Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Biblioterapia a przeciwdzia³anie uzale¿nieniom w¶ród uczniów

Mgr Tomasz Kruszewski
Uniwersytet Miko³aja Kopernika
Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej

Problem za¿ywania ¶rodków odurzaj±cych w¶ród uczniów polskich szkó³ wzmóg³ siê znacznie w ostatnim piêtnastoleciu. Szeroki dostêp do substancji uzale¿niaj±cych i rosn±cy wp³yw tzw. pop-mediów na propagowanie ¿ycia ³atwego i przyjemnego, przyczynia siê do ograniczania ról rodziny oraz szko³y w kszta³towaniu prawid³owej osobowo¶ci nastolatków. Wynikaj±ca z tego konieczno¶æ zmiany obrazu instytucji wychowuj±cych, stwarza naturalne pod³o¿e do poszukiwañ nowych, a zarazem skutecznych form pracy z dzieæmi i m³odzie¿±. Jedn± z nich jest stosowanie ukierunkowanego czytelnictwa. Jest ono zalecane i praktykowane od kilkudziesiêciu lat w krajach zachodnich, w ramach terapii osób uzale¿nionych, ale równie¿ w dzia³alno¶ci profilaktycznej z uczniami. W tym zakresie biblioterapia, od pewnego czasu rozwija siê równie¿ w Polsce. W¶ród u¿ytecznych w zajêciach publikacji wyró¿niæ mo¿na ksi±¿ki w tradycyjnej formie, tak z literatury piêknej, jak te¿ poradniki, vademeca. Oprócz nich coraz czê¶ciej wprowadza siê do zajêæ alternatywne materia³y czytelnicze, m.in. ksi±¿ki mówione, filmy czy prezentacje multimedialne. Skuteczno¶æ programów biblioterapeutycznych potwierdzi³y badania prowadzone g³ównie zagranic±, a w skromnej mierze równie¿ w Polsce. Niestety ograniczone w naszym kraju kszta³cenie biblioterapeutów, sprowadzaj±ce siê do zaledwie kilku o¶rodków, powoduje czêsto ¿e nauczyciele nie inicjuj± zajêæ biblioterapeutyczych w ogóle lub prowadz± je w sposób daleki od za³o¿eñ metodycznych i metodologicznych. Trzeba bowiem pamiêtaæ, ¿e wszelka ¼le prowadzona terapia, przynie¶æ mo¿e wiêksze szkody ni¿ nie podejmowanie ¿adnych dzia³añ. G³osem w dyskusji nad ujednoliceniem za³o¿eñ metodycznych jest w³a¶nie niniejszy tekst. Podzielono go na trzy czê¶ci. Pierwsz±, poruszaj±c± problematykê stosowania biblioterapii w profilaktyce w¶ród m³odzie¿y szkolnej. Drug±, omawiaj±c± niektóre elementy rehabilitacji uzale¿nionych, w których dostrzec mo¿na znaczny udzia³ pracy z ksi±¿k±. Trzeci±, skrótowo relacjonuj±c± raport badañ w¶ród m³odzie¿y nadu¿ywaj±cej ¶rodki toksyczne.

Jednym z podstawowych narzêdzi zapobiegania narkomanii oraz terapii osób ni± dotkniêtych jest ksi±¿ka. Jak spróbujê wykazaæ w dalszej czê¶ci referatu, zale¿nie od przeznaczenia mo¿e ona s³u¿yæ kszta³ceniu intelektualnemu, duchowemu, a tak¿e rozrywce narkomanów. Zbli¿one cele w znacznej mierze wyznacza wiêc sobie profilaktyka i leczenie uzale¿nienia. Nie mo¿na jednak zapominaæ, ¿e efektywno¶æ ukierunkowanego czytelnictwa zale¿y tak¿e od w³a¶ciwie dobranej metodyki oddzia³ywania biblioterapeutycznego.

Biblioterapia w ¶rodowisku osób zagro¿onych uzale¿nieniem mo¿e znale¼æ zastosowanie w kilku nastêpuj±cych po sobie okresach, uwarunkowanych bie¿±cym wp³ywem ¶rodków toksycznych na poszczególne osoby:

  • Pierwszy, to czynno¶ci zwi±zane z profilaktyk± w¶ród m³odzie¿y bezpo¶rednio nara¿onej na toksykomaniê.
  • Drugi, to oddzia³ywanie na praktykuj±cych narkomanów maj±ce na celu sk³onienie ich do podjêcia leczenia odwykowego.
  • Trzecim aspektem jest rola literatury w terapii odwykowej w¶ród narkomanów.
  • Wreszcie ukierunkowane czytelnictwo w pomocy osobom staraj±cym siê utrzymaæ trze¼wo¶æ (jak bowiem wiemy choroba uzale¿nieniowa pozostaje z cz³owiekiem do koñca jego ¿ycia).

