Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka

Hej¿e ha! Niech ¿yje Mi¶!

(Kto? Kto taki? Co za mi¶?)

Mi¶ Puchatek, chyba wiecie.

Kubu¶ znany w ca³ym ¶wiecie...

A wiêc, panie i panowie,

Pijmy teraz jego zdrowie!

Twórc± Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisa³ on ksi±¿kê dla swojego synka Krzysia, który urodzi³ siê w 1920 r.

W sierpniu 1921 r. pani Daphne Milne, mama Krzysia,  podarowa³a swemu synowi na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Od tego w³a¶nie momentu swój pocz±tek bierze historia Kubusia Puchatka. Pan Milne nie od razu dostrzeg³ potencja³ literacki, tkwi±cy w pluszowej zabawce, ale Krzy¶ natychmiast pokocha³ Misia.


Krzy¶ z Kubusiem w 1928 r.

Przypatruj±c siê zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpad³ na pomys³ napisania ksi±¿ki dla Krzysia - ksi±¿ki, która sta³a siê szybko nie¶miertelnym klasykiem literatury dzieciêcej.

14 pa¼dziernika 1926 r. wydany zosta³ w Londynie "Kubu¶ Puchatek'' ("Winnie the Pooh"), a w roku 1928 "Chatka Puchatka''.  Wiêkszo¶æ postaci wystêpuj±cych w "Kubusiu Puchatku'' mia³o swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. K³apouchy by³ prezentem gwiazdkowym z 1921 r., Prosiaczek - podarunkiem od s±siadki, Kangurzyca i Maleñstwo pojawi³y siê w 1925 r., Tygrys jeszcze pó¼niej. Krzy¶ nigdy nie mia³ Królika ani Sowy, ich postacie pochodz± od zwierz±t zamieszkuj±cych okolice farmy Cotchford, która nale¿a³a do pañstwa Milne.

Ale w³a¶ciwie wszystko zaczê³o siê zupe³nie inaczej...

Historia Misia o Ma³ym Rozumku zaczyna siê wcale nie w Londynie, jak mo¿na by s±dziæ po narodowo¶ci autora nie¶miertelnych ksi±¿ek, lecz w maleñkiej osadzie prowincji Ontario o nazwie White River. W 1914 roku, gdy Kanadyjczycy odpowiedzieli na apel brytyjskiej Macierzy i zaci±gali siê do wojska, by na bitewnych polach Europy uczestniczyæ w I wojnie ¶wiatowej, szlakiem kolei Canadian Pacific ruszy³y poci±gi z rekrutami. A ¿e podro¿ kolej± przez Kanadê jest przedsiêwziêciem d³ugotrwa³ym, poci±gi przystawa³y, daj±c pasa¿erom chwile na rozprostowanie ko¶ci. Jeden z nich przystan±³ w³a¶nie w WhiteRiver. W¶ród ¿o³nierzy, którzy wyszli na peron, by³ porucznik Harry Colebourn, weterynarz brytyjskiego pochodzenia, mieszkaj±cy w Winnipeg. Na peronie porucznik Colebourn zobaczy³ odpoczywaj±cego trapera, u którego stóp bawi³ siê ma³y nied¼wiadek - baribal, osierocony w³a¶nie przez matkê. Porucznik kupi³ misia za 20 dolarów, da³ mu imiê swego rodzinnego miasta "Winnipeg" i zabra³ z wojskiem jako maskotkê jednostki.


Winnie z Harrym Colebournem
W pa¼dzierniku 1914 r. nied¼wiadek pop³yn±³ do Anglii z Drug± Kanadyjsk± Brygad± Piechoty. Gdy brygada musia³a opu¶ciæ Angliê, udaj±c siê do Francji, mi¶ maskotka, nazywany ju¿ zdrobniale "Winnie", zosta³ w londyñskim zoo i sta³ siê wkrótce ulubieñcem dzieci, a w¶ród nich ma³ego Krzysia Milne. Wiêc w³a¶ciwie rodowód Kubusia - zw³aszcza jego imienia - wywodzi siê z Kanady!

A dlaczego misia znamy pod imieniem Kubusia Puchatka?

