Biblioteka w szkole Biblioteka w szkole
Szukaj: 
Aktualny numer 10/13
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
Zawartość wszystkich numerów "BwS"
w programie MOL
Wyszukiwarka
Informacje dla autorów
Sklep internetowy
Bibliografia materiałów repertuarowych dla szkół
Bank przydatnych
materiałów
Partnerzy
Galeria bibliotekarzy
KONTAKT
"Biblioteka w Szkole"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
email:
bws@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Miko³ajki

MIKO£AJKI

Gdy jeste¶my ma³ymi dzieæmi, nie mamy najmniejszych w±tpliwo¶ci, ¿e ¦wiêty Miko³aj istnieje. Czekamy na niego z bij±cym sercem i wypiekami na policzkach. A¿ podczas szóstej czy siódmej gwiazdki zaczynamy co¶ podejrzewaæ... Dlaczego przyszed³ wtedy, kiedy mama zawo³a³a nas do kuchni czy kiedy tata kaza³ nam co¶ potrzymaæ? Zaczynaj± siê w±tpliwo¶ci. Czy on istnieje aby naprawdê?

¦wiêty Miko³aj istnia³ naprawdê...

Urodzi³ siê w III wieku w portowym mie¶cie Patara, po³o¿onym nad Morzem ¦ródziemnym. By³ jedynakiem, jego rodzice uchodzili za ludzi zamo¿nych i ¶wi±tobliwych. Podobno, gdy zaraz po urodzeniu chciano go wyk±paæ, podniós³ siê w wannie i sta³ tak dwie godziny. W dzieciñstwie, zamiast bawiæ siê z kolegami, Miko³aj wola³ chodziæ na nabo¿eñstwa, a wolny czas spêdza³ na czytaniu Pisma ¦wiêtego. Jako m³odzieniec ¿eglowa³, polowa³, lubi³ wino i zabawê, ale którego¶ dnia us³ysza³ g³os Boga, który nakaza³ mu udaæ siê do ko¶cio³a. Nie wiedzia³, ¿e rada biskupów postanowi³a mianowaæ arcybiskupem cz³owieka, który pojawi siê tego dnia w ko¶ciele jako pierwszy.

Na pocz±tku IV wieku zaczê³y siê prze¶ladowania chrze¶cijan. Miko³aj stan±³ w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kaza³ go wtr±ciæ do wiêzienia. Odzyska³ wolno¶æ dziêki kolejnemu cesarzowi, który szanowa³ chrze¶cijañstwo. Potem Miko³aj odda³ siê bez reszty s³u¿bie bo¿ej. Kocha³ bli¼nich i uczy³ ich mi³o¶ci do drugiego cz³owieka. Opiekowa³ siê niezamê¿nymi pannami, a tym, które by³y ubogie, dawa³ posagi. Pomaga³ biedakom, nawraca³ z³odziei i k³usowników. Patronowa³ ¿eglarzom i rybakom, kupcom, rzemie¶lnikom, dzieciom, a tak¿e wiê¼niom. Miko³aja mo¿na by³o poprosiæ o pomoc w ka¿dej sprawie, w ka¿dej potrzebie. By³ serdeczny, ¿yczliwy i bezinteresowny. Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego ¶mierci w 345 roku zaczê³y kr±¿yæ fantastyczne opowie¶ci o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok. A smutnym i zrozpaczonym powraca³a rado¶æ ¿ycia i zaufanie do bli¼nich. S³awa cudotwórcy doprowadzi³a w koñcu arcybiskupa Miko³aja do kanonizacji. Kult ¦wiêtego Miko³aja rozprzestrzeni³ siê z czasem po ca³ym ¶wiecie. Sta³ siê on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich ¶wiêtym.

Jak to dawniej bywa³o ze ¦wiêtym Miko³ajem?

W XII wieku przebrany za ¦wiêtego Miko³aja biskup, wybrany przez uczniów, rozdawa³ dzieciom kary i nagrody. Z jednej strony dzieci go uwielbia³y i wyczekiwa³y, z drugiej za¶ ba³y siê kary, któr± móg³ im wymierzyæ za z³e zachowanie w ci±gu minionego roku. Tym najbardziej niepos³usznym przynosi³ bowiem rózgi. W wieku XVI pamiêæ ¦w. Miko³aja czczono w Anglii, w Niemczech i w Holandii. Razem z emigrantami ta tradycja przywêdrowa³a do Ameryki. W przeddzieñ 6 grudnia Miko³aj nape³nia³ prezentami wystawiane przez dzieci buty.