Materia³y czytelnicze w profilaktyce

W ramach dzia³alno¶ci profilaktycznej podstawowym narzêdziem s± materia³y samopomocowe (ang. self-help books). Nale¿y jednak zaznaczyæ, ¿e poradniki, informatory i wszelkie podobne publikacje dotycz±ce uzale¿nienia z za³o¿enia s³u¿± nie tylko m³odzie¿y z potencjalnych grup ryzyka, ale i ich rodzinom, nauczycielom, wychowawcom oraz wszystkim osobom, stykaj±cym siê narkomani±. W¶ród materia³ów edukacyjnych wa¿ne miejsce zajmuj± filmy dydaktyczne z zakresu problematyki uzale¿nie­ñ. W Polsce seriê takich dokumentów wyda³o Wydawnictwo Naukowe PWN. Na wspomnienie zas³uguj± tu takie pozycje jak: Marihuana a orga­nizm cz³owieka, Jak leki i narkotyki wp³ywaj± na nasz organizm, Kokaina i amfetamina a organizm cz³owieka, Epitafium dla narkomana, Palenie tytoniu a fizjologia cz³owieka. Mo¿liwo¶æ ujrzenia zdjêæ zniszczonych ludzkich organów, pod wp³ywem substancji toksycznych, pozwala m³odzie¿y na refleksjê i lepsze zrozumienie faktycznego zakresu wyrz±dzanych szkód. W utrwaleniu wiadomo¶ci pomagaj± za³±czane broszury z propozycjami wykorzystania programów podczas szkolnych zajêæ. Materia³y te zawieraj± s³owniczek podstawowych pojêæ, streszczenie filmu i proponowane tematy do dyskusji. Pomagaj± one tak¿e w stwierdzeniu poziomu w³asnego uzale¿nienia, poniewa¿ ukazuj± charakterystyczne cechy zachowania organizmu w ró¿nych stadiach uzale¿nienia. Ta samoocena w³asnego stanu w najlepszy sposób mo¿e sk³oniæ ucznia zagro¿onego uzale¿nieniem, wzglêdnie wykazuj±cego ju¿ oznaki uzale¿nienia, do podjêcia odpowiednich ¶rodków zapobiegawczych.

W stwierdzeniu poziomu w³asnego uzale¿nienia czêsto pomagaj± w³a¶nie pokazy filmowe. Makiety, animacje w zestawieniu z wk³adk± metodyczn± ukazuj± charakterystyczne cechy zachowania organizmu w ró¿nych stadiach choroby. Ta samoocena w najlepszy sposób mo¿e sk³oniæ zagro¿onego uzale¿nieniem czy ju¿ uzale¿nionego do podjêcia odpowiednich ¶rodków zapobiegawczych lub leczniczych. Dlatego multimedialne propozycje zapoznaj± czytelników z wachlarzem oferty pomocowej.

Z innych programów edukacyjnych warto zwróciæ uwagê na zestaw nagrañ video i scenariuszy do prowadzenia zajêæ profilaktycznych pt. Opiekun. O dawaniu i braniu. Powy¿szy film oprócz przedstawienia problemu za¿ywania narkotyków pokazuje postawy przejawiaj±ce styl ¿ycia wolny od uzale¿niania siê. Jest to bardzo wa¿ne, je¿eli wziête zostan± pod uwagê trudno¶ci, z jakimi borykaj± siê wychowawcy, czêsto daremnie poszukuj±cy i wskazuj±cy atrakcyjnych form aktywno¶ci skierowanych do ich podopiecznych.

Profilaktyce uzale¿nieñ po¶wiêcone s± równie¿ ksi±¿ki, czasopisma, biuletyny, broszury i inne pomoce dydaktyczne wydawane przez ca³y szereg instytucji oraz organizacji pozarz±dowych, dzia³aj±cych na polu przeciwdzia³ania uzale¿nieniom. Dla u³atwienia poszukiwañ pozycji przydatnych w pracy wychowawczej nauczyciela wymieniæ mo¿na kilka najwa¿niejszych, jak Pe³nomocnika Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej do Spraw Profilaktyki i Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych, Instytut Psychologii Zdrowia i Trze¼wo¶ci, Instytut Psychiatrii i Neurologii (tutaj: Pracowniê O¶wiaty Zdrowotnej Zak³adu Badañ nad Alkoholizmem i Toksykomaniami), Fundacjê im. Stefana Batorego (tutaj: Komisjê Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i Innych Uzale¿nieñ), Pañstwow± Agencjê Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych i Towarzystwo Rodziców Dzieci Uzale¿nionych "Powrót z U".