Imiê misia, Winnie the Pooh, nie poddaje siê t³umaczeniu i po polsku ksi±¿kowy ulubieniec dzieci nosi skrywaj±ce jego kanadyjski rodowód imiê Kubusia.

Doros³y ju¿ Krzy¶ napisa³ ksi±¿kê o sobie. Opowiada w niej miêdzy innymi, jak w czasie wojny walczy³ na froncie. W tej wojnie, po tej samej stronie, co Anglicy, walczyli ¿o³nierze z innych krajów, tak¿e z Polski. Musieli siê uczyæ jêzyka angielskiego, by móc siê wzajemnie porozumiewaæ. I wiecie, czym pos³ugiwano siê podczas tej nauki? Tekstami z ksi±¿eczek o Kubusiu Puchatku. ¯artowano pó¼niej, ¿e w ten sposób Puchatek przyczyni³ siê do zwyciêstwa Anglii i sprzymierzonych z ni± pañstw w II wojnie ¶wiatowej.

Poznajcie mieszkañców Stumilowego Lasu:

Kubu¶ Puchatek to Mi¶ o Bardzo Ma³ym Rozumku. Jest bardzo ³akomy, stale ma chêæ na ma³e Conieco, lubi leniuchowaæ. Potrafi cieszyæ siê wszystkim i jest wszystkim ¿yczliwy. Je¿eli nawet nie potrafi pomóc, jest dumny z tego, ¿e siê stara³. Stale przekrêca wyrazy i wy¶piewuje swoje mruczanki.

Puchatek nie ma wiele Rozumu, ale nigdy mu siê nic z³ego nie przytrafia. Robi rozmaite g³upstwa i zawsze wychodzi mu to na dobre.

Najbli¿szy przyjaciel Puchatka to Prosiaczek. Jest malutki, niezaradny i stale dr¿±cy ze strachu. Swoim wspania³ym charakterem przewa¿a skromny wzrost. Kubu¶ lubi odwiedzaæ Prosiaczka, a Prosiaczek Kubusia. Czasem obaj wpadn± na ten sam pomys³ i wówczas... Kubu¶ zdziwi³ siê, ¿e drzwi Prosiaczkowego mieszkania s± otwarte. Im bardziej zagl±da³ do ¶rodka, tym bardziej Prosiaczka tam nie by³o.
Królik to pewny siebie organizator, pracowity i wiecznie zabiegany. Trochê lekcewa¿y swoich krewnych i znajomych. To w³a¶nie on zawsze organizuje ró¿ne projekty. Królik jest czasem wybuchowy, szczególnie kiedy "wbryknie" na niego Tygrys, ale pomimo tego jest lubiany przez wszystkich mieszkañców Lasu.
Tygrys jest znany ze swej brykaj±cej natury, wiecznie skory do zabawy. Jego ulubionym zwrotem jest "co tygrysy lubi± najbardziej". Tygrys szczególnie upodoba³ sobie "wbrykiwanie" na przyjació³. Ten zwyczaj czêsto przysparza mu k³opotów z Królikiem. Lubi siê przechwalaæ, ¿e jest jedyny i niepowtarzalny.
W Stumilowym Lesie mieszka te¿ wiecznie niezadowolony K³apouchy. O ¿adnym dniu nie mówi, ¿e jest dobry, wyolbrzymia swoje niepowodzenia. Mimo tego lubi± go wszyscy za jego marzycielsk± naturê. Pomagaj± K³apouchemu znajdowaæ ogon, który stale gdzie¶ gubi.
Najm³odszy mieszkaniec Stumilowego Lasu, ¿yje razem z nosz±c± go w torbie nadopiekuñcz± mam± Kangurzyc±. Tak, jak jego dobry przyjaciel Tygrys, Maleñstwo ma ogromne sk³onno¶ci do "brykania" oraz absolutnie uwielbia swego pr±¿kowanego kompana. Nie pragnie niczego innego, jak tylko zaimponowaæ Tygrysowi i robiæ to, co Tygrys robi najlepiej.
Pan Sowa nale¿y do starszyzny Stumilowego Lasu. Jest czêsto wzywany przez Puchatka lub innych na pomoc, aby rozwi±zaæ problem albo wyja¶niæ jakie¶ sprawy. S³owa m±dro¶ci Sowy s± czasem niew³a¶ciwe, trudno siê w nich po³apaæ, ale jego przyjaciele zdaj± siê tego nie dostrzegaæ. Uwielbia opowiadaæ historyjki ze swojego ¿ycia. Lubi rozmy¶laæ.

