Kontrola bibliotek - szkoły bez bibliotek mają wreszcie problem?

29.12.2016

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało arkusz kontroli "w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej".

Kontrole będą przeprowadzane do końca kwietnia 2017 r., dotyczą roku szkolnego 2016/17 i obejmą 25% publicznych szkół, z pominięciem szkół policealnych.

Pytania są dość schematyczne, oparte głównie o statut szkoły i nie oddadzą faktycznego stanu bibliotek, teoretycznie nie wymagają nawet wizyty w bibliotece. Szkoda, że zabrakło pytań, które pokazałyby m.in. warunki lokalowe, stan sprzętu komputerowego, godziny otwarcia, wydatki na zbiory, liczbę nowości czy liczbę godzin etatu bibliotekarza w przeliczeniu na ucznia.

Pozytywnie należy jednak ocenić sam fakt przeprowadzenia badania i skupienia się na bibliotekach. Arkusz da m.in. odpowiedź na to, czy w szkole w ogóle funkcjonuje biblioteka, czy bibliotekarz jest wykwalifikowany oraz czy pracuje w pełnym wymiarze czasu.

W przypadku niespełniania wymogów ustawowych (np. braku biblioteki w szkole), arkusz zaleca wydanie zalecenia dyrektorowi o dostosowanie szkoły do wymogów.

Kontrola dotyczy więc głównie szkoły, dokumentów i stworzenia bibliotekarzom warunków do pracy.

Polecamy zapoznanie się z arkuszem, by kontroler nikogo nie zaskoczył.