Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Korekcyjno - kompensacyjne programy biblioterapeutyczne w pracy bibliotekarza szkolnego

Irena Borecka

Biblioteka miejscem diagnozy psychologiczno-pedagogicznej

Trudno¶ci edukacyjne dzieci mog± mieæ swoje pod³o¿e zarówno w ich ograniczonych mo¿liwo¶ciach intelektualnych, (obni¿ona norma intelektualna), jak i w zaburzeniach emocjonalnych oraz ró¿nego rodzaju dysfunkcjach organizmu przejawiaj±cych siê min. dyskleksj±, dysortografi±, dysgrafi±, dyskalkuli±.. Do braku osi±gniêæ szkolnych przyczyniaæ mo¿e siê niepe³nosprawno¶æ, ró¿nego rodzaju choroby, w tym tak¿e natury neurologicznej.

Przyczyny niepowodzeñ szkolnych tkwiæ mog± tak¿e w zaniedbaniach wychowawczych lub w absencji ucznia. K³opoty w szkole mog± mieæ wszyscy ci, którzy czuj± siê niekochani, skrzywdzeni w domu rodzinnym lub w jaki¶ sposób wykorzystywani ( w domu lub ¶rodowisku rówie¶niczym).

W ka¿dej szkole podstawowej prowadzi siê zajêcia korekcyjno - wyrównawcze jako element terapii pedagogicznej, która stanowi swoistego rodzaju interwencjê wychowawcz± zmierzaj±c± do uzyskania istotnych, pozytywnych zmian w sferze emocjonalno-motywacyjnej oraz w strukturze wiedzy i umiejêtno¶ci dziecka. Ma na celu eliminowanie niepowodzeñ szkolnych oraz ich ujemnych konsekwencji. Zajmuje siê usuwaniem bezpo¶rednich przyczyn niepowodzeñ dziecka, wyrównywaniem jego braków edukacyjnych i przywróceniem prawid³owych postaw wobec nauki. Przyczynia siê do kszta³towania siê odpowiednich norm spo³ecznych, mechanizmów przystosowawczych, postaw i umiejêtno¶ci. Zmierza do u³atwiania wyboru w³a¶ciwych wzorców przez usuwanie lub ³agodzenie istniej±cych zaburzeñ. Wykorzystuj±c odpowiednie ¶rodki prowadzi dziecko drog± twórczego rozwoju osobowo¶ci.

Jednak nie wszystkie dzieci, z ró¿nych powodów, bywaj± ni± objête. Wówczas bibliotekarz mo¿e siê w³±czyæ do pracy dydaktyczno - wychowawczej w danej klasie poprzez indywidualny program biblioterapeutyczny, traktowany jako swoista innowacja pedagogiczna skierowana na pomoc dziecku.

Do biblioteki trafiaj± dzieci wymagaj±ce specjalnych form pracy. Tak jest w przypadku pracy z dzieckiem które ma:

  • braki w umiejêtno¶ci czytania,
  • trudno¶ci w zapamiêtywaniu symboli i cyfr,
  • trudno¶ci w opanowaniu umiejêtno¶ci odwzorowania liter, cyfr i ca³ych wyrazów,
  • ró¿nego typu lêki np. przed zabieraniem g³osu i czytaniu w klasie
  • zaburzone zachowanie.

Celem dzia³ania biblioterapeutycznego jest wówczas:

  • zrelaksowanie ucznia przed i po zajêciach lekcyjnych,
  • niwelowanie napiêæ szkolnych,
  • pomoc w prze³amaniu ( pokonywaniu) ró¿nego rodzaju strachu ( lêku) np. przed g³o¶nym mówieniem, wyst±pieniem przed nieznanymi osobami itp.
  • zainteresowanie tak± literatur± dla dzieci i m³odzie¿y, która mo¿e wspomagaæ rozwój intelektualny odbiorcy oraz takimi tekstami terapeutycznymi, które umo¿liwiaj±c± rewalidacje mowy w sposób niekonwencjonalny,
  • usprawnienie technik uczenia siê,
  • utrwalanie wiadomo¶ci szkolnych,
  • orientacja w otaczaj±cej rzeczywisto¶ci.

Zajêcia biblioterapeutyczne o charakterze edukacyjno-korekcyjnym odbywaæ siê powinny codziennie. Mog± one mieæ charakter zajêæ indywidualnych lub grupowych. Ich czas trwania zale¿y od kondycji psychicznej ucznia, jego zainteresowañ i aktualnie realizowanego materia³u dydaktycznego. W uzasadnionych przypadkach mog³yby wiêc trwaæ od 30 minut do 2 godzin.

Przystêpuj±c do opracowania indywidualnego programu biblioterapeutycznego nale¿y:

  • jak najszybciej rozpoznaæ rodzaj zaburzeñ dziecka i jego mo¿liwo¶ci,
  • precyzyjne okre¶liæ cele terapii z wykorzystaniem ¶rodków czytelniczych,
  • przygotowaæ odpowiednie teksty literackie oraz alternatywne materia³y czytelnicze np.: do æwiczeñ logopedycznych, usprawniaj±ce analizator wzroku lub s³uchu.

W tych zajêciach wa¿nym czynnikiem jest intelektualna mobilizacja ucznia, któr± osi±gn±æ mo¿na poprzez zaciekawienie podsycane tajemniczo¶ci± towarzysz±c± wstêpnemu elementowi zajêæ.

Warto zatem zgromadziæ w bibliotece "zaczarowane skrzynki", "czarodziejskie pude³ka" i inne "cudowne przedmioty", w których ukryte s± zarówno pewne ¶rodki dydaktyczne jak i polecenia oraz zadania do wykonania.