Literatura w terapiach odwykowych

Tre¶ci zawarte w dalszej czê¶ci opracowano z my¶l± o pomocy m³odzie¿y ju¿ uzale¿nionej. Poniewa¿ jednak granica pomiêdzy u¿ywaniem, nadu¿ywaniem i uzale¿nieniem od substancji toksycznych w wielu wypadkach jest p³ynna, zastosowanie poszczególnych form dzia³añ diagnostycznych oraz terapeutycznych, w najwy¿szym stopniu jest zalecane w ramach pracy wychowawczej i pedagogicznej w masowych szko³ach. Argumentem za tym przemawiaj±cym staje siê sama rzeczywisto¶æ, zw³aszcza ma³ych miejscowo¶ci i wsi, w których brakuje profesjonalnej oferty pomocy skierowanej do dzieci i ich rodziców. Nie zawsze, bowiem (a mo¿e rzadko kiedy), przekazanie sprawy do s±du rodzinnego, z zamys³em skierowania ucznia na przymusowe leczenie w o¶rodku ca³odobowym okazuje siê dobrym rozwi±zaniem. Moje w³asne do¶wiadczenia, polegaj±ce na ¿mudnych poszukiwaniach odpowiednich placówek, pokazuj± ¿e wysoki odsetek skierowanej m³odzie¿y, zgodnie z zaleceniami rodzinnych o¶rodków diagnostyczno-konsultacyjnych przy s±dach rejonowych, nie potrafi utrzymaæ wstrzemiê¼liwo¶ci przez d³u¿szy czas. Wynikaj±ce z tego ucieczki z o¶rodków rehabilitacyjnych rozpoczynaj± ca³y ko³owrót tragedii rodzinnych, z którego z biegiem czasu coraz trudniej siê wyzwoliæ. St±d konieczne jest zawsze dok³adne przeanalizowanie przez kadrê pedagogiczn± wspólnie z rodzicami rokowañ zwi±zanych z leczeniem zamkniêtym. Pochopne skre¶lanie problemowych uczniów z ewidencji szko³y nie jest ¿adnym rozwi±zaniem.

W Polsce jest wydawanych kilka czasopism po¶wiêconych problemom uzale¿nienia. Z uwagi na to, ¿e ich adresatami s± przede wszystkim osoby zwi±zane z problemem alkoholizmu, kwestia narkomanii traktowana w nich jest w mniejszym zakresie. Niemniej tak¿e narkomanii i pomagaj±cy im wychowawcy mog± podczas leczenia oraz pó¼niej w czasie utrzymywania wstrzemiê¼liwo¶ci wiele czerpaæ z monotematycznych periodyków: Problemy Alkoholizmu, ¦wiat Problemów, Trze¼wymi B±d¼cie, Alkoholizm i Narkomania i czê¶ciowo poruszaj±cych problematykê uzale¿nieñ: Wychowania Na Co Dzieñ, Niebieskiej Linii. Problemów Opiekuñczo-Wychowawczych.

Udzia³ materia³ów czytelniczych we w³a¶ciwych terapiach odwykowych ludzi uzale¿nionych od narkotyków jest równie¿ ogromny. Przyk³adowo, w najczê¶ciej stosowanym w rehabilitacji Programem Dwunastu Kroków chorzy zapoznaj± siê z literatur± samopomocow± dotycz±c± ich stanu oraz sposobu zdrowienia. Równie¿ dziêki zalecanemu przez terapeutów czytaniu biografii innych uzale¿nionych, spostrzegaj± oraz analizuj± w³asne mechanizmy obronne uniemo¿liwiaj±ce im pokonywanie choroby.

O znacznej roli ksi±¿ki mo¿na tak¿e mówiæ przy realizacji innego modelu leczenia uzale¿nionych, tzw. treningu zachowañ konstruktywnych. Du¿± wagê k³adzie on na strategie radzenia sobie z problemami psychicznymi poprzez modyfikacje w³asnego stylu ¿ycia, czyli krótko mówi±c dziennego rozk³adu zajêæ. W sytuacji, kiedy uzale¿niony przed przyst±pieniem do leczenia nie wykonywa³ przyjemnych zajêæ, spe³niaj±c w wiêkszo¶ci nielubiane obowi±zki, to móg³ odczuwaæ osamotnienie, stan depresji, które w dalszej kolejno¶ci sk³ania³y go do za¿ycia ¶rodka narkotycznego. W czasie leczenia odwykowego brak tego ¶rodka, w po³±czeniu z niedostateczn± ilo¶ci± przyjemnych zajêæ, stwarzaæ mo¿e nudê i pustkê. Dlatego w ramach sesji terapeutycznych ka¿dy pacjent musi opracowaæ w³asn± listê tzw. przyjemnych zajêæ. Intelektualnie i duchowo rozwojowe znaczenie ksi±¿ek oraz alternatywnych materia³ów czytelniczych stwarza tutaj pod³o¿e "pozytywnego uzale¿nienia", a tak¿e mo¿liwo¶ci zwiêkszania kontroli nad w³asnymi emocjami i zachowaniem.

