Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Wszystko (prawie) o andrzejkach

Ka¿da panna wzrok wytê¿a, by odnale¼æ swego mê¿a.


Na ¶w. Andrzeja dziewczynom z wró¿by nadzieja.


Noc Andrzeja ¶wiêtego przyniesie nam narzeczonego.


Czary mary, wosku lanie,
co ma staæ siê, niech siê stanie!


Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.


Dzi¶ cieñ wosku ci uka¿e, co ci ¿ycie niesie w darze.

Ile¿ da³aby¶, ¿eby dowiedzieæ siê, który ch³opak jest tobie przeznaczony... Jak¿e dobrze by³oby poznaæ, która z tych bliskich dziewcz±t stanie siê dla ciebie najbli¿sza...

¦wiêty Andrzej od andrzejek

Jest kilku ¶wiêtych Andrzejów: ¶w. Andrzej Bobola, ¶w. Andrzej mêczennik wietnamski... Ale ¶w. Andrzej Aposto³ jest najbardziej znany.

W³a¶nie w wigiliê imienin Andrzeja wró¿ymy sobie przysz³o¶æ.

¦w. Andrzej od andrzejek pochodzi³ z Betsaidy w Galilei, by³ rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela, potem poszed³ za Chrystusem. Przyprowadzi³ te¿ do Niego swojego brata Szymona Piotra. Przedstawia³ Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznaæ. Zgin±³ ukrzy¿owany w Achai [na krzy¿u ustawionym pochy³o w kszta³cie litery X - zwanym krzy¿em ¶wiêtego Andrzeja]. Wcze¶niej zd±¿y³ za³o¿yæ w Bizancjum ko¶ció³. Podobno by³ obie¿y¶wiatem - nauczaj±c, podró¿owa³ po wielu krajach.


Andrzejki
zawdziêczamy Grekom.
Wró¿by ¶w. Andrzeja powsta³y w ¶rodowisku greckim, gdzie dostrze¿ono etymologiczne podobieñstwo nazwy aner, andrós - m±¿, mê¿czyzna i Andreas - Andrzej. ¦w. Andrzej móg³ byæ wiêc rozdawc± mê¿ów... Bo andrzejki to ¶wiêto panieñskie i czysto matrymonialne. Kawalerowie imiê przysz³ej ¿ony powinni poznawaæ wcze¶niej - 24 listopada w wigiliê ¶wiêtej Katarzyny.

"Dzi¶ ci wró¿y Katarzyna, jaka czeka ciê dziewczyna."

Jaki jeste¶ Andrzeju?

Ch³op mocny na ciele i umy¶le. Sw± inteligencjê i zdobyt± wiedzê wykorzystuje w praktyce; uczy siê nie¼le ( je¶li chce, bo jest zdolny! ). Lubi emocje, sporty, czasem gry losowe. Kole¿eñski, pomocny w potrzebie. Lubi± go dziewczêta, ale w tej mierze jest wybredny. Elegant. ¯±dny s³awy, niekiedy a¿ nazbyt.

Czy siê zakocham?

Czy on mnie pokocha?

Co mnie czeka?

Która z nas nie chcia³aby tego wiedzieæ?


Wró¿by to dobra zabawa. Nie ma w tym nic z³ego ani wstydliwego, ¿e pragniemy dowiedzieæ siê co nas czeka. Traktujmy jednak przepowiednie z przymru¿eniem oka i nie bierzmy sobie do serca smutnych wró¿b. ¯yczymy wspania³ej zabawy!

W andrzejki jak co roku próbujemy trochê dla zabawy, a trochê serio uchyliæ r±bka zas³ony spowijaj±cej przysz³o¶æ. Wró¿by to stary jak ludzko¶æ sposób na oswojenie niepewnej przysz³o¶ci. Wierzono, ¿e s± dni, kiedy duchy przodków wracaj± na ziemiê i ods³aniaj± odrobinê nieznanego. Istnieje wiêc wtedy mo¿liwo¶æ zapytaæ je za po¶rednictwem wró¿b o najbli¿sz± przysz³o¶æ. Jakie bêd± zbiory, czy dopisze zdrowie, próbowano wywró¿yæ w czasie tzw. godów - od wigilii Bo¿ego Narodzenia do Trzech Króli. Wró¿bom mi³osnym za¶ sprzyja³ pocz±tek adwentu. Panny wró¿y³y zam±¿pój¶cie w wigiliê ¶wiêtego Andrzeja, kawalerowie o¿enek w przeddzieñ ¶wiêtej Katarzyny. Jednak¿e katarzynki by³y mniej atrakcyjne od dziewczêcych andrzejek i z czasem uleg³y zapomnieniu.