Pierwsze zajêcia zawsze powinny byæ zwi±zane z poznawaniem miejsca, w którym bêd± siê one odbywaæ. Mo¿na zatem w sposób interesuj±cy zaprezentowaæ zarówno pomieszczenia biblioteczne jak i zbiory. Podczas tego etapu zajêæ bibliotekarz obserwuje ucznia i weryfikuje diagnozê i opinie o uczniu przekazane mu przez nauczyciela. Wówczas jest okazja do rozbudzenia jego ciekawo¶ci i nawi±zania z nim wiêzi emocjonalnej.

Drugie spotkanie wi±¿e siê ju¿ z realizacj± zaplanowanego programu. Powinno ono stwarzaæ dziecku okazje do przyswojenia podstawowych terminów u¿ywanych podczas zajêæ bibliotecznych. Powinny tak¿e przyczyniaæ siê do wyrobienia nawyku przychodzenia do biblioteki.

Zajêcia trzecie mog± mieæ charakter monotematyczny i byæ np. zwi±zane z dana por± roku, przestrzeni± czy jakim¶ istotnym wydarzeniem. Zaczynaæ siê bêd± od wspólnego ogl±dania zestawu ksi±¿ek na dany temat (atlas grzybów, album o lesie lub np.: album fotograficzny o Puszczy Bia³owieskiej). Bibliotekarz d±¿y do tego, aby dziecko skoncentrowa³o siê na jakim¶ temacie szczegó³owym np. grzyby.

Po rozmowie o ksi±¿kach dziecko wkracza w nastêpny etap zajêæ - rysowanie grzybów na du¿ych arkuszach papieru pakowego. Æwiczenie to ma na celu wzmocniæ motorykê d³oni dziecka.

Kolejne spotkanie jest okazj± do æwiczenia pamiêci i umiejêtno¶ci czytania. W tym celu bibliotekarz mo¿e wykorzystaæ ksi±¿eczkê J. Brzechwy. "Grzyby".

To tak¿e element zajêæ logopedycznych maj±cych na celu opanowanie s³owa" grzyb".

Pierwsze æwiczenie mo¿e polegaæ na napisaniu, "po ¶ladzie" wyrazów " grzyb" i " grzyby". Kolejne polecenie dotyczyæ mo¿e narysowania jakiego¶ wybranego przez ucznia rodzaju grzyba (muchomora) lub grzybów. W ten sposób przechodzi siê do kolejnego etapu zajêæ - liczenia, oraz utrwalania wiedzy o zbiorach.

Niezmiernie wa¿nym elementem zajêæ korekcyjno - kompensacyjnych s± æwiczenia o charakterze relaksuj±cym, które pozwalaj± opa¶æ emocjom oraz, po stopniowym wyciszeniu uczestników, pozwalaj± przej¶æ do zajêæ usprawniaj±cych inn± funkcjê. Mo¿na je ³±czyæ z æwiczeniami dramowymi, np. takimi jak wchodzenie w rolê poszczególnych zbiorowisk ¶rodowiska przyrodniczego. Pozwala to uczestnikom nie tylko przypomnieæ sobie posiadan± na ten temat wiedzê ale i zidentyfikowaæ siê z dan± ro¶lin±, czy zwierzêciem. To prowadzi do uaktywnienia wyobra¼ni dziecka i daje mu szansê spojrzeæ na swoje mo¿liwo¶ci i osi±gniêcia znacznie przychylniej.

¦wietnie æwiczy pamiêæ i rozwija spostrzegawczo¶æ zabawa "w ksiêgarniê"". Rozpoczynamy j± od obejrzenia odpowiedniej ilustracji a nastêpnie przechodzimy do" kupowania" sze¶ciu lub dziewiêciu ró¿nych ksi±¿ek wy³o¿onych na bibliotecznej pó³ce. Kupuj±cym raz jest uczeñ a raz ja. Sprzedaj±cy mia³ za zadanie odliczyæ ilo¶æ kupowanych ksi±¿ek licz±c g³o¶no wymieniaæ cyfry. Kolejne zadanie o wy¿szym stopniu trudno¶ci polegaæ mo¿e na liczeniu pieniêdzy potrzebnych do nabycia pewnej liczby ksi±¿ek.

W zale¿no¶ci od wieku i stopnia trudno¶ci edukacyjnych uczniów bibliotekarz szkolny, po konsultacjach z nauczycielem danego przedmiotu, mo¿e zaproponowaæ ró¿norodne zajêcia. Bêd± to typowe zajêcia czytelnicze o charakterze biblioterapeutycznym lub zajêcia korekcyjno-wyrównawcze wzbogacone ¶rodkami czytelniczymi i technikami biblioterapeutycznymi.

Ich celem bêdzie g³ównie wyrównywanie braków edukacyjnych i wzmacnianie motywacji do uczenia siê. Mog± one byæ realizowane na podstawie znanych bibliotekarzom programów lub na podstawie ich programów autorskich opartych o techniki terapii pedagogicznej i pedagogiki zabawy. Musz± siê one jednak znacznie ró¿niæ od tradycyjnych zajêæ lekcyjnych. Ich atutem jest przede wszystkim atrakcyjno¶æ proponowanej formy i zdobyty, podczas nich, zakres umiejêtno¶ci i wiedzy.

Takie zajêcia mog± jednak prowadziæ tylko bibliotekarze, którzy odbyli szkolenie z zakresu biblioterapii (a jest ich w Polsce ju¿ bardzo wielu) Dla tych, którzy jeszcze nie opracowali w³asnych programów proponujê zastosowanie publikowanych propozycji :"I ja tak mogê", "Ja te¿ tak potrafiê"[1].W zale¿no¶ci od potrzeb uczestników zajêæ trzeba je zmodyfikowaæ i dostosowaæ do nadrzêdnego celu terapii. Te programy, opracowane przeze mnie przed kilkoma laty, dobrze s³u¿± tym uczniom, którzy maj± trudno¶ci w czytaniu i pisaniu. Zmierzaj± bowiem do utrwalenia techniki czytania ze zrozumieniem, pisania tzw." twórczej notatki", konstrukcji planu czytanki itp.