Trudno natomiast mówiæ o najlepszym typie literatury czytanej dla zaspokojenia potrzeb estetycznych, intelektualnych czy te¿ dla relaksu. Na przyk³ad osoby lecz±ce siê w O¶rodku Rehabilitacji Narkomanów w Toruniu, dziêki udostêpnianiu ksi±¿ek przez O¶rodek Czytelnictwa Chorych i Niepe³nosprawnych w Ksi±¿nicy Kopernikañskiej wypo¿yczaj± bardzo ró¿ne pozycje. S± w¶ród nich ksi±¿ki M. Bu³hakowa, U. Eco, W. Faulknera, W. Whartona, K. Vonneguta, G. Orwella, I. Singera, W. £ysiaka, ale tak¿e Z. Herberta, H. Po¶wiatowskiej, J. Szczepañskiego czy W. Tatarkiewicza.

Kilka s³ów teraz o sposobach walki z konfliktowymi sytuacjami. Bardzo istotne s± tu treningi edukacyjne nowych zachowañ, wiedza na temat uzale¿nienia, mo¿liwo¶ci zdrowienia oraz konieczno¶ci akceptacji w³asnych, "trze¼wych" potrzeb. I tutaj, równie¿ cennym narzêdziem terapeutycznym s± ksi±¿ki, wzglêdnie alternatywne materia³y czytelnicze. Poniewa¿ zdecydowana wiêkszo¶æ osób uzale¿nionych jest bardzo m³oda, nie jest w stanie zdobyæ kwalifikacji, potrzebnych do w³a¶ciwego funkcjonowania w ¶rodowisku spo³ecznym. Kilkuletni okres za¿ywania szeroko pojmowanych ¶rodków narkotycznych, w decyduj±cej mierze przyczynia siê do nie uzyskania nawet minimalnego wykszta³cenia. Dlatego czêsto podrêcznik szkolny, literatura zalecana z jêzyka polskiego staj± siê jedynym obok wsparcia kogo¶ z zespo³u terapeutycznego czy lepiej wykszta³conego uzale¿nionego, sposobem dokszta³cenia. Mimo ¿e zapewnienie obowi±zku szkolnego spoczywa na ustanowionych opiekunach ma³oletniego, praktyka pokazuje, ¿e z jego wype³nianiem bywa bardzo ró¿nie. Szczególne znaczenie samokszta³cenie nabiera w czasie przebywania na oddzia³ach ca³odobowych, ale te¿ w okresie pó¼niejszym. Warstwa edukacyjna s³owa pisanego ma równie¿ sens w najwcze¶niejszych etapach leczenia, pocz±wszy od wypisania historii choroby, poprzez zapisane zadania do zrealizowania na nastêpny seans, wypisywanie dzienniczków uczuæ, a skoñczywszy na udziale w grupie edukacyjnej. Dziêki nim uzale¿niony zapoznaje siê z w³asn± chorob±, jej przebiegiem, towarzysz±cymi objawami, mechanizmami uzale¿nienia, historiami innych chorych. Sporz±dzanie notatek ze spotkañ grup edukacyjnych pozwala narkomanowi tak¿e na naukê g³o¶nego wyra¿ania swoich spostrze¿eñ, my¶li, zwyk³ego wys³awiania siê podczas zdawanych terapeucie relacji z postêpów zdrowienia. Literatura piêkna dziêki analizie zachowañ ksi±¿kowych bohaterów daje te¿ bezsprzecznie mo¿liwo¶æ wgl±du do samego siebie i do¶wiadczanie w³asnych emocji. Ponowne kszta³cenie tej umiejêtno¶ci stajê siê jednym z podstawowych warunków zwalczania choroby uzale¿nieniowej.

Czytelnictwo i biblioterapia narkomanów - badania w³asne

Interesuj±ce, pod k±tem pracy terapeutycznej z m³odzie¿± szkoln±, badania nad udzia³em literatury w ¿yciu osób uzale¿nionych i rol± materia³ów czytelniczych w rehabilitacji narkomanów przeprowadzi³em w szkole podstawowej i gimnazjum przy Pogotowiu Opiekuñczym w Toruniu. Dokona³em ich w dwóch etapach. Pierwszym - wstêpnym, z u¿yciem jako narzêdzia krótkiej ankiety czytelniczej. Drugim - g³ównym, skupiaj±cym siê na obserwacjach przebywaj±cych w o¶rodku osób oraz rozmowach biblioterapeutycznych, czê¶ciowo bazuj±cych na za³o¿eniach krótkoterminowej indywidualnej terapii analitycznej. Na tematykê rozmów przede wszystkim mia³y wp³yw wyniki sonda¿u, który mia³ okre¶liæ miêdzy innymi krêgi zainteresowañ czytelniczych badanych, a tak¿e ich do¶wiadczenia czytelnicze. Ostatni badany element mia³ zostaæ wykorzystany w podczas stosowanej terapii retrospekcyjnej.