Jak jest dzisiaj...

Zwyczaje zwi±zane ze ¦w. Miko³ajem ró¿ni± siê w poszczególnych krajach:

  • We Francji - Pere Noel zastêpuje Miko³aja. Dziadek z bia³± brod±, którego imiê przet³umaczyæ mo¿na jako "bo¿onarodzeniowy ojciec", nie jest ani katolickim ¶wiêtym, ani anglosaskim Santa Clausem. To postaæ zupe³nie ¶wiecka, zadomowiona nad Sekwan± od pocz±tku XX wieku. Francuzi staraj± siê bowiem zdecydowanie oddzieliæ obyczaje religijne od ¶wieckich.
  • W Szwecji - skrzat roznosi podarki. ¦wiêty Miko³aj znikn±³ ze Szwecji ju¿ w XVI w., w czasach reformacji, kiedy to walczono z kultem ¶wiêtych. Zast±pi³ go kar³owaty skrzat Jultomte, który zjawia siê w Wigiliê z workiem pe³nym prezentów dla grzecznych dzieci..
  • W Holandii - Miko³aj przyp³ywa statkiem. Uroczyste powitanie go¶cia z krainy wiecznych ¶niegów odbywa siê 6 grudnia w porcie Schevingen w pobli¿u Hagi. Od tego dnia zaczyna siê ¶wiêtowanie i obdarowywanie.
  • W Hiszpanii - dzieci pisz± listy do Miko³aja. Prezenty dostaj± 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszaj± przy ³ó¿ku lub przy kominku, ¦w. Miko³aj nape³nia prezentami. Podobnie jest w Anglii - z tym, ¿e dzieci dostaj± tam upominki w Wigiliê.
  • W Belgii - Miko³aj zjawia siê 5 grudnia i nape³nia prezentami wystawione przez dzieci buty i koszyki. Dzieci ustawiaj± wokó³ domu siano, marchew i ziemniaki, czyli poczêstunek dla konia, którym przyje¿d¿a ¦w. Miko³aj.
  • Czechy i S³owacja - Mikulas pojawia siê 6 grudnia. Sp³ywa po z³otej nitce rozci±gniêtej miêdzy niebem i ziemi±. Towarzysz± mu anio³ i czart - z³y duch.
  • W Syrii - ¦w. Miko³aj pojawia siê pod postaci± wielb³±da dopiero 1 stycznia. W przeddzieñ dzieci ustawiaj± dla niego przed domem miseczki z wod± i owsem.

Zawód ¦wiêty Miko³aj

W 1914 roku w Nowym Jorku powsta³o Stowarzyszenie, którego celem by³a ochrona wiary dzieci w Santa Clausa (takim imieniem nazywano ¦w. Miko³aja w Ameryce). Cz³onkowie tego stowarzyszenia odpowiadali na listy dzieci kierowane do ¦wiêtego Miko³aja. Tym najbardziej potrzebuj±cym, pochodz±cym z ubogich domów, wysy³ano podarunki. W latach dwudziestych nowy zawód - ¦wiêty Miko³aj - rozpowszechni³ siê. Przebrani w czerwone p³aszcze z kapturami staty¶ci pojawiali siê na ulicach, w sklepach, w domach. Czasem odgrywali swoj± rolê bez przekonania, co w niektórych dzieciach zachwia³o wiarê w ich prawdziwo¶æ. Dlatego kto¶ wpad³ na pomys³, aby spisaæ Kodeks ¦w. Miko³aja. Wed³ug niego, powinien on nosiæ p³aszcz z czerwonego aksamitu obszyty bia³ym futerkiem. Kaptur ma byæ koniecznie z pomponami. Miko³aj obowi±zkowo musi mieæ brodê, okulary, dzwonek i oczywi¶cie wór pe³en prezentów. ¦rodkiem transportu powinny byæ sanie ci±gniête przez renifery. Miko³ajowi towarzyszyæ powinni pomocnicy, czyli anio³y i diab³y.