Przyczyniaj± siê do nabycia przez nich tak¿e umiejêtno¶ci opowiadania. Programy te maj± tê zaletê, ¿e ka¿dy nauczyciel realizuj±c je mo¿e w nich wykorzystywaæ dowolne teksty. Sam zdecyduje, które uzupe³ni± program danego przedmiotu lub bêd± siê wi±zaæ siê z zainteresowaniami uczniów.

Jednak zajêcia te, przynajmniej w pierwszym okresie pracy, musz± byæ oparte o teksty proste, tak aby uczniom uda³o siê pokonaæ barierê publicznego, g³o¶nego czytania. Podczas tych zajêæ, prowadzonych w bibliotece, wiêc w nieco innej atmosferze ni¿ w klasie, bibliotekarz-biblioterapeuta bêdzie wykorzystywa³ metodykê nauczania pocz±tkowego i metodykê zajêæ korekcyjno-wyrównawczych. Zawsze bêdzie musia³ pamiêtaæ o indywidualnym podej¶ciu do ka¿dego ucznia, i o stopniowaniu wymagañ.

Ale zanim przyst±pi siê do ich realizacji dobrze by³oby, aby wszyscy przyszli uczestnicy tych programów, mogli wzi±æ udzia³ w zajêciach integruj±cych oraz w zajêciach z biblioterapii reminiscencyjnej odwo³uj±cej siê do ich czytelniczych do¶wiadczeñ.

Typowe modele postêpowanie biblioterapeutycznego opieraj± siê o pewne sta³e, niezmienne, elementy:

  • diagnozê, w której mie¶ci siê zarówno rozpoznanie problemów ucznia (wychowanka) jak i przewidywanie skutków planowanego dzia³ania terapeutycznego opartego o odpowiedni
  • dobór literatury, który ¶ci¶le wi±¿e siê z dan± sytuacj± terapeutyczn±,
  • postêpowaniem terapeutyczno-wychowawczym, opartym przede wszystkim o
  • czytanie indywidualne lub zbiorowe (niekiedy za¶ tylko s³uchanie) obudowane jeszcze dodatkowymi formami pracy, w celu uzyskania odpowiednich wp³ywów na ucznia umo¿liwiaj±cych mu:
    • identyfikacjê z bohaterem literackim lub sytuacj±, która prowadziæ mo¿e do
    • refleksji nad czytanym tekstem, samym sob± i sytuacj± w jakiej siê on aktualnie znajduje, co daje mu szansê prze¿ycia stanu
      • katharsis, który jest rodzajem "oczyszczenia", odreagowania, pozwalaj±cym na dokonanie
      • wgl±du w samego siebie, co mo¿e doprowadziæ do
      • zmian w postawach i zachowaniu.

Czas trwania postêpowania terapeutycznego uzale¿niony jest celu terapii i od ogólnej atmosfery terapeutycznej oraz przebiegu terapii i osi±ganych efektów. Mo¿e zatem trwaæ od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni. Niekiedy dla poprawy nastroju, zaburzonej samooceny lub zaburzonego zachowania wystarczy kilka godzin zajêæ z wykorzystaniem elementów biblioterapii lub odpowiednio prowadzona, kilkunasto lub kilkudziesiêciogodzinna terapia pedagogiczna z elementami biblioterapii i technik psychodramowych.

Uwarunkowania pracy z uczniem z trudno¶ciami w nauce

Atmosfera terapeutyczna w procesie biblioterapii

Jednym z podstawowych elementów w³a¶ciwie rozumianej atmosfery terapeutycznej w biblioterapii jest ca³kowita dobrowolno¶æ uczestnictwa w zajêciach. Zadaniem biblioterapeuty jest przekonanie danej osoby o znaczeniu biblioterapii, o istocie przynale¿no¶ci do spo³eczno¶ci terapeutycznej.

Kolejny sk³adnik tej atmosfery to osoba prowadz±ca terapiê, która uczniom nie kojarzy siê ze szkolnym systemem oceniania. Nauczyciel - bibliotekarz funkcjonuje w szkole nieco inaczej ni¿ pozostali nauczyciele. Jest on te¿ z regu³y korzystniej postrzegany przez uczniów. Darz± go wiêkszym zaufaniem, ni¿ innych nauczycieli, i do¶æ czêsto powierzaj± mu swoje troski i tajemnie.[2] Ale pamiêtaæ nale¿y, ¿e tak, jak nie ka¿dy nauczyciel mo¿e i powinien byæ bibliotekarzem szkolnym, tak nie ka¿dy szkolny bibliotekarz mo¿e i powinien zostaæ biblioterapeut±. Mo¿e nim zostaæ tylko ten, kto potrafi wzbudziæ sympatiê, zaufanie i autentycznie rozumieæ troski i k³opoty swoich uczniów oraz staraæ siê im pomóc zgodnie ze swoja wiedz± i umiejêtno¶ciami pracy z grup±. Czêsto biblioterapeuta bêdzie te¿ negocjatorem w grupie, a niekiedy mê¿em opatrzno¶ciowym swoich podopiecznych. On lepiej ni¿ ktokolwiek bêdzie siê, po pewnym czasie, orientowaæ w sytuacji domowej i znaæ jego problemy. Bêdzie wiêc na radach pedagogicznych mediatorem i orêdownikiem sprawy tych wszystkich uczniów-zagubionych, zrozpaczonych i potrzebuj±cych psychicznego i moralnego wsparcia.