Wstêpny sonda¿ sk³ada³ siê z dwóch pytañ socjometrycznych, dotycz±cych wieku oraz aktualnego wykszta³cenia i czterech pytañ otwartych, zwi±zanych z zagadnieniami dotycz±cymi czytelnictwa. W grupie badawczej do czynienia mia³em z m³odzie¿± uzale¿nion± przewa¿nie od substancji wziewnych. Krótko przedstawiaj±c problematykê tego rodzaju uzle¿nienia nale¿y wspomnieæ, ¿e inhalantomania polega na wdychaniu, w±chaniu lotnych substancji chemicznych. Obecnie najczê¶ciej wdychanymi w Polsce ¶rodkami s± takie syntetyki, jak trójchlorek etylu (tri), butapren, terpentyna, benzen, toluen, lakiery, terpentyna, nafta, rozpuszczalniki farb, autovidol, aerozole, werniks, nitro, siluks, aceton, eter, octany, wywabiacze plam, zmywacze do paznokci, heksan, glikole itp. Generalizuj±c powy¿szy wykaz mo¿na powiedzieæ, ¿e m³odzie¿ zdolna jest do za¿ywania praktycznie wszystkich ¶rodków o intensywnym zapachu, dostêpnych w sklepach drogeryjnych, przemys³owych, malarskich.

W ¶rodowisku Pogotowia Opiekuñczego w Toruniu za¿ywanie rozpuszczalników i klejów praktykowane by³o przez jego wychowanków przed umieszczeniem w placówce, jak te¿ podczas pobytu w niej. Byæ mo¿e z tego powodu, ich uzale¿nienie kadra pedagogiczno-psychologiczna traktowa³a jako rzecz drugoplanow±, od³o¿on± do pracy w pó¼niejszym - nieokre¶lonym bli¿ej - czasie. O wyborze konkretnej grupy badawczej zadecydowa³y opinie pracowników poradni pedagogiczno-psychologicznych, szpitali psychiatrycznych, uznaj±cych poszczególnych wychowanków za uzale¿nionych.

Badana grupa liczy³a sze¶ciu wychowanków Pogotowia Opiekuñczego (czterech ch³opców i dwójkê dziewcz±t). ¦rednia wieku wynios³a 16 lat, a przedzia³ wiekowy zawiera³ siê miêdzy 14 i 17 rokiem ¿ycia. Spo¶ród nich tylko jeden ch³opiec rozpocz±³ naukê w zasadniczej szkole zawodowej, pozostali za¶ badani uczêszczali do szko³y podstawowej (w tym miejscu muszê dodaæ, i¿ wszyscy wychowankowie mieli stwierdzon± normê intelektualn±, a niekiedy kilkuletnie opó¼nienia szkolne spowodowane by³y wy³±cznie czynnikiem spo³ecznym: patologi± w ¶rodowisku rodzinnym, rówie¶niczym, bezradno¶ci± rodzicielsk±, kontaktem z substancjami uzale¿niaj±cymi itp.). Dlatego poza pierwszymi dwoma pytaniami socjometrycznymi, wszystkie pozosta³e z ankiety przynios³y badanym niebywa³e k³opoty. Miêdzy innymi z tego powodu zmuszony by³em uwzglêdniaæ w odpowiedziach sonda¿owych oprócz podawanych przez m³odzie¿ pozycji ksi±¿kowych, tak¿e czasopisma i filmy.

Na pytanie dotycz±ce kontaktu respondenta z literatur± przed okresem za¿ywania ¶rodków toksycznych nikt nie odpowiedzia³, ¿e czyta³ ksi±¿ki wybrane samodzielnie, dla w³asnej przyjemno¶ci. Jedynie jeden ch³opiec napisa³, ¿e czyta³ ksi±¿ki o wojnie, mi³o¶ci i k³amstwie. Zaobserwowa³em jednak u niego niezwykle s³ab± umiejêtno¶æ czytania, zw³aszcza ze zrozumieniem, dlatego ow± deklaracjê raczej uznaæ nale¿y za w±tpliw±. Dwie inne osoby stwierdzi³y, i¿ czyta³y lektury szkolne, miêdzy innymi W pustyni i w puszczy, Dzieci z Bullerbyn, S³oñ Trombalski. Wszyscy ankietowani mieli z kolei kontakt z literatur± pod postaci± filmu, aczkolwiek w wymienionych obrazach dominowa³y nie pozycje filmowe oparte na literackiej klasyce, lecz kino zdecydowanie komercyjne. By³y to przede wszystkim filmy akcji, melodramaty, horrory itp. Jedna dziewczynka zadeklarowa³a ogl±danie ekranizacji ksi±¿ki Pamiêtnik narkomanki.

