Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Edukacja czytelnicza, informacyjna i medialna w nowym liceum - razem czy osobno?

Podstawa programowa kszta³cenia ogólnego w szko³ach ponadgimnazjalnych, programy, a praktyka - mój g³os w dyskusji.

W roku szkolnym 2002/2003 reforma o¶wiaty dotar³a do liceów. Cykl kszta³cenia zmieni³ siê z czteroletniego na trzyletni. Do liceum po raz pierwszy przysz³a m³odzie¿, która ukoñczy³a gimnazjum i by³a kszta³cona w nowy sposób. Zmieni³y siê te¿ realia otaczaj±cego nas ¶wiata, który sta³ siê "globaln± wiosk±". Powszechny dostêp do Internetu sprawi³, ¿e przep³yw informacji wszelkiego typu jest coraz szybszy. W tej sytuacji zmienia siê te¿ biblioteka szkolna, w której pojawiaj± siê nowe no¶niki informacji takie jak kasety wideo, p³yty CD, encyklopedie multimedialne, strony i serwisy WWW. Biblioteka szkolna przekszta³ca siê teraz w dydaktyczne centrum informacji, zadaniem którego jest przygotowaæ m³odzie¿ do ¿ycia w spo³eczeñstwie informacyjnym i wspieraæ nauczycieli w pracy dydaktycznej.

Przed bibliotek± szkoln± stoj± wiêc nowe zadania i cele. W "Biblioteczce Reformy" nr 25 MEN o bibliotekach (wyd. Warszawa 2000 r.) czytamy:

Zadaniami wszystkich typów bibliotek w ogólnokrajowej sieci bibliotek jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostêpnianie materia³ów bibliotecznych oraz szeroka informacja o gromadzonych zbiorach w³asnych i innych bibliotek. Ka¿dy typ biblioteki charakteryzuj± poza tym odrêbne zadania szczegó³owe.

Biblioteka szkolna wspomaga realizacjê programów nauczania i wychowania, edukacjê kulturaln± i informacyjn± uczniów oraz s³u¿y kszta³ceniu ustawicznemu nauczycieli. Te w³a¶nie zadania wyró¿niaj± j± spo¶ród innych typów bibliotek. Jako nierozerwalna czê¶æ szko³y, realizuje zadania zapisane w podstawie programowej kszta³cenia ogólnego, a zw³aszcza udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejêtno¶ci poszukiwania, porz±dkowania i wykorzystywania informacji z ró¿nych ¼róde³ oraz efektywnego pos³ugiwania siê technologi± informacyjn±, a tak¿e rozwijania sprawno¶ci umys³owych oraz osobistych zainteresowañ.[1]

W dalszej czê¶ci tego dokumentu stwierdza siê, ¿e efektywne funkcjonowanie biblioteki szkolnej uzale¿nione jest od kilku czynników, a mianowicie od lokalu, warsztatu informacyjno-bibliograficznego, wykszta³cenia pracowników, wielko¶ci bud¿etu i innych.

W podstawie programowej edukacja czytelnicza i informacyjna jest oddzielona od edukacji medialnej. W dziedzinie edukacji czytelniczej  i informacyjnej zadaniem kszta³cenia na pi±tym etapie czyli szkó³ ponadgimnazjalnych jest:

  1. Uporz±dkowanie i utrwalenie umiejêtno¶ci nabytych w poprzednich etapach edukacji
  2. Stworzenie warunków do osi±gniêcia dojrza³o¶ci i sprawno¶ci czytelniczej
  3. Przygotowanie do korzystania z zautomatyzowanej biblioteki (mediateki) jako centrum globalnej informacji
  4. U³atwienie i pomoc w wyborze dalszej drogi ¿yciowej[2]

Natomiast zadaniem szko³y jest:

  1. Ukszta³towanie prawid³owego obrazu "kultury mediów" mediów jej oddzia³ywania na ró¿ne obszary ¿ycia spo³ecznego
  2. Doskonalenie samodzielnego projektowania i konstruowania przekazów medialnych
  3. Przygotowanie do wyra¿ania swoich ocen, opinii i recenzji konkretnych komunikatów medialnych[3]

Aby po³±czyæ te dwa modu³y kszta³cenia stworzono ¶cie¿kê "Edukacja czytelnicza i medialna". Jeden z tych modu³ów obejmuje tre¶ci zwi±zane z kszta³ceniem ucznia jako u¿ytkownika informacji i przygotowania go do ustawicznego kszta³cenia siê. Tre¶æ drugiego modu³u stanowi± wprowadzenie do ¶wiadomego i racjonalnego odbioru oraz korzystania z mass mediów nowoczesnej technologii informatycznej.