Jego te¿ spraw± jest zadbanie o w³a¶ciwe relacje pomiêdzy uczestnikami biblioterapii. Dlatego musi nauczyæ siê cierpliwo¶ci i tolerancji. Nie mo¿e swoich uczniów oceniaæ. Powinien ich akceptowaæ takimi jakimi s±. Nie mo¿e wiêc wyg³aszaæ jakichkolwiek opinii, które przeszkodzi³yby w wytworzeniu atmosfery bezpiecznej szczero¶ci. Dbaæ musi wiêc i o to, aby inni cz³onkowie grupy te¿ tego nie robili. Swoim w³asnym przyk³adem uczy zachowañ tolerancyjnych i zdrowych moralnie. Nie mo¿e te¿ zapominaæ o zmianach jakie mo¿e w psychice uczniów spowodowaæ choroba, niepe³nosprawno¶æ i doznane w przesz³o¶ci traumatyczne do¶wiadczenia. To czego one dokona³y wymaga korekcji a niekiedy wrêcz d³ugotrwa³ej rehabilitacji psychicznej.

W procesie biblioterapii bardzo wa¿ne jest wzajemne zaufanie. Im szybciej uda siê grupie ze sob± zaprzyja¼niæ i zawi±zaæ silne wiêzi emocjonalne, tym szybciej bêdzie szansa na zmianê. Zawsze jednak istnieje niebezpieczeñstwo pojawienia siê w grupie nieformalnego lidera oddzia³uj±cego na grupê negatywnie. Zadaniem bibliotekarza-biblioterapeuty jest tak± sytuacjê opanowaæ. Przywódcze zdolno¶ci danej osoby skierowaæ na inn± stronê. Tak± osobê mo¿na uczyniæ lektorem lub operatorem sprzêtu audiowizualnego. W ten sposób otrzyma ona pozytywne wsparcie i mo¿e zrealizowaæ swoj± potrzebê bycia aktywnym, zauwa¿onym i docenionym. Ale zawsze musimy mieæ na uwadze i to, ¿e nie tylko osobowo¶æ cz³onków zespo³u ma wp³yw na atmosferê terapeutyczn±.

 Ma je tak¿e otoczenie, w którym ze sob± pracuj±. Wa¿na jest sala, która swoim estetycznym wygl±dem zachêci do przebywania w niej. Powinna byæ przestrzenna, kolorowa, pe³na kwiatów, a je¶li warunki na to pozwol± wyposa¿ona w odpowiedni sprzêt audiowizualny.

W tradycyjnie wyposa¿onej czytelni ( lub innym miejscu w bibliotece) mo¿na tak¿e wydzieliæ, z my¶l± o zajêciach korekcyjno -kompensacyjnych, tzw. k±cik wyciszenia. Dobrze by³oby aby by³o to miejsce, w którym w tradycyjnym, wygodnym fotelu "babuni" mo¿e zasi±¶æ bibliotekarz opowiadaj±cy ba¶nie i bajki. Mo¿e z niego skorzystaæ tak¿e uczeñ, który pos³uchaæ mo¿e ( maj±c s³uchawki na uszach) relaksuj±cej muzyki lub odpowiednio dobranego, do jego nastroju, tekstu biblioterapeutycznego. Pozostaje wiêc zatem wspomnieæ jeszcze o odpowiednim doborze muzyki towarzysz±cej zajêciom o charakterze relaksuj±cym, wyciszaj±cym. Najlepiej do tego nadaj± siê p³yty i kasety z muzyk± przygotowan± przez profesjonalnych muzykoterapeutów, ale tak¿e nagrania ró¿nego rodzaju d¼wiêków, (odg³osy np. kapi±cego kranu, brzêcz±cej muchy, szum wiatru lub morza itp.) które s± niezbêdne do æwiczeñ przy zaburzonym analizatorze s³uchu.

Nale¿y te¿ pamiêtaæ o tym, ¿e podczas poszczególnych spotkañ biblioterapeutycznych o charakterze korekcyjno - kompensacyjnym nikt spoza grupy nie mo¿e jej przeszkadzaæ. Nie powinny obowi±zywaæ tu szkolne dzwonki. Tu pracuje siê tyle czasu, ile grupa potrzebuje na "przepracowanie" danego problemu i ile mo¿e psychicznie i fizycznie wytrzymaæ. Poziom i czas pracy zawsze dostosowuje siê do osoby najmniej odpornej na zmêczenie, maj±cej najwiêcej problemów z utrzymaniem tempa pracy.. Dlatego by³oby najlepiej aby tego typu zajêcia mog³y odbywaæ siê albo w dni wolne od zajêæ albo po lekcjach. W tym drugim przypadku prowadz±cy zajêcia musi po¶wiêciæ wiêcej czasu na zajêcia relaksuj±ce wyciszaj±ce emocje z ca³ego dnia pobytu w szkole a czasami na zajêcia aktywizuj±ce, gdy uczniowie s± bardzo zmêczeni po lekcjach.

Mo¿na tego typu zajêcia prowadziæ te¿ przed lekcjami, ale zawsze trzeba siê liczyæ z tym, ¿e mo¿e wyst±piæ szkodliwy czynnik zdenerwowania zwi±zany z oczekiwaniem na rozpoczêcie zajêæ dydaktycznych.

W celu uzyskania jeszcze lepszej atmosfery terapeutycznej mo¿na niekiedy przenie¶æ zajêcia w plener (do lasu, nad morze) i czerpaæ z do¶wiadczeñ silvoterapii[3] lub talasoterapii[4].

