Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Ca³a Polska czyta dzieciom

Ca³a Polska czyta dzieciom

Szanowni Pañstwo,

Fundacja  ABCXXI - inicjator kampanii spo³ecznej "Ca³a Polska czyta dzieciom" - serdecznie zaprasza Pañstwa do wspó³pracy przy kolejnych akcjach i programach.

Zwracamy siê z pro¶b± do wszystkich osób ju¿ uczestnicz±cych lub zainteresowanych przyst±pieniem do kampanii o wype³nienie i odes³anie zwyk³± poczt± na adres Fundacji za³±czonej ankiety Koordynatora lub Lidera. Przy kopiowaniu ankiet dla innych zainteresowanych, prosimy o pozostawienie na górze marginesu umo¿liwiaj±cego nam wpisanie miejscowo¶ci. Bêdziemy wdziêczni za zaznaczenie w nag³ówku ankiety wybranej przez Pañstwa opcji (Lider czy Koordynator) oraz o podpisywanie za³±czonych zdjêæ.

Kontakty do Koordynatorów i Liderów - imiê i nazwisko, placówka, telefon, e-mail - chcieliby¶my umie¶ciæ na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl. Je¶li kto¶ z Pañstwa nie ¿yczy sobie upubliczniania tych danych - prosimy o wyra¼n± informacjê na odwrocie ankiety. Brak takiego zastrze¿enia bêdziemy traktowaæ jako zgodê na podanie kontaktu do Lidera lub Koordynatora na stronie www.

Za³±czaj±c zasady wspó³pracy (Regulamin pracy  Koordynatora lub Lidera) podkre¶lamy, ¿e pe³ny zakres proponowanych dzia³añ nie jest obligatoryjny, jest to raczej sugestia oparta na dotychczasowym do¶wiadczeniu, czym mo¿e zajmowaæ siê reprezentuj±cy Fundacjê Lider lub Koordynator.

Zak³adamy, ¿e dzia³alno¶æ Koordynatora w danym regionie bêdzie wspomagana przez Liderów z poszczególnych placówek o¶wiatowo-wychowawczych. Proponujemy, aby w placówce dzia³a³ jeden Lider, co u³atwi Fundacji kontakty z dan± placówk±. Lider mo¿e mieæ oczywi¶cie wielu wspó³pracowników.

Przesy³amy  Pañstwu materia³y dotycz±ce nowego programu: "CZYTAJ¡CE SZKO£Y":

Przyst±pienie do programu wymaga odrêbnego zg³oszenia na za³±czonym formularzu i odes³ania go poczt± do Fundacji.

Ponadto informujemy, ¿e zainicjowali¶my te¿ program "KLUB CZYTAJ¡CYCH PRZEDSZKOLI.

Prosimy o upowszechnienie tych programów.

W za³±czonym do niniejszego listu pakiecie znajduj± siê tak¿e materia³y:

BARDZO WIELKA PRO¦BA:  Zwa¿ywszy na potrzebê szybkiej komunikacji prosimy wszystkie osoby, które nie posiadaj± adresu e-mailowego o znalezienie mo¿liwo¶ci kontaktu z nami drog± internetow±. Przesy³ki zwyk³± poczt± do ponad 100 osób zabieraj± kilka dni wytê¿onej pracy i s± kosztowne. Wysy³ka e-mailowa do ponad 200 liderów i koordynatorów trwa kilka minut!!! Prosimy o znalezienie - nawet go¶cinnie - komputera, na który od czasu do czasu mogliby¶my przesy³aæ Pañstwu korespondencjê.

DRUGA WIELKA PRO¦BA - w korespondencji do nas prosimy, by za ka¿dym razem podawali Pañstwo nazwisko i miejscowo¶æ, a w wiadomo¶ciach na sekretarce telefonicznej - nazwisko, miejscowo¶æ i numer telefonu. Bardzo u³atwi nam to pracê.

