Czytaj książki codziennie - koniecznie!
Propozycja lekcji bibliotecznej dla klas IV-VI

Cele lekcji:

- poznanie nowości bibliotecznych,
- rozbudzanie zamiłowania do czytania książek,
- kształtowanie nawyku korzystania z biblioteki szkolnej.

Środki dydaktyczne: nowości książkowe, logo akcji "Cała Polska czyta dzieciom", diagramy krzyżówki; do scenki - pudło kartonowe (atrapa telewizora), gazeta.

Tok lekcji

Wprowadzenie

1. Przygotowana wcześniej przez wybranych uczniów inscenizacja znanej z telewizji reklamy promującej akcję "Cała Polska czyta dzieciom" ("Tato, a ty umiesz czytać?").
2. Prezentacja logo akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
3. Dyskusja o celach i metodach realizacji akcji oraz własnych doświadczeniach uczniów.

II
Rozwiązywanie w grupach krzyżówki związanej z popularnymi obecnie książkami dla młodzieży. Wyjaśnienie znaczenia hasła krzyżówki.

1. Powieść Tolkiena.
2. Brat Mateuszka Okularnika.
3. Autorka powieści Język Trolli.
4. Szkoła Harry`ego Pottera.
5. Prymus z klasy Mikołajka.
6. Seria Monstrrrualna ..
7. Komiksowy kot.
8. Upiorny hrabia z Serii niefortunnych zdarzeń.
9. Tytułowy Koszmarny bohater.
10. Magiczna kraina C.S. Lewisa.

Ł

Y

A

Odpowiedzi: 1. Hobbit, 2. Głupek, 3. Musierowicz, 4. Hogwart, 5. Ananiasz, 6. erudycja, 7. Garfield, 8. Olaf, 9. Karolek, 10. Narnia. Hasło: Bestseller.

III
Zaprezentowanie przez nauczyciela umieszczonych na specjalnie przygotowanej wystawce nowości bibliotecznych. Krótkie omówienie problematyki, pokazanie ilustracji, odczytanie wybranych krótkich fragmentów. Aby zachęcić uczniów do sięgnięcia po nowości, warto również posłużyć się metodą "book-talking" (przykłady jej wykorzystania znaleźć można w "Bibliotece w Szkole" nr 5/2002 i nr 10/2004).
Zapisanie w zeszytach autorów i tytułów przedstawianych książek.

IV
Praca w grupach - przygotowanie adresowanych do młodzieży reklam telewizyjnych propagujących akcję "Czytaj książki codziennie - koniecznie!".

Inscenizacja i omówienie reklam przygotowanych przez poszczególne grupy.

Zadanie domowe:
Napisz opowiadanie (na dowolny temat), w którym umieścisz jak najwięcej tytułów książek prezentowanych podczas lekcji.

Dorota BIELAWSKA
Strzegom,