Andrzejki od wieków odprawia³y dziewczêta nie tylko w prawie wszystkich regionach Polski, ale tak¿e w Niemczech, niemieckojêzycznych kantonach Szwajcarii, na S³owacji, w Czechach, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i Bia³orusi oraz w krajach ¶ródziemnomorskich, zw³aszcza w Grecji.

W zbli¿onej do dzisiejszej postaci andrzejkowe wró¿by pojawi³y siê mniej wiêcej na prze³omie XVI i XVII w. Najbardziej popularne by³o lanie wosku, cyny lub o³owiu.

Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodz± z XVI wieku. W "Komedii Justyna i Konstancji" Marcina Bielskiego z 1557 roku panna s³u¿ebna radzi dziewczynie:

Nalejcie wosku na wodê,
Ujrzyjcie swoj± przygodê.
S³ucha³am od swej macierzy,
Gdy która zmówi pacierze
W wigiliê Andrzeja ¶wiêtego,
Ujrzy oblubieñca swego.

W wigiliê ¶wiêtego Andrzeja panny powinny po¶ciæ ca³y dzieñ, a wieczorem - dziêki wró¿bom - mog± poznaæ przysz³ego towarzysza ¿ycia. Kawalerowie mieli ju¿ wprawdzie swoje katarzynki, ale i im Aposto³ pomo¿e odkryæ tajemnicê przysz³o¶ci.

Klucz do przysz³o¶ci

Daj±ce najszersze pole interpretacji by³o lanie wosku, cyny lub o³owiu. Panny zebrane w domu lub w karczmie la³y na wodê roztopion± substancjê. Potem ogl±da³o siê cieñ, jaki stê¿a³y kszta³t rzuca³ na ¶cianê. ¯eby wró¿ba by³a wa¿na, konieczny by³ klucz. Przez wieñcz±ce go kó³ko przelewa³o siê wosk, cynê lub o³ów. W pocz±tkach upowszechniania siê wró¿by musia³ byæ to klucz od po¶wiêconych drzwi - zakrystii albo g³ównego wej¶cia do ko¶cio³a. Klucz pojawia siê zreszt± w ludowej tradycji zadziwiaj±co czêsto. Symbolizuje przej¶cie miêdzy ¶wiatem ¿ywych i duchów, bywa amuletem, ale mo¿e te¿ przynosiæ pecha.

Z cieni rzucanych na ¶cianê przez zgêstnia³y wosk czy o³ów mo¿na by³o wiele wyczytaæ.

W naszej izbie same dziwy,
P³ynie wosku wartka struga.
Poka¿, wosku, która pierwsza
Wyjdzie za m±¿, która druga?

Obr±czka czy ró¿aniec?

Dziewczêta mog± dowiedzieæ siê, co je czeka w przysz³o¶ci, dziêki wró¿bie z kubkami. Nale¿y je roz³o¿yæ na stoliku i ukryæ pod nimi przedmioty symbolizuj±ce drogê ¿yciow± lub przysz³y zawód.

I tak: obr±czka wró¿y ma³¿eñstwo, pier¶cionek - zarêczyny, ró¿aniec - zakon, kwiatek lub li¶æ - staropanieñstwo, chleb lub klucze - dobrobyt, cukier - s³odkie ¿ycie, li¶æ bobkowy - s³awê, pieni±dze - bogactwo, serce przebite strza³± - nieszczê¶liw± mi³o¶æ.

Senne marzenia

Najwa¿niejsze w andrzejkowym rytuale by³y jednak sny - w snach w³a¶nie powinien pojawiæ siê kandydat na oblubieñca.

Panny gotowe na wyrzeczenia po¶ci³y ca³y dzieñ, a na kolacjê zjada³y s³onego ¶ledzia (w niektórych regionach s³ony placek). Przed snem za¶ siedem razy zmawia³y pacierz, koñcz±c go zaklêciem:

¦wiêty Andrzeju
Mój dobrodzieju
Kto ma moim byæ
Niech mnie poda piæ.

Wierzono, ¿e mê¿czyzna, który uka¿e siê dziewczynie we ¶nie z kubkiem wody, zostanie jej mê¿em.

Dobrze by³o w noc andrzejkow± w³o¿yæ pod poduszk± lusterko. Mo¿na by³o mieæ pewno¶æ, ¿e przy¶ni siê ukochany mê¿czyzna.

