mgr Bo¿ena Rakowska (nauczyciel jêzyka polskiego)
mgr Beata Kusiak (nauczyciel-bibliotekarz)
Konspekt lekcji przedmiotowo-bibliotecznej
w kl. II e z Gimnazjum nr 3
im. H. Sienkiewicza w Starachowicach
przeprowadzonej
w Bibliotece Pedagogicznej
w Starachowicach,
dnia 9 czerwca 2005 roku
Starachowice, 9 czerwca 2005
Edukacja czytelnicza i medialna ma przygotowaæ uczniów do korzystania z ró¿nych ¼róde³ informacji, segregowania i krytycznego ich odbioru. G³ówne tre¶ci programowe edukacji czytelniczej i medialnej w klasie II gimnazjum dotycz± m. in. warto¶ci informacyjnych ró¿nych typów wydawnictw, rozpoznawania ¼róde³ informacji i korzystania z nich, korzystanie z warsztatu informacyjnego biblioteki, notowanie i gromadzenie informacji. Uczniowie klasy II e uczestniczyli ju¿ w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez nauczycielki-bibliotekarki z naszego gimnazjum.
Poni¿szy konspekt dotyczy lekcji przedmiotowo-bibliotecznej, zrealizowanej w ramach jêzyka polskiego i zajêæ bibliotecznych, przeprowadzonej przez nauczyciela przedmiotu i nauczyciela-bibliotekarza w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach.
Konspekt lekcji
Temat: Kszta³towanie umiejêtno¶ci poszukiwania informacji.
Cele lekcji:
1. prezentacja placówki,
2. ukazanie mo¿liwo¶ci, jakimi dysponuje biblioteka pedagogiczna (zbiory, warsztat informacyjny),
3. æwiczenie umiejêtno¶ci pos³ugiwania siê warsztatem pomocniczym biblioteki,
4. umiejêtne korzystanie z wydawnictw informacyjnych i gromadzenie potrzebnych informacji na dany temat.
Po lekcji uczeñ umie:
1. korzystaæ z warsztatu informacyjnego biblioteki (katalogi: alfabetyczny i rzeczowy) przy wyszukiwaniu potrzebnych informacji,
2. wymieniæ ¼ród³a informacji znajduj±ce siê w bibliotece.
Po lekcji uczeñ potrafi:
1. skorzystaæ z ksiêgozbioru podrêcznego czytelni (s³owników, encyklopedii),
2. odnale¼æ w katalogu odpowiedni± pozycjê ksi±¿kow±,
3. wskazaæ ró¿nice miêdzy bibliotek± szkoln± i pedagogiczn±,
4. samodzielnie wyszukaæ informacjê.
Po lekcji uczeñ rozumie:
1. potrzebê doskonalenia umiejêtno¶ci korzystania z ró¿nych ¼róde³ informacji,
2. znaczenie umiejêtno¶ci korzystania z zasobów bibliotecznych.
Metody: pogadanka z elementami wyk³adu, praca z katalogami (alfabetycznym i rzeczowym), æwiczenia praktyczne - praca w grupach.
Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Czas zajêæ: 90 minut.
Miejsce lekcji: czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Starachowicach.
Odpowiedzialni za przebieg lekcji: nauczyciel jêzyka polskiego - mgr Bo¿ena Rakowska i nauczyciel-bibliotekarz - mgr Beata Kusiak.
Przebieg lekcji:
1. powitanie,
2. zaprezentowanie celów i tematu lekcji przez nauczyciela polonistê
(zwrócenie uwagi na realizacjê tematu w ramach edukacji czytelniczej
i medialnej),
3. prezentacja biblioteki przez nauczyciela-bibliotekarza: krótka historia instytucji, omówienie g³ównych zadañ biblioteki (gromadzenie, opracowanie, udostêpnianie).
4. zapoznanie z warsztatem informacyjnym biblioteki,
5. omówienie budowy karty katalogowej,
6. zwrócenie uwagi na uk³ad ksi±¿ek na pó³kach i jego wp³yw na sposób
korzystania z ksiêgozbioru,
7. krótka charakterystyka materia³ów gromadzonych w bibliotece,
8. krótka informacja na temat czasopism dostêpnych w czytelni,
9. losowanie przez uczniów wizytówek z numerami grup (piêæ grup
po piêæ osób),
10. rozdanie przez polonistkê liderom grup kart z poleceniami
przygotowanymi przez nauczycielki:
Grupa I: Z katalogu alfabetycznego wypisz cztery tytu³y ksi±¿ek H. Sienkiewicza wraz z sygnaturami.
Grupa II: Z jakich elementów sk³ada siê karta katalogowa ksi±¿ki (na dowolnym przyk³adzie)?
Grupa III: Wska¿ ró¿nice miêdzy bibliotek± pedagogiczna i szkoln±.
Grupa IV: Czym ró¿ni siê katalog alfabetyczny od rzeczowego?
Grupa V: Z kartoteki zagadnieniowej wypisz kilka tytu³ów artyku³ów z czasopism dotycz±cych dowolnych utworów H. Sienkiewicza.
11. zaprezentowanie przez liderów wyników pracy poszczególnych grup,
12. podsumowanie: zwrócenie przez nauczyciela-polonistê uwagi na to,
jak wa¿ne jest wdra¿anie do samodzielnej pracy, umiejêtno¶æ
korzystania z nowego warsztatu pracy naukowej, jakim jest biblioteka
pedagogiczna,
Ewaluacja:
13. ocena pracy uczniów przez nauczycieli,
14. ocena zajêæ przez uczniów (w skali od 1 do 6),
15. podziêkowanie za uczestnictwo w zajêciach.
Po dwóch jednostkach lekcyjnych uczniowie bêd± rozmawiaæ z nauczycielami na temat nowych do¶wiadczeñ, zadawaæ pytania, zwiedzaæ bibliotekê, aby bli¿ej poznaæ jej ksiêgozbiór).
Dzia³: Edukacja czytelnicza i medialna |