W prasie fachowej pojawi³o siê obecnie ju¿ kilka programów takich ¶cie¿ek dla szkó³ ponadgimnazjalnych. Przejrza³am niektóre z nich np.: "Program ¶cie¿ki czytelniczo-medialnej dla szkó³ ponadgimnazjalnych" autorstwa pañ Miros³awy Bogacz i Doroty Kaczor zamieszczony w "Bibliotece Szkole" nr 5 z 2002 roku.[4] Jest to bardzo ambitny, atrakcyjny i szeroki program. Jednak mimo swojego wieloletniego do¶wiadczenia oraz wykszta³cenia bibliotekarskiego i polonistycznego nie podjê³abym siê realizacji tego programu. Brak mi wiedzy prasoznawczej, psychologicznej i socjologicznej. W swoim ¶rodowisku szkolnym nie widzê te¿ partnerów, którymi mog³abym realizowaæ ten program. Kto bowiem mia³by realizowaæ takie tematy jak np. :"socjotechniki, reklama a prawo, etos Internetu, modele transmisji - propaganda - polonista, historyk ? Byæ mo¿e w przysz³o¶ci, mo¿e niedalekiej, pojawi± siê specjali¶ci przygotowani do takiego kszta³cenia. Póki co uwa¿am, ¿e powinno siê realizowaæ te zadania, które mo¿na, na które pozwalaj± warunki szko³y. Mizeria w o¶wiacie jest znana i nie wszystkie biblioteki szkolne posiadaj± dostêp do Internetu. W ma³ych o¶rodkach miejskich nie ma te¿ teatru ani studia telewizyjnego.

Dlatego uwa¿am, ze poszczególne szko³y powinny tworzyæ w³asne programy, dostosowane do ich potrzeb i mo¿liwo¶ci. Nie zwalnia to nikogo do "równania w górê" i poszukiwania coraz lepszych rozwi±zañ.

Bardziej realny do zrealizowania ju¿, od zaraz wydaje mi siê program edukacji czytelniczej i medialnej z wydzielonym modu³em biblioteczno - informacyjnym przedstawiony przez pani± Jadwigê Andrzejewsk± w "Bibliotece Szkole" nr 9 z roku 2002[5].W uwagach wstêpnych autorka postuluje, aby lekcje te umieszczone by³y w planie zajêæ z puli godzin do dyspozycji dyrektora szko³y. Celem tego programu jest przygotowanie uczniów do samokszta³cenia i pracy twórczej poprzez umiejêtne wykorzystywanie, analizê, krytyczn± ocenê i wykorzystanie w praktyce ró¿nych informacji. Ten program jest bardziej bibliotekarski i mo¿liwy do zrealizowania nawet w prowincjonalnej, s³abo wyposa¿onej szkole. Obawiam siê tylko, czy bêdzie atrakcyjny dla uczniów.

Przejrza³am te¿ program PARTNER "Edukacja czytelnicza i medialna" Ewy Nowel dla liceum profilowanego.[6] Jest to program zatwierdzony przez Ministra Edukacji Narodowej (nr zatwierdzenia: DKW-4015-35/ 01). Uwa¿am, ¿e jest to bardzo warto¶ciowy program, ale jak stwierdza ju¿ we wstêpie autorka, sukces jego bêdzie mo¿liwy przy zachowaniu korelacji miêdzyprzedmiotowej prze³o¿onej na wspólny wysi³ek kilku nauczycieli.

Popularyzowanie wiedzy o mediach jest dzi¶ zadaniem dla wszystkich nauczycieli i dlatego te zagadnienia powinny siê znale¼æ w planach dydaktycznych jêzyka polskiego, historii, wiedzy o spo³eczeñstwie oraz przedsiêbiorczo¶ci. Realizacja tego programu bêdzie wymaga³a zmiany postawy i aktywno¶ci od ucznia i nauczyciela. Rozmowa o mediach z uczniami bêdzie pewnie trudna, poniewa¿ czêsto dotknie akceptowanych nie¶wiadomie warto¶ci. Program Ewy Nowel zawiera modu³y do realizacji wraz z opisem umiejêtno¶ci ucznia, tabelaryczny zapis programu oraz niektóre scenariusze lekcji. Program ten okre¶la te¿ warunki niezbêdne do realizacji, postulowane osi±gniêcia uczniów i ewaluacjê. Uwa¿am, ¿e warto skorzystaæ z tej propozycji programowej i je¿eli nie w ca³o¶ci, to chocia¿ w czê¶ci j± zastosowaæ (np. przy tworzeniu w³asnych programów ).

Ciekawa jestem, jak pañstwo realizujecie tê ¶cie¿kê w praktyce i czym siê kierujecie przy wyborze programu?

Opracowa³a: Urszula Czerniak


[1] Biblioteczka Reformy nr 25 MEN o bibliotekach, Warszawa 2000 r, s.10
Powrót
[2] Edukacja czytelnicza i informacyjna http://www.men.wav.pl
Powrót
[3] Edukacja medialna http://www.men.wav.pl
Powrót
[4] Bogacz m., Kaczor D.: Program ¶cie¿ki czytelniczo-medialnej  dla szkó³ ponadgimnazjalnych,, Biblioteka w Szkole 5/2002
Powrót
[5] Andrzejewska J: Program edukacji czytelniczej i medialnej - modu³ biblioteczno- informacyjny, realizowany na zajêciach grupowych w szko³ach ponadgimnazjalnych,, Biblioteka w Szkole 9/2002 s.1-5
Powrót
[6] Nowel E.: Program PARTNER. Liceum profilowane. Edukacja czytelnicza i medialna. Kielce 2002
Powrót

Dzia³: Edukacja czytelnicza i medialna