Zasady postêpowania terapeutycznego w bibliotece

W zajêciach korekcyjno - kompensacyjnych punkt wyj¶cia dzia³añ stanowi to samo, co w  biblioterapii a wiêc wszystko to, co dotyczy czytania.Wówczas korzysta siê z metodyki g³o¶nego i cichego czytania ze zrozumieniem, oraz z metod pracy z tekstem literackim wypracowanych przez filologów oraz bibliotekarzy ( konkursy, quizy, inscenizacje itp.). Wykorzystuj±c i badaj±c wp³yw ksi±¿ki na uczestnika biblioterapii korzysta siê z metod literaturoznawczych i psychologicznych. Wówczas autora i czytelnika postrzega siê jako partnerów symbolicznej interakcji w socjokulturowym ¶wiecie nauki o literaturze i w ¶wiecie dzie³. Wówczas biblioterapeuta zajmuje siê ró¿nymi rodzajami tekstów i ich wp³ywem na odbiorcê. Interesuje siê przede wszystkim sposobem czytania ró¿norodnych tekstów i motywami ich czytania. Te obserwacje daj± mo¿liwo¶æ odpowiedniego skonstruowania modeli postêpowania biblioterapeutycznego wobec osób czytelniczo niewyrobionych oraz osób, w przypadku których wskazane jest zastosowanie modelu postêpowania biblioterapeutycznego zmierzaj±cego do zmiany postaw. Maj±c na uwadze perspektywê behawioraln± biblioterapeuta zwraca uwagê czytelnika na wiele elementów sk³adowych dzie³a( tekst, fabu³a, postaci). Opracowuj±c ró¿norodne programy biblioterapeutyczne przestrzega wiêc nastêpuj±cych zasad:

  1. swoboda uczestnictwa,
  2. uwzglêdnianie potrzeb, problemów i preferencji cz³onków grupy
  3. dostosowanie ¶rodków terapeutycznych do mo¿liwo¶ci percepcyjnych i fizycznych poszczególnych uczestników grupy,
  4. uwzglêdnianie i akceptowanie poziomu " gotowo¶ci uczestnictwa" poszczególnych cz³onków grupy,
  5. dostosowanie poziomu i tempa zajêæ terapeutycznych do psychicznych i fizycznych mo¿liwo¶ci uczestników,
  6. w³±czenie do programów biblioterapeutycznych zajêæ muzykoterapeutycznych i arteterapeutycznych oraz elementów innych terapii wspomagaj±cych proces powrotu do zdrowia,
  7. korzystanie z do¶wiadczeñ innych biblioterapeutów i wymienianie siê programami i materia³ami biblioterapeutycznymi.

Dzieci podczas tych zajêæ musza odnosiæ sukcesy. Mo¿e to byæ sukces z samodzielnie wykonanej pracy np.: odnalezienia ksi±¿ki na pó³ce, wyszukania karty w katalogu, przeczytania tekstu. To tu, w szkolnej bibliotece powinny mieæ szansê uwierzenia w siebie, nabrania przekonania o konieczno¶ci uczestniczenia w zajêciach biblioterapeutycznych, które umo¿liwi± im uczestniczenie w innych formach udostêpniania kultury.

Zanim jednak zaczniemy na zajêciach biblioterapeutycznych czytanie ³atwych tekstów, bawimy siê tekstami. Do najprostszych æwiczeñ nale¿y np. identyfikacja sylab eksponowanych na planszy z takimi samymi sylabami na kartonikach domina lub we wskazanym tek¶cie w ksi±¿ce. Mo¿na te¿ wykorzystaæ opracowany przeze mnie scenariusz zajêæ "S³owa niby las rosn± wokó³ nas".[5] Podczas tych zajêæ dzieci poznaj± lub przypominaj± sobie ró¿ne s³owa " ciep³e", "zimne" lub "obojêtne" i próbuj± okre¶laæ ich znaczenie oraz ich emocjonaln± warto¶æ, najczê¶ciej inn± dla ka¿dego z uczestników. Nastêpnie za pomoc± ró¿nego rodzaju symboli graficznych próbuj± wyra¿aæ ró¿ne s³owa, co przygotowuje je do lepszego pos³ugiwania siê piktogramami.

Podczas tych zajêæ mo¿na wprowadzaæ ksi±¿ki z serii" Ksi±¿ki £atwe w Czytaniu", aby pokonaæ za ich pomoc± strach dzieci przed trudnym tekstem. Te ksi±¿ki s± tak opracowane, ¿e mo¿na je wykorzystywaæ wielokrotnie. Inspiruj± one dzieci nawet do tworzenia, na bazie znanych ich utworów ksi±¿ek tego typu.

Mo¿na te¿ wykorzystaæ ksi±¿kê El¿biety Marii Minczakiewicz "Rysowane wierszyki i zagadki w rozwoju sprawno¶ci mówienia o czytania i pisania "( Kraków 1997), która zawiera ró¿ne rozwi±zania metodyczne.

Zajêcia te zwykle koñcz± siê wypowiadaniem przez dzieci afirmacji :" Czytanie sprawia mi rado¶æ" lub " czytam coraz lepiej i z dnia na dzieñ czytaæ bêdê lepiej".