Na pytanie dotycz±ce zmiany upodobañ czytelniczych w okresie uzale¿nienia, dwie osoby odpowiedzia³y, ¿e nie mia³y ¿adnego kontaktu z literatur±, czy to pod postaci± ksi±¿kow± czy filmow±. Trzy dalsze osoby ograniczy³y siê do telewizji i ewentualnie m³odzie¿owych czasopism Brawo, Popcorn, gdzie zainteresowa³y siê obrazkowymi historyjkami dotycz±cymi prze¿yæ mi³osnych ich rówie¶ników. Jedna respondentka rozpoczê³a w okresie uzale¿nienia poszukiwanie pozycji dotycz±cych narkomanów, poniewa¿ interesowa³o j±, jak wygl±da ¿ycie innych, podobnych jej osób. Na podstawie analizy ich postêpowania sprawdza³a, czy sama jest narkomank±. Mamy to wiêc do czynienia z nie¶wiadom± dzia³alno¶ci± autoterapeutyczn±.

Moje pytanie o aktualn± rolê ksi±¿ki w ¿yciu badanych, spotka³o siê z trzema rodzajami odpowiedzi. Dwie osoby ogl±da³y filmy o narkomanach i na¶ladowa³y ich zachowania. W wypowiedzi jednego z nich pad³o nawet zdanie: "podoba³o mi siê, jak brali narkotyki". Dalsza dwójka ankietowanych otwarcie g³osi³a, i¿ potrzebuje pomocy, ¿e zaprzesta³aby brania, gdyby kto¶ im powiedzia³, w jaki sposób to uczyniæ. Jak twierdzili, gdyby podsuniêto im jakie¶ odpowiednie ksi±¿ki, to na pewno i one pomog³yby w wyj¶ciu z na³ogu. Ostatnia dwójka mia³a ju¿ kontakt z terapeutycznymi lekturami, jak na przyk³ad Pamiêtnik narkomanki i stwierdzi³a, ¿e dziêki ksi±¿ce na jaki¶ czas zaprzesta³a za¿ywania substancji toksycznych. Dziêki pamiêtnikowym pozycjom o narkomanii osoby te zrozumia³y, ¿e "bycie narkomank± nie ma i nie bêdzie mia³o ¿adnego sensu". W tym miejscu warte by³oby przytoczenie relacji nauczycielki jêzyka polskiego w szkole, do której uczêszczali wychowankowie Pogotowia Opiekuñczego Na podstawie rozmowy dowiedzia³em siê, ¿e przerabianie lektur polega na g³o¶nym czytaniu ich fragmentów przez nauczycielkê lub poszczególnych uczniów, podczas lekcji jêzyka polskiego. Mimo i¿ na miejscu znajdowa³a siê du¿a biblioteka szkolna, jej zasoby nie by³y udostêpniane uczniom, gdy¿ niszczyli ksi±¿ki, czêsto nie zwracali ich po wypo¿yczeniu, a poza tym prawie wcale nie umieli czytaæ(!) - jak stwierdzi³a polonistka. Tê do¶æ krytyczn± opiniê, dotycz±c± poziomu ukulturalnienia m³odzie¿y placówkowej, mogê w pewnym zakresie równie¿ potwierdziæ, dziêki moim obserwacjom. Niejednokrotnie by³em ¶wiadkiem bezmy¶lnych ataków niszczenia wszystkiego co by³o w zasiêgu wychowanków, nie pomijaj±c palonych b±d¼ wyrzucanych przez okno podrêczników lub szkolnych zeszytów. Niestety nie spotyka³o siê to zazwyczaj z zdecydowanymi reakcjami wychowawców, którzy raczej sk³onni byli wydaæ nowe artyku³y z magazynu, ni¿ sprawiaæ sobie k³opotliwe obowi±zki pedagogiczne w perspektywie rych³o koñczonego dy¿uru w pracy. Ta beztroska polityka socjalizacyjna o¶rodka, przynosi³a jednak niebywa³e koszty utrzymania i w czasie moich badañ siêga³y one oko³o 4.500 z³otych miesiêcznie, wydawanych na jednego wychowanka!

Do¶æ du¿e k³opoty sprawi³o badanym ostatnie pytanie sonda¿u, skupiaj±ce siê na podaniu przyczyn siêgania po lekturê. Notabene wcze¶niejsze odpowiedzi w znacznym stopniu ju¿ wykaza³y, ¿e tak naprawdê czytelnictwo w Pogotowiu Opiekuñczym nie istnieje. Najczêstszymi jednak podanymi impulsami czytania by³y: "dla dokszta³cania (informacji)", "z ciekawo¶ci", "z obowi±zku", "dla zmiany samopoczucia (ze smutku, ze szczê¶cia)", "z nudy", "dla relaksu".

