szkolnej", Wroc³aw, 25-26 wrze¶nia 2003

powrót