Puchatkowy sposób na ¿ycie sprowadza siê do prostego odkrycia: ¯ycie jest radosne, wiêc ka¿dy pretekst jest dobry, ¿eby tê rado¶æ wyraziæ. ¯yczliwo¶æ, dobroæ, wyrozumia³o¶æ wobec wad i s³abo¶ci, gotowo¶æ niesienia pomocy czyni ¿ycie szczê¶liwym - to wspania³e cechy, wiêc bierzmy przyk³ad z tej wielkiej ksiêgi przyjació³, jak± jest ksi±¿ka "Kubu¶ Puchatek" i "Chatka Puchatka".

Co siê sta³o z prawdziwymi zabawkami Krzysia?

W dziale ksi±¿ek dla dzieci w nowojorskiej bibliotece publicznej, stoj± na pó³kach zniszczone zabawki Krzysia, te same, które by³y natchnieniem i wzorem ilustratora ksi±¿ki, Ernesta Sheparda.

W 1997 roku mianowano Kubusia Ambasadorem Przyja¼ni przy ONZ.

Warszawa potraktowa³a bohatera ksi±¿ki w sposób szczególny, nazywaj±c jego imieniem jedn± z ulic w centrum miasta. P³askorze¼ba przedstawiaj±ca s³awnego misia, prowadz±cego za r±czkê Prosiaczka, zdobi jeden z domów przy tej ulicy.

Nie ¿egnamy siê z Kubusiem Puchatkiem, bo przecie¿ "Las zawsze bêdzie sta³ na miejscu i ka¿dy, kto lubi puchate misie, mo¿e do niego trafiæ". I wszyscy chêtnie bêdziemy wracaæ do Stumilowego Lasu, w którym wszystko mo¿e siê zdarzyæ.

Z my¶li Kubusia Puchatka

"Bywa, ¿e kiedy staniesz na dolnej porêczy mostka i wychylisz siê, by popatrzeæ na wolno p³yn±c± w dole rzekê, nagle zrozumiesz wszystko."

Mini - konkurs "puchatkowy"

W imionach mieszkañców Stumilowego Lasu zosta³y pomieszane litery. Spróbuj odgadn±æ imiona postaci z ksi±¿ki - dla u³atwienia zamieszczone s± wskazówki:

  1. SWOA - Mieszka³a kiedy¶ we wspania³ej rezydencji pod Kasztanami.
  2. TUHEPKAC - Przebra³ siê kiedy¶ za chmurkê.
  3. LÓRKKI - Ma wielu krewnych i znajomych.
  4. £UCPKAHOY - Mieszka w Ponurym Zak±tku.
  5. ZIRSPOCAEK - My¶la³, ¿e w Strasznie G³êbokim Dole jest S³oñ.
  6. GZYKAURNAC -  Nosi swoje dziecko w kieszeni
  7. RSTYGY - Gdy kiedy¶ zakaszla³, K³apouchy wpad³ do rzeki.
  8. ZK¦YR - Jest o rok starszy od Kubusia Puchatka.

Bibliografia:

  • Krajewska W. Mi¶ zwany Puchatkiem. P³omyczek 1998 nr 7/8 s.14
  • "Ma³y poradnik Kubusia Puchatka". Dom Wydawniczy Rebis, Poznañ 1999
  • Milne A.A. - "Puchatkowe li¶ciki ze Stumilowego Lasu". Dom Wydawniczy Rebis, Poznañ 1999
  • Sibley B. - "Hej¿e ha! Niech ¿yje Mi¶!" Prószyñski i S-ka, Warszawa 2002
  • Zió³kowska - Sobecka M. Wielka ksiêga przyjació³ - "Kubu¶ Puchatek" A.A. Milne’a w lekturze klasy II. ¯ycie Szko³y 1996 nr 1 s.26-32

Wykorzysta³am równie¿ fragmenty tekstów i rysunki zamieszczone na stronach:


wersja spakowana w formacie Microsoft Word (1994 KB)

dzia³: Krótkie gazetki na d³ugie przerwy