W oparciu o seriê "Ksi±¿ki £atwe W Czytaniu" mo¿na realizowaæ nastêpuj±ce programy biblioterapeutyczne z elementami zajêæ korekcyjno - kompensacyjnych:

  1. Samodzielnie idê na pocztê - stosujemy metodê g³o¶nego czytania ksi±¿ki "Na poczcie", wydanej w wy¿ej wspomnianej serii oraz stosujemy rozmowê kierowan± na temat funkcjonowania urzêdu pocztowego, nastêpnie wprowadzamy zajêcia biblioterapeutyczne z zastosowaniem technik dramowych. Stosuj±c wybrane techniki np.: pozê, pomnik, improwizacjê, staramy siê umocniæ wiarê dzieci w ich mo¿liwo¶ci. Zajêcia mo¿emy rozszerzyæ o rozmowê kierowan±, na temat do¶wiadczeñ osobistych dzieci z ich pobytu w ró¿nych innych miejscach publicznych.
  2. I ja tak potrafiê - metod± g³o¶nego czytania dzieci poznaj± kolejn± ksi±¿eczkê "Ulica" ze wspomnianej ju¿ serii oraz fragmenty Kodeksu drogowego, a nastêpnie z zastosowaniem metody dramy staraj± siê ukazaæ wszystkie sytuacje zagra¿aj±ce dzieciom na ulicy. Podobne zajêcia mo¿na prowadziæ wykorzystuj±c kolejne wydawnictwa Fundacji Literatury "£atwej w czytaniu" : " W ko¶ciele", "W bibliotece", "U lekarza" itp.
  3. Uprzejmo¶æ u³atwia ¿ycie  - celem spotkanie jest nie tylko utrwalenie w³a¶ciwych norm zachowañ i zwrotów grzeczno¶ciowych, ale i nabycie umiejêtno¶ci pisowni i czytania trudnych wyrazów (uprzejmy, grzeczny, przepu¶ciæ, ust±piæ, zatrzymaæ). W tym celu wykorzystujemy elementy pedagogiki zabawy i dramy. Spodziewany efekt biblioterapeutyczny to wzmocnienie w³asnej samooceny, sprawdzenie siê w grupie, spróbowanie na w³asnym przyk³adzie, jakich mo¿na do¶wiadczaæ emocji, kiedy siê jest uprzejmym w stosunku do innych i jak to jest kiedy kto¶ jest dla nas nieuprzejmy. Mo¿na bazowaæ na utworach ju¿ wcze¶niej znanych dzieciom (np. W. Osuchowicz -Or³owskiej, Budka telefoniczna, "¦wierszczyk" 1985,nr 20 ) oraz na wyszukanych w aktualnych czasopismach.
  4. Dlaczego trzeba chroniæ przyrodê? )- wykorzystanie albumów przyrodniczych, czasopism dla dzieci " Zwierzaki" i " Kwak" oraz zabawy ekologicznej i dramy. Celem tych zajêæ jest nabycie krytycznego spojrzenia na otaczaj±ce nas naturalne ¶rodowisko i na ludzi niszcz±cych je. We wszystkich tych zajêciach biblioterapeutycznych mo¿na wykorzystaæ nastêpuj±ce ¶rodki:
    1. s³owne, do których zaliczamy g³o¶ne czytanie,opowiadanie tre¶ci utworów literackich, pogadanki o ksi±¿kach, gawêdy biblioterapeutyczne maj±ce na celu wzmocnienie dziecka we w³asne si³y i mo¿liwo¶ci
    2. wizualne - plakaty, og³oszenia, ciekawe pod wzglêdem graficznym napisy i ilustracje ksi±¿kowe oraz obrazy lub reprodukcje dzie³ malarskich
    3. s³uchowe - nagrania radiowe i magnetofonowe lub z p³yt: muzyka, audycje s³owno- muzyczne

Inne formy pracy biblioterapeutycznej i ich efekty

Jednym z punktów wyj¶cia do pracy z dzieæmi z trudno¶ciami edukacyjnymi o mo¿e byæ tak¿e zastosowanie pedagogiki Freinta[6], której kluczowym zagadnieniem jest swobodna twórczo¶æ uczniów, czego wyrazem s± ró¿ne formy ekspresji artystycznej i praktycznej dzieci, w³±czone w realizacjê zadañ dydaktycznych i wychowawczych.

Zdaniem Freineta " dziecko w swym nieustannym d±¿eniu do podboju ¶wiata wypowiada siê w³a¶ciwymi sobie dzia³aniami, a wiêc : malowaniem, rze¼bieniem, graniem na ró¿nych instrumentach tañcem, poezj±, a tak¿e majsterkowaniem, hodowl± czy wreszcie badaniem zjawisk, które je zaciekawi³y.[7]

W koncepcji Freineta ekspresja dziecka mo¿e byæ wykorzystywana do wyzwolenia w wychowankach postawy twórczej w ró¿nych dziedzinach ¿ycia, a jednocze¶nie dla nauczyciela bogatym ¼ród³em poznania ucznia. St±d koncepcja po³±czenia wybranych technik Freineta z biblioterapi± wychowawcz±. Chodzi tu g³ównie o biblioterapeutyczne zajêcia grupowe, podczas których twórcza aktywno¶æ dzieci bêdzie mog³a zrealizowaæ siê w ró¿nych formach ekspresji twórczej:

  1. s³ownej ( tworzenie swobodnych komunikatów -tekstów do gazetki szkolnej).
  2. plastycznej - tworzeniem dowolnej formy wypowiedzi plastycznej zwi±zanej z ¿yciem szko³y i grupy biblioterapeutycznej,
  3. technicznej - z zastosowaniem pracy przy komputerze - tworzenie graficznego uk³adu gazetki i drukowanie jej,
  4. korespondencji miêdzyszkolnej - nawi±zywanie kontaktów miêdzy lud¼mi poprzez pisanie listów do uczniów innych szkó³ i dzielenie siê z nimi w³asnymi do¶wiadczeniami oraz gromadzenie materia³u do gazetki o innych szko³ach i miejscowo¶ciach,

Warto¶æ terapeutyczn± tych zajêæ stanowi:

  1. modyfikacja zachowañ dzieci realizuj±ca siê poprzez umiejêtno¶æ pracy w grupie redakcyjnej,
  2. umiejêtno¶æ przyjmowania krytyki,
  3. umiejêtno¶æ samokrytyki,
  4. poczucie konsekwencji w dzia³aniu,
  5. poczucie odpowiedzialno¶ci za swoje czyny,
  6. wiara we w³asne mo¿liwo¶ci i umiejêtno¶ci oraz zadowolenie z wykonanej pracy,
  7. poszerzenie w³asnej wiedzy, zdobywanie nowych umiejêtno¶ci,
  8. nawi±zywanie i utrzymywanie kontaktów miêdzy lud¼mi i ¶rodowiskami,
  9. bezstresowa nauka czytania i pisania.