Po analizie wyników sonda¿y wstêpnych dopracowano metodykê modelu rozmów w ramach terapii indywidualnej, zamierzonych w dalszej czê¶ci programu badawczego. Pierwotne za³o¿enia wyznaczono przed przyst±pieniem do badañ w Pogotowiu Opiekuñczym w Toruniu, na podstawie do¶wiadczeñ uzyskanych w toku prowadzonych przeze mnie zajêæ z innymi grupami narkomanów, miêdzy innymi przebywaj±cymi w O¶rodku Rehabilitacji Narkomanów przy Wojewódzkim O¶rodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu. Za³o¿eniem programu by³o, ¿e mia³ on byæ modyfikowany dla ka¿dego uzale¿nionego osobno, w zale¿no¶ci od rezultatów pisemnej ankiety oraz postêpów terapeutycznych. Poniewa¿ seanse trwaæ mia³y do 2 godzin, ca³o¶ci podejmowanej tematyki nie sposób by³o omówiæ podczas jednego spotkania. Dlatego spotkania z ka¿dym uzale¿nionym odbywaæ siê mia³y kilkakrotnie, zazwyczaj raz w tygodniu. Ca³y cykl trwaæ powinien przeciêtnie oko³o 30 - 45 dni. Schemat ka¿dej rozmowy oscylowa³ wokó³ jednego z czterech bloków tematycznych. Pierwszy, zdecydowanie o zabarwieniu terapii retrospekcyjnej, dotyczy³ inicjacji czytelniczych, pierwszych bohaterów literackich. Drugi, ¶ci¶le nawi±zuj±cy do wcze¶niejszego, analizowa³ obecno¶æ fascynacji czytelniczych z wczesnego dzieciñstwa. Trzecia grupa podejmowanych zagadnieñ, mia³a na celu doszukanie siê wp³ywów literatury na w³asne zdrowienie, mo¿liwo¶ci zaczerpniêcia cech charakteru postaci literackich oraz ich postêpowania i ewentualnych braków to uniemo¿liwiaj±cych. Ostatnie zagadnienia skupia³y siê na okre¶leniu idealnego typu literatury w procesie zdrowienia. Sama idea tych rozmów poza warstw± informacyjn± na potrzeby badañ, mia³a mieæ te¿ drug±: terapeutyczn±, opieraj±c± siê na dwóch elementach. Pierwszym - retrospekcyjnym, próbuj±cych odnale¼æ za pomoc± ksi±¿ki najwspanialsze chwile w ¿yciu. Przypomnienie atrakcyjno¶ci wcze¶niejszy lat mia³o mieæ charakter porównawczy w zestawieniu z okresem za¿ywania ¶rodków toksycznych i jednocze¶nie motywacj± do ci±g³ego pod±¿ania w kierunku zdrowienia. Zwa¿ywszy na bardzo m³ody wiek badanych realizacja tego postulatu by³a z samego za³o¿enia niezwykle trudna, jednak wszelkie techniki konfrontacji dla osób uzale¿nionych, zdaniem autora jest jednym z wa¿niejszych elementów pomocy psychologicznej w procesie zdrowienia z na³ogu. Drugim elementem terapeutycznej warstwy przeprowadzanych rozmów mia³o byæ zmierzanie do okre¶lenia wzoru osobowego u ka¿dego narkomana. Idea³ ten równie¿ mia³ byæ zaczerpniêty z literatury. Porównywanie w³asnych cech charakterologicznych z ulubion± postaci± ksi±¿kow±, mia³o na celu lepsze poznanie w³asnej osobowo¶ci i wyznaczenie kroków pomagaj±cych i utrudniaj±cych zbli¿enie siê do tego wzoru. Same pytania mia³y taki schemat, ¿e odpowiedzi na nie uk³ada³y siê jednocze¶nie w pewnego rodzaju ¿yciorys czytelnictwa oraz uzale¿nienia poszczególnych rozmówców.

Zgodnie z obawami, rozmowy przynios³y jednak niezwykle ma³o wa¿nych informacji, zarówno ze wzglêdu na nik³± przejrzysto¶æ wypowiedzi badanych, jak i ich negatywne nastawienie dla wszelkich ponadobowi±zkowych zajêæ w placówce. Niewielka ¶wiadomo¶æ wychowanków Pogotowia Opiekuñczego w Toruniu, dotycz±ca konsekwencji dalszego za¿ywania substancji toksycznych spowodowa³a, ¿e propozycje terapii spotyka³y siê raczej z ma³ym zainteresowaniem. Generalnie nikt z rozmówców nie zdawa³ sobie sprawy z destrukcyjnego oddzia³ywania narkotyku na organizm ludzki. O tym, ¿e nie siêgano jeszcze po ¶rodki do¿ylne, nie decydowa³y strach czy ¶wiadomo¶æ, lecz w pe³ni zaspokajaj±ce dzia³anie klejów i rozpuszczalników. Zainteresowanie ksi±¿k± w warstwie edukacyjnej, relaksacyjnej lub terapeutycznej by³o bardzo niskie u wszystkich badanych wychowanków. Zaledwie pojedyncze dzieci spo¶ród wszystkich przebywaj±cych w o¶rodku wskazywa³y, ¿e czasami lektura wzbudza ich zainteresowanie. Oddzia³ywania poprzez literaturê, s± wiêc konieczne, jednak¿e na pierwszy plan wysuwa siê wymóg ci±g³ego niwelowania zaleg³o¶ci szkolnych. Dopiero w dalszym etapie mo¿na mówiæ o u¿ywaniu ksi±¿ki do zabaw, zajêæ dramowych, parateatralnych. Biblioterapia musi zatem mieæ przede wszystkim charakter dydaktyczny, wyrównuj±cy i nawi±zuj±cy do wiedzy przekazywanej w szkole podstawowej. O leczeniu w o¶rodkach rehabilitacyjnych dla narkomanów, szpitalach psychiatrycznych, gdzie terapie bazuj± na odpowiednim rozwoju intelektualnym, nie mo¿e byæ wiêc mowy.