Dawniej istnia³ te¿ zwyczaj stawiania przy ³ó¿ku naczynia z wod±, na które k³ad³o siê w poprzek ³uczywko, wiórki lub s³omkê. Panna, id±c spaæ, wzywa³a ukochanego, by j± szczê¶liwie przeprowadzi³ przez ten most. Je¶li we ¶nie ¿yczenie spe³ni³, wró¿y³o to dobre ma³¿eñstwo.

Sk±d luby nadejdzie?

Je¶li wiecie ju¿, ¿e zam±¿pój¶cie jest blisko, warto sprawdziæ, sk±d nadejdzie "ten jedyny". Mo¿na wyj¶æ przed dom i pos³uchaæ, z której strony szczeka pies.

Dodatkowo ze sposobu szczekania mo¿emy dowiedzieæ siê co nieco o wieku i kondycji przysz³ego ma³¿onka. G³o¶ne i mocne szczekanie zapowiada m³odzieñca, skowyt - ¿e m±¿ bêdzie chorowity, szczek chrapliwy - ¿e narzeczony bêdzie stary.

Dawniej w wigiliê ¶w. Andrzeja dziewczêta wymiata³y ¶mieci z izby i obserwowa³y, w któr± stronê poniesie je wiatr - z tej strony mia³ przybyæ ukochany.

A imiê jego...

Bardzo istotne jest imiê przysz³ego mê¿a. Jednym ze sposobów jest przerzucanie z zamkniêtymi oczami kartek kalendarza i zatrzymanie siê w dowolnym miejscu.

Mo¿na równie¿ wypisaæ na bia³ych kartkach atramentem sympatycznym (octem lub rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym) imiona. Dziewczyna losowa³a jedn± karteczkê, ogrzewa³a j± nad p³on±c± ¶wiec± i mog³a przeczytaæ imiê mê¿czyzny, który by³ jej pisany.

Wycinano te¿ serce z papieru, na którym wypisywano imiona ch³opców. Panny przek³uwa³y serce ig³± - imiê, na które trafi³y, nale¿a³o do przysz³ego mê¿a. Je¶li ig³a przek³u³a puste miejsce, na ma³¿eñstwo trzeba by³o jeszcze poczekaæ.

Panny, zanim posz³y spaæ w noc andrzejkow±, wypisywa³y 25 karteczek z mêskimi imionami i wk³ada³y pod poduszkê. Ka¿dego ranka wyci±ga³y po jednej karteczce, a ostatnia - odczytana w Wigiliê - ujawnia³a imiê wybranka.

Popularna by³a te¿ kiedy¶ wró¿ba z obierzyn z jab³ek. Dziewczyny rzuca³y tak± obierkê za siebie, a kszta³t, w jaki siê u³o¿y³a, mia³ wskazaæ pierwsz± literê imienia przysz³ego ma³¿onka.

W wieczór andrzejkowy dziewczêta ustawia³y te¿ miskê z wod±, a do jej brzegów przyczepia³y karteczki z imionami ch³opców. W skorupce orzecha w³oskiego ustawia³y p³on±c± ¶wieczkê i puszcza³y na wodê. Przysz³y m±¿ mia³ nosiæ imiê zapisane na kartce, która pierwsza zaczê³a p³on±æ. Podobn± wró¿b± by³o puszczanie na wodê dwóch papierowych ³ódeczek (albo dwóch ¶wieczek na tekturowych podstawkach). Na jednej z nich wypisywano imiê dziewczyny, a na drugiej ch³opca, który by³ jej mi³y. Spotkanie siê dwóch ³ódeczek wró¿y³o gor±c± mi³o¶æ tej parze, je¶li oddali³y siê od siebie - to raczej nici z mi³o¶ci.

Pies na bu³ki

W andrzejkowy wieczór bardzo wa¿n± rolê odgrywa³y zwierzêta domowe. Pies, kot, g±sior, byczek, kozio³, a nawet najzwyklejsza kura przepowiada³y, która z panien pierwsza wyjdzie za m±¿.

Interpretacja wró¿b z udzia³em zwierz±t bywa³a zazwyczaj bardziej jednoznaczna - pannie albo by³o pisane zam±¿pój¶cie w ci±gu najbli¿szego roku, albo nie.

Procedury wró¿enia by³y w ró¿nych regionach rozmaite. Na po³udniu i wschodzie Polski panny piek³y tak zwane ba³abuszki. By³y to bu³eczki przyrz±dzane z m±ki ukradzionej kawalerowi. Zastêpczo - je¶li panienka nie chcia³a ryzykowaæ przy³apania na wystêpku - mo¿na by³o je upiec z m±ki zmielonej w ¿arnach krêconych "pod s³oñce" - czyli od prawa w lewo.

