bws@sukurs.edu.pl
Kilka słów w sprawie regulaminu biblioteki

Beata Koprowska, Dominika Kisielewicz

Każda biblioteka pracuje według określonych zasad zwanych regulaminem. Niestety już samo słowo REGULAMIN brzmi dla uczniów jak odstraszacz. Co roku byłyśmy świadkami znudzonych min pierwszoklasistów wysłuchujących regulaminu biblioteki. Z każdym czytanym punktem malała jego atrakcyjność, a co za tym idzie - przyswajalność. A przecież nie o to chodziło! Dlatego postanowiłyśmy porzucić długą i nudną tradycyjną formę na rzecz odrobiny humoru. Wcielając się w rolę mądrych i wesołych książek opracowałyśmy ich pragnienia w postaci poniższego dekalogu:

NASZ BIBLIOTECZNY DEKALOG

Dla każdego coś miłego, wedle woli, gustu jego

1. My, książki, chętnie gościmy w progach naszej biblioteki w godzinach 8.00-15.00 (pon.-czw) i 8.00-13.00 (piątek) uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, absolwentów.
  2. Drogi Czytelniku! W trosce o swoje dobre imię i nasze bezpieczeństwo wypożyczaj nas wyłącznie na swoje nazwisko. Nie przekazuj nikomu innemu! Możesz ściągnąć na siebie kłopoty!
  3. Jesteśmy bardzo towarzyskie. Nie przetrzymuj nas długo. Chcemy odwiedzić również innych.
  4. Chcemy być eleganckie i zadbane dla Ciebie Czytelniku! Uszanuj naszą urodę, ciesz się nią,. Zauważone zniszczenia zgłoś bibliotekarzowi niczym kosmetyczce1
  5. Żyjemy w świecie cywilizowanym. Minęły czasy Świętej Inkwizycji. Nie bój się zgłosić naszego zagubienia lub zniszczenia. Chcemy się odnaleźć! Bibliotekarz też człowiek. Wspólnie ustalicie, jak zrekompensować ewentualną szkodę.
  6. Pewna grupa naszych koleżanek utworzyła przymierze zwane Księgozbiorem Podręcznym. One nie pozwolą zabrać się do domu. W trosce o każdego czytelnika są  zawsze na posterunku w czytelni, gotowe służyć każdemu. Uszanuj to!
  7. W letnie wakacje wszystkie wypoczywamy na półkach w naszej bibliotece. Nie męcz nas dłużej! Zwróć na początku czerwca.
  8. My książki jesteśmy bardzo wrażliwe na hałas! Podelektuj się ciszą  i spokojem, jaki oferujemy, a odkryjesz smak relaksu.
  9. Progi naszej biblioteki są magiczne. Gdy je przekroczysz, przekonasz się, jak wiele masz ukrytych talentów. Może nie wiesz,  że jesteś dobrym aktorem. Zaczarujemy Cię inscenizacjami, oczarujemy wystawami z naszym udziałem.
  10. Samotności nie znosimy,
    Przyjaźń w życie Twe wnosimy.
    Nas ze sobą weźmiesz wszędzie
    I samotny już nie będziesz.

Nasza mądrość i uroda
    Twemu życiu piękna doda
    My nie wiemy co to nuda
    Z nami relaks Ci się uda.

Czas jak rzeka wartko płynie
    Każda moda kiedyś minie.
    Lecz jest jedna co zostanie
    Jaka? Moda na czytanie!

Twój świat mody kreujemy
    Modelkami w nim będziemy
    Bądźcie modni i czytajcie!
    Modzie minąć tej nie dajcie!

Księgozbiór Biblioteki gimnazjum nr 1 im. Św. Wojciecha.

I poskutkowało! Nauka na wesoło pokonała tradycyjne moralizatorstwo.

W ciągu roku łatwiej było odwołać się do naszego regulaminu egzekwując terminowość zwrotów. Uczniowie częściej przyznawali się do zniszczeń lub zagubień. Zdarzyło się nawet, że sami owijali i naprawiali książki. Na końcu roku szkolnego znacznie zmniejszyła się ilość interwencji z powodu nie oddanych woluminów.

Dlatego warto spróbować! Uśmiech i życzliwość są często lepszym sojusznikiem niż sztywny kanon reguł i zasad!!

Beata Koprowska, Dominika Kisielewicz
Inowrocłąw, Gimnazjum nr 1