W zwi±zku z licznymi pro¶bami o materia³y i gad¿ety promuj±ce kampaniê czytania, uprzejmie informujemy, ¿e Fundacja, mimo najlepszych chêci, nie jest w stanie zapewniæ ich na ka¿d± akcjê czy imprezê. Jeste¶my ¶wiadomi, ¿e im wiêkszy sukces i zasiêg kampanii, tym wiêksze zapotrzebowanie na materia³y promocyjne. Sponsorów jednak nie przybywa nam proporcjonalnie do potrzeb.  Raz do roku, w zwi±zku z "Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom" podejmujemy ogromny wysi³ek finansowy i organizacyjny, by zaopatrzyæ wszystkie wspó³pracuj±ce z nami placówki w broszury, plakaty, zak³adki itp. W zwi±zku z nowymi programami panujemy w najbli¿szym czasie dodruk broszury, jej tre¶æ bêdzie te¿ dostêpna na naszej stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl - w wersji tekstowej i graficznej.

Jeste¶my jednak przekonani, ¿e czytanie dzieciom tak naprawdê nie wymaga gad¿etów, lecz chêci i codziennej, organicznej pracy. Nawet bez znaczków czy zak³adek dzieci doceni± fakt, ¿e rodzice, nauczyciele i wychowawcy po¶wiêcaj± im czas czytaj±c ciekawe ksi±¿ki. Namawiamy, ¿eby dzieci same tworzy³y - w ramach zajêæ plastycznych i innych - zak³adki, ex librisy, plakaty, znaczki, ilustracje do ksi±¿ek i w³asne ksi±¿eczki. Rozwinie to ich umiejêtno¶ci i wyobra¼niê. Mamy nadziejê, ¿e zrozumiej± Pañstwo nasze ograniczenia i w³asn± inwencj± nadrobi± to, czemu my nie jeste¶my w stanie podo³aæ.

Pojawia siê coraz wiêcej pró¶b o ksi±¿ki. Nie jeste¶my w stanie przesy³aæ Pañstwu ksi±¿ek, zrobimy wszystko, aby w nieodleg³ej przysz³o¶ci biblioteki otrzyma³y mocne wsparcie.

Najbli¿sze plany w ramach kampanii "Ca³a Polska czyta dzieciom"  wygl±daj± nastêpuj±co:

  • W listopadzie:
    • Og³oszenie wyników konkursu na Najlepiej Przeprowadzony "II Ogólnopolski Tydzieñ Czytania Dzieciom" oraz na hymn kampanii;
      (zbiórka ksi±¿ek oraz pieniêdzy na ksi±¿ki dla wiejskich bibliotek i szkó³ zosta³a przesuniêta na przysz³y rok)
    • Otwarcie - po przebudowie - strony internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl (przepraszamy za opó¼nienie)
  • W grudniu:
    • "Miko³ajki z Miko³ajkiem" oraz promocja hase³:
      • "Bajki na Miko³ajki" (has³o zg³oszone przez p. El¿bietê ‘Switê z Przemy¶la)
      • "Ksi±¿ka pod ka¿d± choink±".
    • Og³aszamy konkurs na najlepsze has³o promuj±ce dawanie dzieciom ksi±¿ek w prezencie;
    • "ZIMA Z KSI¡¯K¡" trzymiesiêczny cykl (od grudnia do lutego) weekendowych spotkañ czytelniczych - w bibliotekach, ksiêgarniach, teatrach, ¶wietlicach, szpitalach, domach dziecka - wszêdzie tam, gdzie uda siê znale¼æ przyjaznych gospodarzy i organizatorów oraz chêtnych do czytania i s³uchania
    • 11 grudnia - Fina³ Kampanii 2003 dla wyró¿nionych i nagrodzonych w Konkursie OTCD
    • Kontynuacja akcji "Czytanie zbli¿a": imprezy czytelnicze z udzia³em dzieci niepe³nosprawnych i zdrowych (informacja na stronie www.)

Kampania "Ca³a Polska czyta dzieciom" trwa i dziêki Pañstwu ma coraz wiêkszy zasiêg. 

Bardzo za to dziêkujemy! £±cz±c wyrazy szacunku ¿yczymy Pañstwu wielu rado¶ci i satysfakcji z dzia³añ na rzecz kszta³towania m³odego pokolenia ¶wiat³ych, kulturalnych i wra¿liwych Polaków.

Irena Ko¼miñska
Prezes Fundacji ABCXXI

Wywiady Ireny Ko¼miñskiej


Powrót