Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Sprawozdanie ze "szkolenia"

Otrzyma³am bardzo interesuj±c± propozycjê szkolenia skierowan± do nauczycieli bibliotekarzy szkó³ ponadgimnazjalnych na temat: "Stymulowanie i wspieranie procesu uczenia siê uczniów w bibliotece szkolnej".

Szkolenie zosta³o zorganizowane przez Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Program szkolenia zamieszczony w zaproszeniu obejmowa³ nastêpuj±ce referaty:

  1. Edukacja informacyjna w szkole - dr El¿bieta Perzycka (CDiDN).
  2. Kreowanie aktywno¶ci twórczej ucznia przy wykorzystaniu multimediów - dr Monika Tomaszewska (Uniwersytet Szczeciñski).
  3. Prezentacja specjalnej oferty publikacji oraz czasopism WSiP - Ewa Perzyñska (kierownik Regionu Zachodniopomorskiego WSiP).

Poniewa¿ szkolenie nie by³o odp³atne dyrektor szko³y chêtnie wyrazi³ zgodê na mój udzia³ i nawet otrzyma³am delegacjê na dojazd (75 km). Pojecha³am z nadziej±, ¿e poszerzê swoj± wiedzê na wspomniane tematy, przy okazji poznam nowo¶ci literatury pedagogicznej wydawanej przez WSiP, a mo¿e te¿ kupiê co¶ do biblioteki po promocyjnych cenach. Spotkanie odbywa³o siê w budynku CDiDN przy ul. Jagielloñskiej w Szczecinie o godzinie 1400. Jak siê dowiedzia³am wcze¶niej takie samo szkolenie odby³o siê dla bibliotekarzy szkó³ podstawowych o godzinie 1000 i gimnazjalnych o 1200. W mojej grupie znajdowa³o siê 15 uczestników. Jakie¿ by³o moje zdumienie, gdy zamiast wspomnianych dwóch referatów us³ysza³am jeden na temat "Psychopedagogiczne aspekty uczenia siê", wyg³oszony przez zapowiadan± dr Monikê Tomaszewsk±, która omówi³a nastêpuj±ce zagadnienia:

  • Definicja procesu uczenia siê.
  • Diagnostyka typów intelektu.
  • Teoria wielu inteligencji.
  • Specjalizacja pó³kul mózgowych.
  • Bariery przyswajania wiedzy.
  • Prezentacja ksi±¿ek omawiaj±cych poruszane tematy.

Nastêpnie pani Ewa Perzyñska, zaczê³a namawiaæ obecnych (oczywi¶cie przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej) na prenumeratê czasopisma "¦wiat Nauki", które moja biblioteka prenumeruje od kilku lat. Na szczê¶cie przed rozpoczêciem spotkania podpisano nasze delegacje, a tak¿e rozdano wype³nione in blanco za¶wiadczenia o uczestnictwie podpisane przez WSiP, a nie przez rzekomego organizatora, czyli CDiDN w Szczecinie. Dziêki temu mog³am bez szkody formalnej opu¶ciæ "szkolenie" i nie marnowaæ wiêcej czasu.

Wszystko jest zatem w porz±dku, papier mogê w³o¿yæ do teczki, tylko co tak naprawdê powinnam zamie¶ciæ w sprawozdaniu ze swojego rozwoju zawodowego? Chyba tylko sprawozdanie z udzia³u w promocji wydawnictwa, którego tak naprawdê w ¿adnej szkolnej bibliotece nie trzeba przedstawiaæ, gdy¿ ma ono swoj± uznan± od lat warto¶æ i tylko brak funduszy nie pozwala na zakup oferowanych publikacji. Szanowne Wydawnictwo czy warto stosowaæ tak podstêpne metody ¶ci±gania publiczno¶ci na promocje?

Bo¿ena Wid³a
nauczyciel bibliotekarz

Powrót