Gdy ka¿da z panien po³o¿y³a swoj± ba³abuszkê na talerzu, do izby wprowadzano psa. Na wszelki wypadek przez ca³y dzieñ nie dawano mu nic do jedzenia, dziêki czemu przynajmniej jedna z panien mia³a zapewnion± szczê¶liw± przepowiedniê.

By odegnaæ nie¿yczliwe duchy, wi±zano psu na ogonie czerwon± wst±¿kê i zaczyna³a siê zasadnicza czê¶æ wró¿by. Puszczano psa w stronê ba³abuszek. Ta, na której bu³eczkê siê po³akomi³, mia³a w najbli¿szym roku wyj¶æ za m±¿.

Bu³eczki mo¿na zast±piæ kie³bas±. Dziewczêta stawa³y w krêgu, a ka¿da z nich trzyma³a plasterek wêdliny. Do której pies przybieg³ po kie³basê, ta najszybciej mia³a wyj¶æ za m±¿.

W innych regionach kraju do wró¿by u¿ywano wi±zek zbo¿a, a kuszono nimi byczka lub kozio³ka.

Mo¿na te¿ wykorzystaæ kota - dziewczêta stoj±ce w krêgu wpuszcza³y do ¶rodka zwierzaka. Ta, o której nogi siê otar³, próbuj±c wydostaæ siê na zewn±trz, mia³a pierwsza zagwarantowane ma³¿eñstwo.

Wró¿y³ te¿ g±sior z zawi±zanymi oczami - do której panny podszed³, ta najszybciej mia³a wyj¶æ za m±¿. Nawet zwyk³y kogut móg³ odkryæ przysz³o¶æ. Dziewczêta wysypywa³y kupki ziarna na pod³ogê, i obserwowa³y, której panny ziarno kogut zacznie pierwszy dziobaæ.

Pod oknem

Po¿±dan± wró¿b± mog± byæ zas³yszane przypadkiem rozmowy. Nale¿a³o podkra¶æ siê wieczorem pod drzwi lub okno s±siadów i s³uchaæ. Je¶li pierwszym us³yszanym s³owem by³o "tak" - ma³¿eñstwo murowane, je¶li "nie" - trzeba by³o czekaæ przynajmniej rok.

Czyj but pierwszy?

Do dzi¶ popularne s± wró¿by z butów.

Dziewczêta ustawiaj± po kolei swoje buty wzd³u¿ ¶ciany. Której but pierwszy przekroczy próg, ta mo¿e byæ pewna, ¿e wkrótce wyjdzie za m±¿.

Mo¿na równie¿ rzucaæ butem przez lewe ramiê, je¿eli spadnie szpicem w stronê drzwi, oznacza to "wyj¶cie z domu", czyli zam±¿pój¶cie, je¿eli odwrotnie - jeszcze nie pora my¶leæ o ¶lubie.


NASZE PROPOZYCJE WRÓ¯B DO ZABAWY ANDRZEJKOWEJ

Przyk³adowe obja¶nienia do woskowych cieni

Figury geometryczne

O sobie: lubisz ¿ycie spokojne, bez trosk i komplikacji; masz du¿e zdolno¶ci, ale zbyt ma³e chêci

O przysz³ej sympatii: spotkasz go w najbli¿szym otoczeniu; naturê bêdzie mia³ pogodn±, w dzia³aniu zdecydowany i rozs±dny

Drzewa, ro¶liny, kwiaty

O sobie: nasz zamkniêt± sentymentaln± naturê, marzysz o prawdziwej mi³o¶ci; du¿e zdolno¶ci artystyczne

O przysz³ej sympatii: spotkasz go w placówce naukowej lub kulturalnej; bêdzie piastowa³ wa¿ny urz±d, w uczuciach czu³y, choæ niezbyt wierny

Psy, koty, inne zwierzêta

O sobie: przyjazna, szczera dusza, potrafisz za³agodziæ ka¿dy konflikt

O przysz³ej sympatii: poznasz go podczas wakacji; bêdzie pos³uszny i wierny do grobowej deski

Warzywa, owoce, drzewa

O sobie: niecierpliwy kapry¶nik; wci±¿ zaczynasz co¶ od nowa, wiêcej wymagasz od innych ni¿ od siebie

O przysz³ej sympatii: spotkanie bêdzie przypadkowe, pocz±tkowo tylko przyja¼ñ, potem gor±ca mi³o¶æ

Góry, ska³y, bry³y

O sobie: gwa³towna, wybuchowa natura, lubisz rz±dziæ innymi, przepadasz za niespodziankami i przygodami

O przysz³ej sympatii: po³±czy was jakie¶ wspólne prze¿yte wydarzenie; bêdzie nieco despotyczny, ale nieprzeciêtnie uroczy