£±cz±c terapiê czytelnicz± o charakterze wychowawczym z wybranymi technikami Freineta zrywa siê z tradycyjn± encyklopedyczn± nauk± szkoln± a jednocze¶nie umo¿liwia siê uczniowi odnalezieniem siê w realiach reformowanej szko³y.

Jedn± z form pracy o charakterze kompensacyjnej mo¿e okazaæ siê redagowanie gazetki. Praca ta daje uczniom wiele mo¿liwo¶ci sprawdzenia swoich umiejêtno¶ci.

Zajêcia odbywaj± siê nie w klasie szkolnej ale w bibliotece szkolnej, która swoj± atmosfer± przyczynia siê do wygaszania nadmiernych emocji. Wa¿nym ich elementem powinna byæ dyskusja, nad nawet najbardziej osobistym, tekstami. Pozwala to uczniom nie tylko na wzajemne poznanie siê, ale tak¿e uczy zrozumienia dla problemów innych ludzi, pobudza do empatii i motywuje do dzia³añ pomocowych.

Takie redakcyjne spotkania pomagaj± ich uczestnikom nabieraæ wiary we w³asne si³y gdy¿ ka¿de z nich pe³ni tu odpowiedzialne role ( redaktora, korektora, fotografa itp.). Dzieci mog± decydowaæ o wielu sprawach np. o dopuszczenie danego materia³u do druku, o uk³adzie strony itp.

Do celów prowadzonej przez siebie terapii pedagogicznej opracowa³am tak¿e kilka scenariuszy zajêæ opartych o ba¶nie Grimmów Omówiê zajêcia pod tytu³em "Spotkania ze  ¦nie¿k±"[8].

Rozpoczyna³am terapiê od opowiadania, jak najbardziej zbli¿onego do wersji grimmowskiej. Kolejnym etapem procesu terapeutycznego by³o rozmawianie z dzieæmi o tre¶ci utworu, a nastêpnie wykonywanie przez dzieci ilustracji do ba¶ni, dowoln± technik± Te elementy procesu terapeutycznego stanowi³y etap wstêpny. Nastêpnie przystêpowa³am do realizacji szczegó³owych programów terapeutycznych, dostosowanych do poszczególnych zaburzeñ. Wykorzystywa³am wiêc ba¶ñ podczas æwiczeñ :

  • usprawniaj±cych koordynacjê wzrokowo -ruchow±,
  • doskonal±cych i usprawniaj±cych orientacjê przestrzenn±,
  • usprawniaj±cych percepcjê s³uchow±,
  • sprawniaj±cych analizê i syntezê s³uchow±.

Na zakoñczenie æwiczeñ dzieci uk³ada³y now± wersjê ba¶ni oraz adaptowa³y j± do potrzeb teatrzyku lalkowego.

Dla potrzeb tego spektaklu dzieci same wykona³y kukie³ki. Wykorzystano bardzo ró¿norodny materia³ plastyczny: plastikowe butelki, makówki, owoce drzew, karton, w³óczkê, sznurek, ma³e i wiêksze pi³eczki. Wykonane kukie³ki by³y pó¼niej stosowane do zajêæ psychoterapeutycznych. W tego typu zajêciach istotne jest to, ¿e scenariusz przedstawienia okre¶lony jest tylko w zarysach. Zadaniem dzieci jest dope³niæ go tre¶ci± i form±. Zabawa ta daje mo¿liwo¶æ rozwijania wyobra¼ni plastycznej, usprawniania manualnego oraz daje mo¿liwo¶æ przejawiania prze¿yæ nieu¶wiadomionych i pod¶wiadomych.

Po zakoñczeniu zajêæ zawsze omawia siê z dzieæmi ich przebieg, z uwzglêdnieniem próby oceny, dlaczego sytuacja rozwinê³a siê tak, a nie inaczej.

Do biblioteki oprócz dzieci maj±cych trudno¶ci w nauce spowodowane ró¿nego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi przychodz± tak¿e dzieci z zaburzonym zachowaniem, które wynikaæ mo¿e z ich lêkliwo¶ci, agresywno¶ci lub niskiej samooceny. W ich terapii mo¿na wykorzystaæ bajki terapeutyczne i zabawy czytelnicze rozumiane jako jedna z form zajêæ kompensacyjnych. Do najbardziej popularnych zabaw czytelniczych nale¿± ró¿nego rodzaju zgadywanki, quizy, konkursy. Mo¿na pokusiæ siê na przyk³ad o cykl zabaw czytelniczych zwi±zanych z jedn± wybran± lektur±. Wówczas mo¿e to byæ :

  • tworzenie symbolicznego katalogu " ruchomych obrazków"( dzieci inscenizuj±
  • sceny wymieniane przez nauczyciela),
  • malowanie i rysowanie ilustracji do wybranych ( niedokoñczonych fragmentów utworu)
  • lepienie z plasteliny elementy brakuj±ce w przeczytanym przez nauczyciela znanym im wcze¶niej opisie jakie¶ rzeczy czy scenie,
  • wykonywanie wydzieranek i uk³adanie do nich adekwatnych do tre¶ci utworu podpisów,
  • projektowanie strojów dla ulubionych bohaterów literackich,
  • rozwi±zywanie krzy¿ówek zwi±zanych z tre¶ci± danego utworu,
  • zabawy logopedyczne oparte o wybrany utwór,
  • uk³adanie i rozwi±zywanie rebusów.