Gdzie mieszka ¦wiêty Miko³aj?

W Laponii, najodleglejszym zak±tku Finlandii, krainie zwanej Santa Claus Land. Rz±d Finlandii przekaza³ mu to miejsce uroczy¶cie w 1985 roku. Od tego czasu ¦w. Miko³aj ma sta³y adres.

JOULUMAA
SANTA CLAUS "POST OFFICE"
Arctic Circle, 96 - 930 Rovaniemi
Finland

Warto wys³aæ do niego list lub kartkê ¶wi±teczn± znacznie wcze¶niej, bo przed ¶wiêtami przychodz± do niego tony listów z ca³ego ¶wiata i Miko³aj nie nad±¿a z odpisywaniem. Chocia¿ pomagaj± mu asystenci i Mrs. Claus, ¿ona ¶wiêtego. Listy do ¦wiêtego Miko³aja s± zazwyczaj bardzo kolorowe, ozdobione rysunkami i naklejkami. Oprócz ¿yczeñ zawieraj± pro¶by i zamówienia na konkretne prezenty. Listy adresowane s± bardzo ró¿nie. Oto kilka przyk³adów.

  • Niebo albo Poczta Niebo
  • Ulica Anio³a, woj. Chmurka
  • Kierunek Niebo, ulica Gwiezdna
  • Ksiê¿yc, Dom Miko³aja
  • Pi±te igloo, willa w Finlandii
  • Biegun Pó³nocny, ulica ¦nie¿nobia³a

Ró¿ne imiona ¦wiêtego Miko³aja

  • Santa Claus - amerykañskie
  • Santa San - japoñskie
  • Father Christmas lub Saint Nicolaus - angielskie
  • Died Moroz - rosyjskie
  • Weinachtsmann - niemieckie
  • Noel Baba - tureckie
  • Pere Noel - francuskie
  • Svaty Mikulas - s³owackie
  • Babbo Natale - hiszpañskie
  • Nisse - szwedzkie

A teraz ciekawostka. Pos³uchajcie, co na temat ¦wiêtego Miko³aja mówi fizyka?

Dwaj fizycy z uniwersytetu w Chicago zadali sobie trud obliczenia, jakie jest prawdopodobieñstwo, aby ¦w. Miko³aj odwiedzi³ w ci±gu jednej nocy wszystkie domy na kuli ziemskiej. Oto wyniki. Aby w czasie 24 godzin mo¿liwe by³o odwiedzenie 2 miliardów domów na ca³ej kuli ziemskiej i pokonanie 160 milionów kilometrów, zaprzêg ¦w. Miko³aja musia³by pêdziæ z kosmiczn± szybko¶ci± 112650 km na sekundê! W ka¿dym domu móg³by spêdziæ tylko jedn± dziesiêciotysiêczn± sekundy, czyli krócej ni¿ oka mgnienie. Teraz staje siê jasne, dlaczego nigdy go nie widzimy - po prostu podró¿uje zbyt szybko. Ale skoro co roku znajdujemy pod choink± podrzucone przez niego prezenty, to staje siê oczywiste, ¿e ¦w. Miko³aj istnieje!

Pozwólmy sobie wierzyæ w ¦wiêtego Miko³aja tak d³ugo, jak potrafimy...

Najbardziej rzeczywiste sprawy na tym ¶wiecie to te, których dzieci i doro¶li nie widz±. Oto jak wa¿ny dla ludzi jest ten cudowny ¶wiêty. ¦wiêty Miko³aj zaspokaja nasz± potrzebê prze¿ycia cudowno¶ci, bawi nas, uczy hojno¶ci, bezinteresownego dzielenia siê z innymi i cierpliwo¶ci w oczekiwaniu na nagrodê. Dlatego ¦wiêty Miko³aj ¿yje i bêdzie ¿y³ wiecznie. Teraz i za tysi±c lat nadal bêdzie radowa³ ludzkie serca.


wersja spakowana w formacie Microsoft Word (211 KB)

dzia³: Krótkie gazetki na d³ugie przerwy