Rycerze, koñ, przedmioty wojskowe

O sobie: masz sporo kompleksów, trudno mobilizujesz siê do wiêkszych czynów

O przysz³ej sympatii:po³±czy was kto¶ z najbli¿szej rodziny, to bêdzie solidna partia, odpowiedzialny i zamo¿ny

Domki, meble, przedmioty domowe

O sobie: jeste¶ wzorem pracowito¶ci, dok³adno¶ci i wytrwa³o¶ci, nie lubisz ba³aganu i zamieszania

O przysz³ej sympatii: znasz go ju¿ teraz; bêdzie sentymentalnym domatorem

Serce

O sobie: nie potrafisz ¿yæ bez mi³o¶ci, czêsto zmieniasz zainteresowania

O przysz³ej sympatii: poznasz go podró¿y; to bêdzie mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia, absolutny idea³

Przestroga wiruj±cej butelki

Gospodyni wieczoru uk³ada na pod³odze w ko³o wypisane wcze¶niej na karteczkach ró¿ne przestrogi, np.: nie zadzieraj nosa, nie podrywaj tak nachalnie, nie objadaj siê przed snem, wystrzegaj siê plotek, z mi³o¶ci± poczekaj do wiosny, blondynka ciê zdradza itp. Ka¿dy kolejno obraca butelk± w ¶rodku utworzonego ko³a.

Gdy butelka siê zatrzyma, wska¿e dla wró¿±cego przestrogê.

Ko¶ci do gry

Na drewnianym stole lub pod³odze narysuj kred± okr±g o ¶rednicy 30 cm. Trzy ko¶ci do gry w³ó¿ do kubka, potrz±¶nij nim i wrzuæ ko¶ci na oznaczone pole. Je¶li choæ jedna wypadnie poza okr±g, wró¿y to pokrzy¿owanie planów. Aby dowiedzieæ siê czego¶ wiêcej, ponownie rzuæ ko¶æmi. Zsumuj liczbê oczek i sprawd¼ wynik:

Trzy -  szczê¶cie, spe³nienie marzeñ

Cztery - k³opoty, niemi³e niespodzianki

Piêæ - wkrótce poznasz mi³o¶æ swego ¿ycia

Sze¶æ - uczucia partnera zaczynaj± s³abn±æ lub przyjaciel straci do ciebie zaufanie

Siedem - k³opoty w szkole

Osiem - pod±¿asz drog± donik±d, s³uchaj rad przyjació³

Dziewiêæ - poznasz nowego przyjaciela

Dziesiêæ - bêdziesz mieæ rodzeñstwo

Jedena¶cie - choroba kogo¶ bliskiego

Dwana¶cie - dobre wiadomo¶ci

Trzyna¶cie - blisko kto¶ fa³szywy

Czterna¶cie - pomoc kogo¶ wp³ywowego albo nowy wielbiciel

Piêtna¶cie - sam(a) nic nie wskórasz, potrzebujesz sojuszników

Szesna¶cie - cenna znajomo¶æ z kim¶ z zagranicy

Siedemna¶cie - co¶ wisi w powietrzu

Osiemna¶cie - plotki o tobie

Gra w kolory

Do tej wró¿by potrzebne s± identycznej wielko¶ci kolorowe koraliki albo malutkie pi³eczki.

Mo¿esz równie¿ wyci±æ 10 kó³ek z papieru i namalowaæ na nich kropki: niebiesk±, bia³±, zielon±, czerwon±, ¿ó³t±, szar±, fioletow±, pomarañczow±, purpurow± i czarn±. Koraliki albo kó³ka w³ó¿ do dzbanka, pomieszaj i z zamkniêtymi oczami wyci±gnij jeden.

Je¶li wylosowa³a¶ kolor:

niebieski - to bêdziesz mia³a szalone powodzenie w mi³o¶ci i finansach

bia³y - przed tob± wielka rado¶æ i spokojne dni

zielony - spe³ni± siê twoje najskrytsze marzenia

czerwony -  mi³e spotkanie i weso³a zabawa

pomarañczowy - pogodzisz siê z ukochanym

¿ó³ty - masz rywalkê w mi³o¶ci, gotow± na wszystko

szary - musisz wiêcej siê uczyæ

fioletowy - prze¿yjesz du¿e rozczarowanie

purpurowy - masz przed sob± obiecuj±ce perspektywy

czarny - czeka ciê pechowy okres w ¿yciu.

wersja spakowana w formacie Microsoft Word (749 KB)

dzia³: Krótkie gazetki na d³ugie przerwy