Uk³adanie rebusów to zachêta do kontaktu dziecka z literatur±. Natomiast opowiadanie przeczytanej tre¶ci to forma zabawy czytelniczej, która ³±czy siê z korekcj± wad wymowy i terapi± ksi±¿k±. Z powodu wady wymowy dziecko odczuwa lêk przed publicznym wyst±pieniem, zamyka siê w sobie, czêsto staje siê agresywne. W pokonaniu tych trudno¶ci mo¿e mu pomóc zabawa logopedyczna która sk³ada siê z zagadki, æwiczenia wypowiadania trudnych s³ów, samodzielnego rysowania i pisania oraz wyszukania w ksi±¿ce tematycznego wiersza. Pomocna mo¿e byæ równie¿ terapia ksi±¿k±. Krok po kroku zachêcamy dziecko do wypowiadania pojedynczych s³ów, pe³nych zdañ, aby mog³o przej¶æ do opowiadania obrazków. Z czasem mo¿e ju¿ radziæ sobie ze streszczeniem ca³ych stron przeczytanych samodzielnie lub z pomoc± nauczyciela. Powoli tre¶ci czytanego utworu bêd± coraz ³atwiejsze do zrozumienia.

Zanim przyst±pi siê do przedstawienia dzieciom zadañ, nowe i trudne s³owa znajduj±ce siê w tek¶cie nale¿y t³umaczyæ na prosty, zrozumia³y dla dziecka jêzyk.

Dzieciom maj±cym trudno¶ci z czytaniem mo¿na zaproponowaæ samodzielne, g³o¶ne " weso³e czytanie" tekstów literackich. Powinny siê tym tekstem bawiæ, a bibliotekarz, tak prowadziæ zajêcia, aby móg³ rozeznaæ siê w symptomach ich trudno¶ci. Tego typu zajêcia mog± przyczyniaæ siê do doskonalenia analizy i syntezy s³uchowej u dzieci z zaburzeniami percepcji s³uchowej. Dlatego wyselekcjonowane teksty powinny byæ krótkie, ³atwe, rytmiczne, takie które zachêcaj± dziecko do æwiczeñ d¼wiêkona¶ladowczych, wyodrêbniania sylab w s³owach, tworzenia wyrazów z sylab itp.

Ten typ zajêæ prowadzonych w bibliotece daje wymierne efekty. Dziecko, które ma ró¿ne problemy z uczeniem siê jest z jednej strony traktowane jako pe³noprawny czytelnik a z drugiej - po¶wiêca mu siê o wiele wiêcej czasu i uwagi pomagaj±c mu realizowaæ siê w ramach jego mo¿liwo¶ci intelektualnych.

Bibliotekarz jest w tym przypadku postrzegany jako wspó³twórca ogólnoszkolnego procesu wspomagania rozwoju uczniów.


[1] I. Borecka, Biblioterapia w szkole, Legnica 1998
powrót
[2] E. Lenartowicz-Gocyk, Model wspó³czesnego bibliotekarza polskiego. Teoria a praktyka. Praca magisterska pod kierunkiem I. Boreckiej. WSP Olsztyn, 1991
powrót
[3] silvoterapia - leczenie lasem; wykorzystywanie zdrowotnym w³a¶ciwo¶ci ro¶lin i atmosfery lasu (odg³osy przyrody)
powrót
[4] talasoterapia - wykorzystywanie w³a¶ciwo¶ci leczniczych morza (kontakt z falami, s³uchanie ich odg³osów)
powrót
[5] I. Borecka, Biblioterapia w szkole, Legnica 1998,s.110
powrót
[6] Celestyn Freinet (1896 - 1996) - jeden z czo³owych francuskich pedagogów - nowatorów XX wieku. Przedstawiciel wielkiego uchu Nowoczesnej Szko³y. Jego dzie³ jest ¼ród³em inspiracji w poszukiwaniu nowoczesnego systemu wychowawczego i przedmiotem  badañ licznych instytutów naukowych. W Vece (Francja) nadal istnieje eksperymentalna szko³a za³o¿ona przez Freinteta i stanowi dzi¶ unikalny o¶rodek ruchu pedagogicznego , ogarniaj±cego obecnie grupy zaanga¿owanych nauczycieli z ponad 30 krajów ¶wiata. W Polsce od 1974 roku istnieje Zespó³ Animatorów Pedagogiki Freintea, dzia³aj±cy w Instytucie Badañ Pedagogicznych w Warszawie, w ramach Zak³adu Systemów wychowawczych a obecnie w kraju  dzia³a oko³o 400 szkó³, w których ponad 4000 nauczycieli pracuje ró¿nymi technikami Freineta.
powrót
[7] Celestytn  Freinet, O szko³ê ludow±. Pisma wybrane. Wybór i opracowanie A. Lewin oraz H. Semanowicz, Wroc³aw- Warszawa - Kraków-Gdañsk 1976
powrót
[8] I. Borecka, Terapeutyczne  zabawy bajka i ba¶ni± W: I. Borecka, Biblioterapia forma terapii pedagogicznej. Skrypt dla studentów pedagogiki, Wa³brzych 2001, s.78
powrót

Referat wyg³oszony na konferencji "Diagnostyczna i terapeutyczna funkcja biblioteki szkolnej", Wroc³aw, 25-26 wrze¶nia 2003

powrót