Z przedstawionych wyników badañ wynika jeden podstawowy wniosek. Nie istniej± idealne konspekty grupowych zajêæ biblioterapeutycznych, nawet w zbli¿onych, pod wzglêdem wiod±cej dysfunkcji, ¶rodowiskach. O ile wskazane jest okre¶lenie metodyki postêpowania na seansach, o tyle dobór konkretnych tre¶ci do opracowania w grupie uzale¿nionych, poprzedzony musi byæ indywidualnymi spotkaniami i gruntown± diagnoz± pedagogiczn±. Wstêpne poznanie fascynacji, deficytów czytelniczych u ka¿dej z osób daje mo¿liwo¶ci wyboru maksymalnie spójnej grupy, czy to na zasadzie podobieñstw czy przeciwno¶ci - zale¿nie od celu terapeutycznego danej grupy. Inne czynniki decydowaæ zatem musz± o doborze do grupy o zabarwieniu terapi± retrospekcyjn±, inne dla grup o charakterze edukacyjnym, jeszcze inne przy poszukiwaniach wzorów osobowych, na przyk³ad w ramach psychoterapii wgl±dowej, emocjonalnej. Z punktu widzenia badawczego wyniki biblioterapii w Pogotowiu Opiekuñczym w Toruniu s± trudne do oszacowania w krótkim okresie czasu. Fakt dalszego pobytu uczestników programu w o¶rodkach psychiatrycznych lub specjalistycznych instytucjach terapeutycznych nie mo¿e przes±dzaæ o jego przypisaniu w poczet zas³ug biblioterapii. Byæ mo¿e, jej elementy mia³y znaczenie dla poszczególnych osób w pó¼niejszej pracy nad sob±. Z pewno¶ci± jednak nie u wszystkich. Brak poparcia terapii w³a¶ciwym wsparciem socjalnym nie rokuje najlepiej dla wychowanków placówki. Wiêkszo¶æ z nich musi bowiem po osi±gniêciu pe³noletno¶ci wróciæ do patologicznego ¶rodowiska rodzinnego i rówie¶niczego, przez które zostali oni umieszczeni w Pogotowiu Opiekuñczym.

Proponowana literatura

  1. Cekiera Czes³aw, Psychoprofilaktyka uzale¿nieñ oraz terapia i resocjali­zacja osób uzale¿nionych, Lublin 1993.
  2. Cox W. Miles, Osobowo¶æ na³ogowa. Encyklopedia wiedzy o uzale¿nieniach, Warszawa 1995.
  3. Dodziuk Anna, Kamecki W³odzimierz, Wyj¶æ z matni. Proste rozmowy o zgubnym na³ogu, Warszawa 1994.
  4. Gorski Terence, Miller Merlene, Jak wytrwaæ w trze¼wo¶ci. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby, Warszawa 1991.
  5. Gossop Michael, Narkomania. Mity i rzeczywisto¶æ, Warszawa 1993.
  6. Hostetler Jep, Dopóki nie jest za pó¼no. Poradnik dla rodziców, Katowice 1995.
  7. Maxwell Ruth, Dzieci, alkohol, narkotyki, Gdañsk 1994.
  8. Monti Peter, Abrams David, Kadden Ronald, Cooney Ned, Psychologiczna terapia uzale¿nienia od alkoholu. Przewodnik do treningu konstruktywnych zachowañ, Warszawa 1994.
  9. Monti Peter, Abrams David, Kadden Ronald, Cooney Ned, Psychologiczna terapia uzale¿nienia od alkoholu. Przewodnik do treningu konstruktywnych zachowañ, Warszawa 1994.
  10. Robson Philip, Narkotyki, Kraków 1997.

Referat wyg³oszony na konferencji "Diagnostyczna i terapeutyczna funkcja biblioteki szkolnej", Wroc³aw, 25-26 wrze¶nia 2003


Powrót